"Współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Ukrainą jako najbliższymi sąsiadami ma ogromne znaczenie - z punktu widzenia gospodarczego wręcz strategiczne" - powiedział Duda, który deklarował po spotkaniu z Zełenskim, że Polacy chcieliby, by Ukraina pod względem rozwoju gospodarczego zmierzała w kierunku poziomu dobrobytu w państwach Europy Zachodniej.
Prezydent podkreślił, że z satysfakcją przyjął umowę, którą zawarło PGNiG z Funduszem Mienia Państwowego Ukrainy. "Ten rozwój współpracy gospodarczej to także przyczynianie się do budowy wspólnego bezpieczeństwa m.in. bezpieczeństwa energetycznego" - zaznaczył Duda.
Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował w poniedziałek, że w obecności prezydentów Polski i Ukrainy, Grupa Kapitałowa PGNiG podpisała umowę z Funduszem Mienia Państwowego Ukrainy, tym samym zgłaszając akces do procesu prywatyzacji ukraińskich aktywów energetycznych. "Wspólnie Polska i Ukraina działamy na rzecz bezpieczeństwa energetycznego regionu" - napisał na Twitterze Szczerski.
Prezydent Duda podkreślił też znaczenie dalszej polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej w kontekście pandemii koronawirusa. Wyraził nadzieję, że mimo trudnego okresu spowodowanego pandemią przedsiębiorcy przejdą przez niego w jak najlepszej kondycji. Przypomniał przy tym, że wymiana handlowa pomiędzy oboma krajami wyniosła w 2019 roku ponad 7,5 mld euro, a na terenie Ukrainy działa 1200 spółek polsko-ukraińskich.
"Oczywiście na przestrzeni ostatniego roku te elementy uległa osłabieniu, przede wszystkim poziom wymiany gospodarczej. To było związane właśnie z zamknięciem naszych gospodarek, z pandemią koronawirusa. Jestem przekonany, że trzeba czynić wszystko, abyśmy przez ten czas przeszli w jak najlepszy sposób, aby jak najmniej przedsiębiorstw - zarówno po polskiej stronie, jak i po ukraińskiej jak i tych wspólnych, o których wspomniałem - ucierpiało" - dodał prezydent.
Duda powiedział też, że przedmiotem rozmów z prezydentem Ukrainy była kwestia płynności ruchu granicznego między Polską i Ukrainą. (PAP)