O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Abbas przestrzega Trumpa przed przenoszeniem ambasady USA do Jerozolimy

Palestyński prezydent Mahmud Abbas przestrzegł Donalda Trumpa przed przenoszeniem ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Taka decyzja "wmanewrowałaby proces pokojowy w ślepą uliczkę" - powiedział Abbas w piątek wieczorem w Betlejem.

epa05167340 Palestinian president Mahmud Abbas visits the National Cemetery in Seoul, South Korea, 18 February 2016. The Foreign Ministry of South Korea announced that Abbas's visit is expected to serve as an opportunity to enhance public awareness on Israel-Palestine issues and help South Korea play a more constructive role in Middle East peace.  EPA/Chung Sung-Jun / POOL 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / Chung Sung-Jun / POOL
PAP/EPA © 2017 / Chung Sung-Jun / POOL / epa05167340 Palestinian president Mahmud Abbas visits the National Cemetery in Seoul, South Korea, 18 February 2016. The Foreign Ministry of South Korea announced that Abbas's visit is expected to serve as an opportunity to enhance public awareness on Israel-Palestine issues and help South Korea play a more constructive role in Middle East peace. EPA/Chung Sung-Jun / POOL Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / Chung Sung-Jun / POOL

Trump zapowiadał przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy i uznanie tego miasta za stolicę Izraela. Abbas podkreślił, że zmiana statusu Jerozolimy to dla Palestyńczyków "czerwona linia", której przekroczyć nie wolno.

Izrael uważa "niepodzielną Jerozolimę za swoją stolicę, czego nie uznaje większość krajów, umieszczając z tego powodu swoje ambasady w Tel Awiwie. Tymczasem Palestyńczycy podkreślają, że zaanektowana przez Izrael Jerozolima Wschodnia ma być stolicą ich niepodległego państwa.

Izrael zajął m.in. Zachodni Brzeg Jordanu i Jerozolimę Wschodnią, ze Wzgórzem Świątynnym, podczas wojny sześciodniowej z 1967 roku. Władze izraelskie podkreślają, że Żydzi mieszkają na tych terenach od stuleci, i twierdzą, że ich obecność nie zagraża perspektywie pokoju. Obwiniają Arabów o fiasko wysiłków pokojowych, zarzucając im negowanie historycznych związków Żydów z tymi ziemiami.

Na Wzgórzu Świątynnym znajdują się meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale, święte miejsca dla muzułmanów zaraz po Mekce i Medynie. Dla Żydów jest to również miejsce święte, gdyż stała tam Świątynia Jerozolimska, zburzona w 70 roku przez Rzymian. Wzgórzem administruje Jordania, ale Izrael sprawuje kontrolę nad dostępem.

23 grudnia Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję potępiającą nielegalne w świetle prawa międzynarodowego żydowskie osadnictwo na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej. Uchwalenie tej rezolucji, której ostro przeciwstawiał się Izrael, było możliwe, ponieważ USA nie skorzystały z prawa weta, a jedynie wstrzymały się od głosu.

Zdaniem Trumpa USA powinny były zawetować rezolucję, tak jak blokowały dotąd na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ wszelką krytykę Izraela za nielegalne osadnictwo prowadzone na okupowanych terenach palestyńskich i w anektowanej Jerozolimie Wschodniej.

Abbas zaprosił Trumpa do złożenia wizyty na terytoriach palestyńskich. (PAP)

az/ro/

Zobacz także

  • Benjamin Netanjahu i prezydent Węgier Tamás Sulyok (od prawej), fot. PAP/EPA/MTI/Noemi Bruzak

    Netanjahu przybył do Budapesztu mimo nakazu aresztowania wydanego przez MTK

  • Recep Tayyip Erdogan, fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

    Erdogan: nie pozwolimy Izraelowi na przekształcenie regionu w morze krwi

  • Strefa Gazy. Fot. EPA/HAITHAM IMAD

    Dyrektor szpitala w Strefie Gazy: ranni umierają bez pomocy, sale operacyjne są cały czas zajęte

  • Teren byłego niemieckiego obozu Auschwitz Fot. PAP/Leszek Szymański

    Nastoletni Izraelczyk wykonywał hitlerowski salut w byłym KL Auschwitz

Serwisy ogólnodostępne PAP