O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gdyby koronawirus zmutował, technologia RNA pozwoli dostosować szczepionkę, by była nadal skuteczna

Gdyby SARS-CoV-2 znacznie zmutował, to technologia RNA pozwala na to, by w bardzo krótkim czasie szczepionkę zmienić w taki sposób, by nadal była ona skuteczna – mówił PAP dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.

Walka z koronawirusem. Mural w Berlinie. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Walka z koronawirusem. Mural w Berlinie. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Technologię RNA w swoich szczepionkach wykorzystują m.in. koncerny Pfizer i Moderna. Szczepionki te to preparaty wykorzystujące krótki odcinek RNA, który koduje białko szczytowe S koronawirusa. Białko to pełni kluczową rolę w mechanizmie zakażania komórek.

Jak tłumaczył PAP ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski, jedną z większych zalet tego typu szczepionek jest to, że gdyby wirus znacząco i niespodziewanie zmutował, szybko można zmienić szczepionkę tak, aby nadal była skuteczna.

"Wiemy, że koronawirus mutuje, ale nie mamy na tę chwilę żadnych przesłanek, by sądzić, że te mutacje mogą zmniejszać skuteczność szczepionki. Gdyby jednak w przyszłości zaistniała taka sytuacja, że koronawirus nieprzewidzenie zmutował, a te mutacje dotyczyłyby istotnych kwestii decydujących o skuteczności szczepionki – to technologia RNA umożliwia bardzo szybkie syntetyzowanie nowego matrycowego RNA tak, by dopasować je do tej sytuacji" – wskazał.

Więcej

zczepionka na Covid-19 - zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Ekspert: nie powinniśmy się bać szczepionek przeciw SARS-CoV-2

"Takie działanie nie jest już takie łatwe w przypadku szczepionek klasycznych, które oparte są na inaktywowanym czy atenuowanym, czyli osłabionym wirusie. Wtedy prac trzeba podjąć o wiele więcej. Są one też bardziej wymagające i czasochłonne" – mówił.

Dodał, że m.in. z tego właśnie względu technologia RNA jest docelowo technologią przyszłości w wytwarzaniu szczepionek, także przeciwko innym wirusom, w tym przeciwko wirusowi grypy.

Mimo, że SARS-CoV-2 mutuje to okazuje się, że zdecydowanie wolniej niż np. wirus grypy czy wirus HIV, a jego mutacje są na bieżąco katalogowane i analizowane. Rzymski wskazał, że według dostępnych wyników badań mutacje SARS-CoV-2 nie wpływają obecnie znacząco na zakaźność koronawirusa czy na skuteczność szczepionek.

Ostateczne wyniki końcowej fazy badań szczepionki Pfizera, przygotowywanej z firmą BioNTech, o których koncern poinformował pod koniec listopada, wykazały 95 proc. skuteczności. Amerykańska firma Moderna skuteczność swojego preparatu wskazała na poziomie 94,5 proc. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

Zobacz także

  • Rod Stewart. fot. EPA/Torben Christensen DENMARK OUT/ PAP/EPA.

    Rod Stewart odwołał kolejne dwa koncerty. Muzyk zaraził się koronawirusem

  • Badanie próbek laboratoryjnych. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Polacy na tropie przyczyn long COVID. Najnowsze ustalenia

  • Waldemar Kraska Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Wiceminister zdrowia: zdecydowany wzrost infekcji COVID-19. Ile szczepionek jest dostępnych?

  • Covid-19. Fot. freepik.com (zdjęcie ilustracyjne)

    Koronawirus w zaskakujący sposób przeskakuje między gatunkami

Serwisy ogólnodostępne PAP