O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Łukasz Kwiecień: 934,5 tysięcy klientów PKO TFI z co najmniej jednym z programów emerytalno-oszczędnościowych

934,5 tysięcy z ogółem ponad 1,2 miliona klientów indywidualnych PKO TFI , inwestuje w co najmniej jednym z programów emerytalno -oszczędnościowych jak PPK, PPE, IKZE i IKE - przekazał PAP wiceprezes PKO TFI Łukasz Kwiecień.

Budynek otwartej na nowo PKO Rotundy, 29 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Budynek otwartej na nowo PKO Rotundy, 29 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

PKO TFI należy do Grupy PKO Banku Polskiego.
 
"Mamy już ponad 1,2 mln klientów indywidualnych. W liczbie tej 934,5 tys. osób ma rejestry otwarte przynajmniej w jednym z programów emerytalno-oszczędnościowych, takich jak: Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), Pracownicze Programy Emerytalne (PPE), Pracownicze Programy Oszczędnościowe (PPO) lub Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - powiedział Kwiecień.

Przybywa podatników, którzy rejestrują się w PPK 
 

Jak dodał, "ponad 630 tys. uczestników ma otwarte rejestry w Pracowniczych Planów Kapitałowych w PKO TFI;  ponad 82 tys. uczestników ma je w PPE i PPO, a  ponad 238 tys. osób ma je w IKZE / IKE". 
 
"Łącznie na rejestrach w PPK, PPE, PPO, IKZE i IKE nasi klienci zgromadzili ok. 4,3 mld zł" - powiedział Kwiecień.
   
Jak dodał, to zgodnie z danymi z połowy grudnia, ok. 630 tys. uczestników PPK z pierwszych trzech etapów ma otwarte rejestry. Uczestnicy z pierwszego etapu oraz część uczestników z etapu drugiego i trzeciego zgromadzili na rachunkach łącznie ok. 940 mln zł.
 
"Są to przede wszystkim środki osób z pierwszego etapu, wpłat ze znacznej części mniejszych firm z drugiego i trzeciego etapu spodziewamy się w styczniu" - wyjaśnił wiceprezes PKO TFI.
 
Dodał, że udział PKO TFI w rynku PPK, mierzony wielkością aktywów, jest na poziomie 34,6 proc. według zestawienia Analiz Online na koniec listopada 2020 r.
 
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym i spełnia kryteria wieku. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu 2019 r., od 1 lipca 2019 roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 osób. Jesienią tego roku nastąpił drugi i trzeci etap włączania polskich przedsiębiorstw do PPK: tych zatrudniających od 50 do 249 pracowników oraz zatrudniających od 20 do 49 osób. Ostatni, czwarty etap wrażania systemu rozpocznie się od stycznia 2021 r., kiedy do PPK będą przystępować instytucje publiczne.
 
"Programy takie jak PPE, PPK, IKZE czy IKE dają możliwość odkładania nawet niewielkich kwot. PPK dodaje do tego zachęty finansowe – szczególnie istotne właśnie dla tych mniej zarabiających. Wdrażanie PPK jest bez wątpienia największym od wielu lat praktycznym elementem powszechnej edukacji finansowej" - tłumaczy Kwiecień.
 
Jak wskazuje, wdrażanie drugiego, trzeciego i – teraz - czwartego etapu PPK przypadło na bezprecedensowo trudny okres pandemii. Partycypacja w programie w drugim i trzecim etapie – zgodnie z oczekiwaniami – jest niższa niż w etapie pierwszym, na co olbrzymi wpływ miała właśnie pandemia, problemy organizacyjne i biznesowe firm oraz konieczność przeniesienia całego procesu informacyjnego i edukacyjnego głównie do internetu" - wyjaśnia Kwiecień.
 
Jego zdaniem, doświadczenia i obserwacja zachowań pracowników firm z pierwszego etapu oraz znacznie wcześniejsze doświadczenia z programami PPE dają nadzieję na zwiększanie partycypacji w kolejnych latach. (PAP)
 

Zobacz także

  • Bartosz Marczuk, fot. PAP/Radek Pietruszka
    Specjalnie dla PAP

    Wpłaty na PPK. Rekordzista zgromadził 660 tysięcy złotych [WIDEO]

  • Bartosz Marczuk, Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Wiceszef PFR: Wypisując się z PPK robimy sobie krzywdę

  • Prezentacja o PPK, fot. PAP/Mateusz Marek

    Uwaga! Jutro wygasają deklaracje o rezygnacji z PPK. Co to oznacza?

  • Firma WEMAX w miejscowości Krasnystaw. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Borys: projekt KO pozbawi pracowników możliwości wpłat na PPK przez pracodawców

Serwisy ogólnodostępne PAP