O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Trybunał Konstytucyjny przedstawił uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Jeszcze dzisiaj publikacja wyroku

Prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym; samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma charakter eugeniczny  - wynika z uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jeszcze dzisiaj wyrok ma zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw.

 Budynek Trybunału Konstytucyjnego, 27 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Budynek Trybunału Konstytucyjnego, 27 bm. w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Ocena dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie matki, czyli sytuacji zagrożenia jej życia i zdrowia - wynika z uzasadnienia TK.

Pisemne uzasadnienie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. opublikowano w środę na stronie TK. Trybunał orzekł wówczas, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Szczegóły uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji

W ocenie Trybunału, "dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym nie jest wystarczające prawdopodobieństwo wystąpienia okoliczności wskazanych" w zakwestionowanym przepisie. "Wszak nawet pozbawione wątpliwości stwierdzenie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie oznacza, że dotknięty nimi człowiek nie będzie mógł korzystać w pełni z praw i wolności gwarantowanych konstytucyjnie w postnatalnej fazie życia" - wskazał TK.

Trybunał uważa, że zakwestionowany przepis "nie pozwala przyjąć, że duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu ma stanowić podstawę do automatycznego domniemania naruszenia dobrostanu kobiety ciężarnej, zaś samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka takimi wadami ma charakter eugeniczny".

Więcej

Budynek Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Ostatnie uzasadnienie zdania odrębnego wpłynęło do Trybunału Konstytucyjnego w środę, stąd niezwłoczna publikacja

"W przepisie tym zabrakło odniesienia do mierzalnych kryteriów naruszenia dobra matki uzasadniających przerwanie ciąży, czyli takiej sytuacji, w której nie można byłoby od niej prawnie wymagać poświęcenia danego dobra prawnego" - podkreślił TK.

Uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Kiedy usunięcie ciąży jest dopuszczalne?

Według Trybunału, warunek umożliwiający przerwanie ciąży, który zawarty był w zakwestionowanym przez TK artykule "ma charakter eugeniczny w rozumieniu eugeniki liberalnej, a nie eugeniki autorytarnej, a więc takiej, w której państwo promuje jedynie obywateli zdrowych, sprawnych, o najwyższych kompetencjach". "Oznacza to, że państwo pozostawia matce wybór w kwestii tego, czy chce ona urodzić, a następnie wychowywać dziecko, które może nie być zdrowe i będzie wymagało wzmożonej opieki" - zaznaczył.

TK dodał więc, że wobec tego, oceny przydatności tego zakwestionowanego przepisu "należało dokonać w szerszym aspekcie, odnoszącym się do pozostałych elementów składających się na zasadę proporcjonalności sensu largo".

Więcej

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (L) oraz Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska Borys Budka (P) podczas posiedzenia Sejmu. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Opozycja o publikacji uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji. "Prowokacja", "bezprawny akt"

"Ocena dopuszczalności przerwania ciąży, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie innych osób" - podkreślił TK w pisemnym uzasadnieniu. Jak dodał w związku z tym "z istoty przerwania ciąży, rozpatrując sytuację kolizyjną, analogicznego dobra można szukać jedynie po stronie matki dziecka". (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

kgr/

Zobacz także

  • LOT odwołuje poniedziałkowe loty do Berlina, Monachium i Frankfurtu. Fot. PAP/EPA/HOSAM KATAN (zdjęcie ilustracyjne)

    Strajk na niemieckich lotniskach. LOT odwołuje rejsy

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Strajk w Portugalii. Paraliż placówek służby zdrowia

  • Protest pracowników w Brukseli Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Bruksela sparaliżowana przez strajk. Pracownikom zalecono pracę zdalną

  • Adrian Zandberg. Fot. PAP/PAP/Wojtek Jargiło

    Protestują pracownicy Poczty Polskiej. Zandberg ma się z nimi spotkać

Serwisy ogólnodostępne PAP