NBP chciałby wprowadzenia w Polsce świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej waloryzowanej inflacją

2021-01-28 09:09 aktualizacja: 2021-01-28, 10:41
Przewodniczący RPP, prezes NBP Adam Glapiński Fot. PAP/Leszek Szymański
Przewodniczący RPP, prezes NBP Adam Glapiński Fot. PAP/Leszek Szymański
NBP swój pomysł przekazało w opinii do projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych. Projekt ten przekazany został do konsultacji w grudniu 2020 roku.

"W opinii NBP istotną luką, jaka występuje w polskim systemie dobrowolnych oszczędności emerytalnych jest brak możliwości otrzymania świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej z uwzględnieniem waloryzacji wskaźnikiem inflacji" - napisał NBP.

NBP podaje, że w większości krajów europejskich taki produkt jest podstawową formą świadczenia emerytalnego w fazie wypłat i w największym stopniu chroni świadczeniobiorcę przed ryzykiem braku wystarczających środków w późnym wieku. 

"Narodowy Bank Polski wielokrotnie wskazywał na potrzebę uregulowania tego zagadnienia w polskim prawodawstwie. Brak możliwości otrzymania świadczenia w formie renty dożywotniej jest nie tylko niekorzystny z punktu widzenia przyszłych emerytów, lecz również wydaje się być zagrożeniem dla instytucji finansowych oferujących OIPE. W ramach OIPE będzie można bowiem przenosić środki między dostawcami OIPE, również pomiędzy różnymi krajami" - napisał NBP.

"Możliwe jest zatem, że część klientów zdecyduje się na przeniesienie środków do tych zagranicznych dostawców, którzy oferują taką formę wypłaty świadczenia. W związku z tym NBP ponownie postuluje podjęcie działań zmierzających do umożliwienia polskim emerytom wypłaty środków z dobrowolnej części systemu emerytalnego w formie renty dożywotniej" - dodaje. (PAP)

io/