O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Decyzje o odmrożeniu gospodarki raczej według sytuacji w regionach

Decyzje o odmrożeniu gospodarki będą prawdopodobnie podejmowane według kryteriów regionalnych – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że trudno wskazać kolejność znoszenia ograniczeń. Podkreślił znaczenie przywrócenia stacjonarnych zajęć w szkołach.

Lokal gastronomiczny na Nowym Świecie, w Warszawie Fot. PAP/Rafał Guz
Lokal gastronomiczny na Nowym Świecie, w Warszawie Fot. PAP/Rafał Guz

Zaznaczył, że rozwiązania wprowadzone w ubiegłym tygodniu będą obowiązywały do 14 lutego. Dodał, że metoda przyjęta przez rząd opiera się na analizie dziennej liczby zakażeń, sytuacji w szpitalnictwie i tego, co się dzieje za granicą.

Zaznaczył, że sytuacja epidemiczna w Polsce, na tle innych krajów, wygląda korzystnie. Zwrócił uwagę na niepokojące doniesienia z Portugali, która w ubiegłym tygodniu poprosiła o pomoc w zwalczaniu epidemii inne kraje UE.

"My do takiej sytuacji absolutnie nie chcemy dopuścić, dlatego będziemy te kroki podejmowali w sposób ostrożny, ale adekwatny do sytuacji epidemicznej" – zadeklarował.

Decyzje zależnie od sytuacji w województwach i powiatach 

Więcej

Zdalna nauka w Szczecinie, tegorocznego maturzysty jednego z miejscowych liceów Fot. PAP/Marcin Bielecki

Po 14 lutego decyzja w sprawie powrotu do szkół uczniów klas ósmych i maturalnych

"Na razie wydaje się, że sytuacja jest stabilna, dlatego będziemy analizowali wyniki badań przesiewowych, porównując odsetek nauczycieli, którzy zostali zweryfikowani jako pozytywni w tym badaniu" – powiedział minister. Zapowiedział, że decyzja o tym, co dalej z edukacją, zapadnie w okolicach 14 lutego.

Zwrócił uwagę, że obecnie na nauczanie zdalne lub hybrydowe przeszło około jednej setnej szkół, w których przywrócono stacjonarne lekcje dla klas I-III, podczas gdy jesienią, w apogeum drugiej fali epidemii, zdalne nauczanie wprowadziło 6-8 proc. szkół.

"Jeżeli chodzi o inne branże, trwa dyskusja w Radzie Medycznej i we wszystkich kręgach związanych z administracją" – oświadczył. Zaznaczył, że ścierają się tu różne punkty widzenia: by opierać się na wskaźnikach regionalnych i podejmować decyzje zależnie od sytuacji w danym województwie lub w danym powiecie, a drugiej strony – aby przyjmować rozwiązania ogólnokrajowe.

Zwrócił uwagę, że ponad 70 proc. powiatów pozostaje w strefie czerwonej, ale według podziału na województwa większość kraju jest w strefie żółtej, a południowe województwa w strefie zielonej.

"Jeśli już spodziewać się odmrożenia, to ono będzie prawdopodobnie związane z podejściem regionalnym" – powiedział.

Według ministra trudno ustalić hierarchię łagodzenia obostrzeń. "Z mojego punktu widzenia jako ministra zdrowia najważniejsze są zagadnienia związane z edukacją" – zaznaczył Niedzielski, wskazując na negatywne skutki psychiczne braku bezpośrednich kontaktów dzieci. (PAP)

Autorzy: Jakub Borowski, Magdalen Gronek

io/
 

Zobacz także

  • Ból brzucha Fot. PAP/Archiwum Kalbar

    Pokłosie COVID-19. Wzrosła liczba osób cierpiących na przewlekłe bóle

  • Maseczki ochronne. Lockdown. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Badania: lockdown mógł przyspieszyć starzenie się mózgu nastolatków, szczególnie dziewcząt

  • Kobieta skrywająca się przed słońcem w Grecji, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANA-MPA/KOSTAS TSIRONIS

    W kraju głoszono "mały lockdown". Słynne miejsce zamknięte dla zwiedzających

  • Próba medialna spektaklu pt. "Czarodziejska góra" w reżyserii Michała Borczucha w TR Warszawa, fot. PAP/Albert Zawada

    Premiera "Czarodziejskiej góry" w TR Warszawa. "W przedstawieniu rozpracowujemy lockdown" [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP