Michał Dworczyk: szczepionka AstraZeneca dla osób między 18 a 60 rokiem życia

2021-02-02 12:53 aktualizacja: 2021-02-02, 16:46
Punkt szczepień w Szpitalu Południowym w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Punkt szczepień w Szpitalu Południowym w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Na podstawie rekomendacji Rady Medycznej podjęta została decyzja, że szczepionka firmy AstraZeneca będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, w konsekwencji Rada zarekomendowała rozpoczęcie szczepienia nauczycieli.

Szef KPRM poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że w poniedziałek wieczorem Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca, na podstawie, których podjęta została decyzja, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia.

"W konsekwencji również Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od wczoraj przygotowania" - powiedział Dworczyk.

Przekazał, że w przyszłym tygodniu spodziewana jest pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca. "Również w przyszłym tygodniu chcielibyśmy, aby rozpoczęły się szczepienia nauczycieli" - podkreślił Dworczyk. Dodał, że szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przekazane w czwartek, jak zostaną dopracowane system rejestracji i procedura szczepień nauczycieli.

Michał Dworczyk: termin szczepienia został przesunięty o dzień bądź dwa dla około 5 tysięcy seniorów

Dworczyk zapytany o skalę zmian terminów szczepień w związku z opóźnieniami dostaw szczepionek przeciw COVID-19 powiedział, że "mówimy o przesunięciu o dzień bądź o dwa dni terminu szczepień dla grupy ok. 5 tys. seniorów w skali całego kraju". Wyraził nadzieję, że do tego rodzaju sytuacji nie będzie więcej dochodziło.

"To jest oczywiście uzależnione od tempa i rzetelności dostaw. Te kilka zmian - opóźnienia i zmniejszenia dostaw - doprowadziły do tego, że zapasy, ten bufor bezpieczeństwa, jaki stworzyliśmy, jest praktycznie na wyczerpaniu" - mówił. Jak dodał, szczepionki wykorzystywane są obecnie na bieżąco.

Dworczyk przekazał ponadto, że dla wszystkich nauczycieli i pozostałych seniorów powyżej 60. roku życia rekomendowana jest szczepionka firmy Pfizer bądź Moderna. 

W poniedziałek Dworczyk zapowiedział, że trzecią szczepionką - firmy AstraZeneca - nie będą szczepieni seniorzy.

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła na rynek UE szczepionkę AstryZeneki. Jak wynika z charakterystyki tej szczepionki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".

Michał Dworczyk: w drugiej połowie tygodnia decyzje w sprawie uregulowań związanych z pandemią

Dworczyk podczas konferencji był pytany, kiedy można się spodziewać kolejnych decyzji odnośnie znoszenia ograniczeń w gospodarce oraz o doniesienia medialne w tej sprawie. Radio RMF FM podało we wtorek, że pod koniec tego tygodnia rząd najprawdopodobniej ogłosi otwarcie hoteli, co miałoby nastąpić od 14 lutego.

"Wczoraj na posiedzeniu Rady Medycznej ten temat też był bardzo długo dyskutowany, tu ostateczne rozstrzygnięcia jeszcze nie zapadły" - powiedział Dworczyk.

"W drugiej połowie tygodnia na pewno będziemy informowali państwa, zgodnie zresztą z wcześniejszymi zapowiedziami pana premiera, pana ministra (Adama) Niedzielskiego, o decyzjach dotyczących wszystkich uregulowań związanych z pandemią" - zaznaczył szef KPRM.

Od poniedziałku zostały zniesione przez rząd niektóre obostrzenia związane z pandemią, które obowiązywały od końca grudnia. Od 1 lutego sklepy w galeriach handlowych są otwarte, nie ma już godzin dla seniorów. W placówkach handlowych nadal obowiązuje jednak limit osób, wymóg noszenia maseczek i zachowania dystansu. Restauracje i bary nadal mogą prowadzić działalność, sprzedając jedzenie tylko na wynos.

Do 14 lutego zawieszona jest wciąż działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.

Michał Dworczyk: bez zaangażowania tysięcy strażaków realizacja programu szczepień byłaby niemożliwa

Dworczyk na konferencji prasowej podkreślił, że niezwykle ważnym aspektem realizacji Narodowego Programu Szczepień jest współpraca z samorządami oraz Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczą Strażą Pożarną.

Przypomniał, że strażacy pomagają m.in. w dowozie osób z ograniczoną mobilności, czyli np. osób starszych do punktów szczepień i udzielają niezbędnych informacji.

"Bez tego zaangażowania tysięcy osób dobrej woli, tysięcy strażaków, druhów i druhen i wsparcia ze strony MSWiA realizacja tego programu byłaby niemożliwa" - podkreślił Dworczyk.

Podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc przy realizacji programu szczepień.

W poniedziałek Dworczyk poinformował, że w transport pacjentów, którzy mają ograniczoną mobilność, na szczepienia zaangażowane jest ponad 12 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. W ponad 2 400 gminach uruchomione zostały infolinie wspierające organizację transportu.

Michał Dworczyk: podważanie zaufania obywateli do realizacji programu szczepień jest nieodpowiedzialne

Na konferencji Dworczyk zapytany został o opinię szefa ZNP Sławomira Broniarza, że część nauczycieli nie chce przyjmować szczepionki firmy AstraZeneca, gdyż rzekomo nie gwarantuje ona wysokiej skuteczności.

Szef KPRM zwrócił się z apelem do osób publicznych, by w sposób odpowiedzialny komunikowały "swoje różnego rodzaju przemyślenia i uwagi".

"Przede wszystkim proponuję abyśmy oddali głos lekarzom, fachowcom. Dzisiaj Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim w tej sprawie opublikuje swoje stanowisko" - zapowiedział.

Dworczyk podkreślił ponadto, że szczepionki firmy AstraZeneca "chronią ponad 60 proc. osób przed zachorowaniem, a pozostałe osoby szczepienie chroni przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją i zgonem, więc jest to w pełni wartościowa szczepionka, która jest stosowana i w Europie i na całym świecie".

"Jakiekolwiek takie wypowiedzi, które mogą dyskredytować albo podważać zaufanie obywateli do realizacji programu szczepień są po prostu nieodpowiedzialne. Namawiam więc wszystkie osoby, które są tym zainteresowane do rozmowy z naukowcami, lekarzami. Proszę bardzo o taką wstrzemięźliwość jeśli chodzi o wypowiedzi, które niewiele mają wspólnego z faktami, a które mogą podważać zaufanie Polaków do Narodowego Programu Szczepień" - apelował szef KPRM.

Podkreślił też, że tylko zaszczepienie dużego odsetka populacji dorosłych mieszkańców Polski jest szansą na wyjście z pandemii i zapanowaniu nad nią. "Dlatego myślę, że wszyscy powinniśmy być w tej sprawie odpowiedzialni ponad wszelkimi podziałami, również podziałami politycznymi" - powiedział Dworczyk. (PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mst/