Hiszpania. „La Razon”: Państwo Islamskie grozi nowymi atakami

2021-02-14 17:20 aktualizacja: 2021-02-14, 17:23
Policja w Madrycie. Fot. PAP/EPA/Chema Moya
Policja w Madrycie. Fot. PAP/EPA/Chema Moya
Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) zagroziła w internecie nowymi atakami. Zdaniem ekspertów ds. zwalczania terroryzmu groźby odnoszą się do Hiszpanii, gdyż komunikaty w języku arabskim zostały opatrzone hiszpańskimi napisami.

„Damy naszym wrogom ogniste pioruny i uderzymy szablą w tych, którzy rzucają nam wyzwanie” - deklaruje IS, odnosząc się - według sobotniego wydania hiszpańskiego dziennika „La Razon” - do ataków bombowych i z użyciem broni białej.

Terroryści przywołali dogmat jedyności Boga (Tawhid), który ma sprawić, że „Wschód obudzi Zachód w celu rozprzestrzenienia prawdy na całym świecie”, i zapowiedzieli przybycie „wojowników i najlepszych przywódców świata” dla wprowadzenia szariatu w „światowym kalifacie”.

Według „La Razon” opublikowane w internecie deklaracje w sieci są śledzone przez miliony muzułmanów, stwarzając niebezpieczeństwo radykalizacji poglądów wielu z nich.

Dziennik przypomniał, że w zeszłym tygodniu policja w Niemczech i Danii zapobiegły serii ataków, które miały zostać przeprowadzone przy użyciu przygotowanych już materiałów wybuchowych. Trzech zatrzymanych miało pochodzenie syryjskie.

„Dżihadyści są w Europie, a do infiltrowania Zachodu wykorzystują teraz przepływy migracyjne – napisał "La Razon". – Operacje policji hiszpańskiej wykazały, że terroryści przypływają łodziami na Wyspy Kanaryjskie wśród nielegalnych imigrantów. Niektórych zdołano wykryć, ale wielu mogło przedostać się na kontynent europejski".

Tysiące imigrantów, w większości Marokańczyków, przybyło na Wyspy Kanaryjskie z dokumentami pozwalającymi na kontynuowanie podróży po Europie - dodał dziennik.

Szef Biura ONZ ds. Zwalczania Terroryzmu (UNOCT) Władimir Woronkow ostrzegł niedawno, że ze względu na pandemię koronawirusa zwiększyło się zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa ze strony Państwa Islamskiego. Społeczno-gospodarcze i polityczne konsekwencje pandemii mogą uczynić ludzi bardziej podatnymi na radykalizację i rekrutację - powiedział.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

mst/