Sprawa połączenia sięga końca 2019 r., kiedy Konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdecydowała się na zmianę statutu. Na bazie nowych przepisów dojdzie do połączenia SLD i Wiosny Roberta Biedronia, a wspólna partia będzie funkcjonowała pod nazwą Nowa Lewica.
Od tego czasu trwało postępowanie w Sądzie Okręgowym w Warszawie, a także w Sądzie Apelacyjnym z uwagi na wnioski zainteresowanych stron. Ostatecznie, co potwierdził PAP sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek, partia otrzymała pozytywną informację o zmianach w statucie.
Inny z polityków Lewicy podkreśla, że decyzja sądu oznacza możliwość połączenia SLD i Wiosny. "W środę ogłosimy, że ostatecznie została zarejestrowana partia i że będziemy organizowali kongres, na którym wybierzemy nowe władze i zgodnie ze statutem zaczniemy od wyboru dwóch współprzewodniczących i temu będziemy służył ten kongres" - poinformował i zaznacza, że data kongresu będzie zależna od sytuacji pandemicznej w Polsce.
Zgodnie z ustaleniami, de facto to politycy Wiosny wstąpią w szeregi Sojuszu, a obie partie będą tworzyły osobne frakcje i na poziomie ogólnopolskim i wojewódzkim będzie po dwóch współprzewodniczących zgodnie z parytetem 50/50. (PAP)
Autor: Grzegorz Bruszewski
mmi/