Müller: Polskę i Japonię od wielu lat łączy wielowymiarowe partnerstwo strategiczne

2021-03-22 15:42 aktualizacja: 2021-03-22, 18:32
Rzecznik rządu Piotr Müller Fot. PAP/Marcin Obara
Rzecznik rządu Piotr Müller Fot. PAP/Marcin Obara
Polskę i Japonię od wielu lat łączy wielowymiarowe partnerstwo strategiczne w zakresie nowych technologii oraz tematów inwestycyjnych - mówił rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do zaplanowanej na wtorek rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z szefem japońskiego rządu.

Müller podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że we wtorek odbędzie się rozmowa premiera Morawieckiego z nowym premierem Japonii Yoshihide Sugą.

"Głównymi tematami są rozmowy dotyczące współpracy politycznej, gospodarczej, inwestycyjnej. Polskę i Japonię łączy od wielu już lat wielowymiarowe partnerstwo strategiczne w zakresie chociażby nowych technologii oraz tematów inwestycyjnych" - mówił.

Müller przypomniał też, że premier Morawiecki w zeszłym roku był na spotkaniu z poprzednim premierem Japonii Shinzo Abe, aby te kwestie omawiać. "Natomiast kryzys koronawirusowy spowodował, że na kilka miesięcy te rozmowy zostały zawieszone" - mówił.

"Polska stara się zainteresować stronę japońską przede wszystkim kwestiami związanymi z wysokorozwiniętymi technologiami w zakresie modernizacji polskich zakładów energetycznych, ale również w zakresie informatyki i innych nowych technologii" - dodał.

We wcześniejszym komunikacie rzecznik rządu zwrócił uwagę, że obecnie opracowywany jest plan współpracy pomiędzy oboma krajami na kolejne pięć lat. "Strona polska liczy na zaangażowanie się Japonii w inicjatywę Funduszu Trójmorza, promowaną od kilku lat przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej" - oświadczył Müller w komunikacie.

Dodał, że Polska stara się zainteresować stronę japońską wykorzystaniem posiadanych przez nią wysoko rozwiniętych czystych technologii w procesie modernizacji polskich zakładów energetycznych. "Zależy nam również na pogłębieniu współpracy w zakresie badań nad energetyką atomową. Jednym z naszych priorytetów jest także rozwój wymiany handlowej, w szczególności otwarcie japońskiego rynku na polskie produkty spożywcze" - wskazał.

Müller przypomniał, że firmy z Japonii są jednymi z największych inwestorów zagranicznych w naszym kraju.

"Skumulowana wartość zobowiązań z tytułu japońskich BIZ w Polsce wyniosła na koniec 2018 r. 955 mln dolarów (na podstawie NBP). W Polsce funkcjonuje około 300 japońskich firm, które utworzyły do tej pory około 40 tys. miejsc pracy. W 2021 r. 30-lecie swojej działalności w Polsce obchodzi koncern Toyota" - wyliczał w komunikacie rzecznik rządu. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

liv/