Jak wskazała Oleszczuk, współpraca między instytucjami państwowymi w zakresie wsparcia przedsiębiorczości rozpoczęła się kilka lat przed pandemią, podczas której zaprocentowało doświadczenie realizacji wspólnych projektów PARP jako części PFR, urzędów i ministerstw.
"Wspólnie z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii oraz partnerami zaproponowaliśmy i zorganizowaliśmy cykl wideokonferencji, w których uczestniczyło ponad 20 tys. osób" - powiedziała Oleszczuk. Jak dodała, "realizowane w czasie pandemii i planowane na czas po jej ustąpieniu działania PARP wpisują się w SOR (Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju), ale też Plan dla Pracy i Rozwoju, konkretne programy gospodarcze, które łączą w sobie siłę i potencjał działania właściwie wszystkich instytucji rządowych".
Zdaniem prezes PARP przedsiębiorcy są zadowoleni z działań tej instytucji. Oleszczuk przypomniała, że w ramach tarczy finansowej PFR PARP została poproszona o wsparcie średnich przedsiębiorców działaniem na kapitał obrotowy, czyli przekazaniem im środków, które mogli otrzymać na swoją codzienną działalność. Zrealizowano wówczas 16 programów operacyjnych dla mikro- i małych przedsiębiorstw na poziomie marszałków województw. "Sektor średnich firm w Polsce, około 15 tys. średnich przedsiębiorstw, byliśmy przygotowani, że praktycznie wszyscy oni mogli do nas przyjść" - powiedziała Oleszczuk.
"W rok 2021 weszliśmy z kwotą ponad miliarda złotych na rozdysponowanie wśród przedsiębiorców" - poinformowała prezes PARP. Jak dodała, wszystkie konkursy organizowane przez instytucję spotykają się z ogromnym zainteresowaniem, podobnie jak i dotacje, do których przedsiębiorcy muszą włożyć wkład własny. "W tej perspektywie finansowej, która za chwilkę się kończy (2014-2020) podpisaliśmy 10,5 tys. umów. To jeszcze nie koniec. Nadal trwają konkursy, właściwie do końca roku będzie możliwość startowania w nich" - przypomniała Oleszczuk.
Z powodu pandemii więcej wniosków związanych z kwestiami cyfryzacji
Prezes PARP poinformowała, że przedsiębiorcy składają coraz więcej wniosków związanych z kwestiami cyfryzacji, a na ich większą liczbę miała wpływ pandemia koronawirusa. "Po takim pierwszym szoku, który trwał miesiąc czy dwa, kiedy firmy właściwie się zatrzymały nie wiedząc, jak w tej sytuacji się odnaleźć, mamy wrażenie, że ruszyły ze zdwojoną siłą. To, na co namawiamy od dłuższego czasu - rozwój cyfrowy, było jedynym wyjściem podczas pandemii" - podkreśliła Małgorzata Oleszczuk.
Jak zapowiedziała, w nowej perspektywie finansowej PARP nadal będzie wspierać mikro- i małe przedsiębiorstwa, a także uczestniczyć we wdrażaniu trzech programów operacyjnych kontynuujących obecne. "Główną rolę odgrywa Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ale bardzo silnie współpracujemy też z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, wspólnie pracujemy nad przyszłymi działaniami" - powiedziała Oleszczuk. "To, co na pewno znajdzie się w tych programach, to oczywiście innowacje, badania, rozwój, kwestie infrastrukturalne" - wyjaśniła. Dodała, że wiele działań będzie poświęconych również kwestii podnoszenia kompetencji wśród firm i ich pracowników. (PAP)
mst/