O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Brazylia uznała szczepionkę Sputnik V za niebezpieczną. Producent złożył pozew

Producenci szczepionki Sputnik V poinformowali w środę na Twitterze, że złożyli pozew o zniesławienie przeciw brazylijskiemu regulatorowi rynku leków Anvisa, który uznał rosyjski preparat za niebezpieczny i zablokował jego import do Brazylii.

Szczepionka Sputnik V. Fot. PAP/Csaba Krizsan HUNGARY OUT
Szczepionka Sputnik V. Fot. PAP/Csaba Krizsan HUNGARY OUT

Brazylijska Narodowa Agencji Nadzoru Zdrowia (Anvisa) podjęła w poniedziałek decyzję o rezygnacji z importu rosyjskiej szczepionki, zamówionej przez władze części brazylijskich stanów.

Anvisa powołała się na niedostateczne informacje na temat preparatu oraz związane z nim ryzyko, jak np. fakt, że używany w Sputniku jako wektor ludzki adenowirus (wirus wywołujący przeziębienie) rozmnaża się, co nie powinno się zdarzać.

Denis Łogunow, wiceszef Ośrodka im. Nikołaja Gamalei, gdzie opracowano ten preparat, zaprzeczył w środę, by adenowirus mógł się replikować.

Więcej

Fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Raport: w ramach akcji promującej Sputnika V Rosja próbuje zasiać nieufność do EMA

Twórcy Sputnika V zarzucają też w pozwie brazylijskiemu regulatorowi, że decyzję o odrzuceniu szczepionki podjął bez stosownych badań.

We wtorek dystrybutor tego preparatu, Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) ogłosił, że decyzja Anvisy, ma charakter polityczny, a amerykański attache ds. zdrowia przekonywał Brazylię do odrzucenia rosyjskiej szczepionki w ramach działań przeciwko wrogim wpływom Rosji w regionie.

Dystrybutor Sputnika V przekonuje, że szczepionka jest wysoce skuteczna i bezpieczna, czego mają dowodzić dane z Węgier, według których preparat ten miał być najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy ze wszystkich pięciu stosowanych tam środków. Rosyjska szczepionka została dotąd dopuszczona do użytku w 40 krajach. (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Witalij Denisow. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

    Deportowany z Mołdawii rosyjski szef Sputnika to oficer powiązany z GRU

  • Portal demagog.cz: nagranie wideo o wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra w Pradze zawierało zmanipulowaną ścieżkę dźwiękowąFot. TT/Petr Pavel

    Wideo o wizycie prezydenta Ukrainy w Pradze miało nieprawdziwy dźwięk

  • Fot. PAP/EPA/Bart Maat

    Część redakcji Radia Sputnik w Mołdawii zrezygnowała z pracy. "Nie chcą dezinformować słuchaczy"

  • Fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

    Brytyjskie media: kontrwywiad ma dowody, że Rosja wykradła formułę szczepionki na Covid-19

Serwisy ogólnodostępne PAP