O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Włochy: nowe muzeum Dantego na 700. rocznicę jego śmierci

Od niedzieli w Rawennie w północnych Włoszech można zwiedzać nowe muzeum Dantego, które powstało w roku uroczystych, choć ograniczonych przez pandemię, obchodów 700. rocznicy śmierci poety w tym mieście. Inauguracja placówki zbiega się z otwarciem Włoch dla turystów zagranicznych.

Widok grobu Dantego Alighieri podczas obchodów Roku Dantego w Rawennie, Włochy. Fot. PAP/ EPA / MAX CAVALLARI
Widok grobu Dantego Alighieri podczas obchodów Roku Dantego w Rawennie, Włochy. Fot. PAP/ EPA / MAX CAVALLARI

Nowe muzeum na terenie dawnego klasztoru franciszkanów, niedaleko grobowca Dantego, powstało w miejscu poprzedniej placówki, otwartej przed stu laty, gdy obchodzono sześćsetlecie śmierci autora „Boskiej komedii”.

Museo Dante zainaugurował w sobotę włoski minister oświaty Patrizio Bianchi.

Oferuje ono zwiedzającym niezwykle atrakcyjną w formie przekazu, także multimedialną podróż, prezentującą życie poety i jego arcydzieło. Stanowi połączenie tradycyjnej prezentacji i wykorzystania języka nowych technologii i ich możliwości.

Na sugestywnej ekspozycji przedstawiono pełną tajemnic historię życia Dantego, który - jak podkreślali obecni na otwarciu eksperci - nie zaznał spokoju nawet po śmierci w 1321 roku. Przypomina się niezwykłą historię ukrycia szczątków zmarłego w Rawennie poety, które zostały wyjęte z grobu i schowane przez zakonników. W ten sposób ocalili je przed wywiezieniem do rodzinnego miasta Dantego, Florencji, gdy zaczęło się o nie upominać.

Na wystawie można zobaczyć drewnianą skrzynię, w której szczątki artysty były przechowywane od 1677 roku do ich odnalezienia w 1865 roku. Wtedy zostały wystawione z okazji 600-lecia jego urodzin.

Duże wrażenie na zwiedzających robi sala, w której w ciemnościach wystawiono powiększone i oświetlone wieloma barwami trzy maski Dantego, prezentujące jego oblicze.

Jedną z sal poświęcono sławie autora „Boskiej komedii” na świecie, trwającą od wieków do czasów obecnych. Jest jego popiersie wykonane z klocków, a także dziesiątki przykładów popularności poety i jego dzieła na świecie: murale, komiksy, filmy animowane.

Na koniec zwiedzania można zagłębić się w arcydzieło i wysłuchać pieśni z „Piekła”, „Czyśćca” i „Raju” wśród sugestywnych multimedialnych projekcji.

Zwiedzanie odbywać się będzie w małych grupach, w ścisłym reżimie sanitarnym. Zainteresowanie placówką jest ogromne - powiedziano PAP podczas ceremonii otwarcia.

Z Rawenny Sylwia Wysocka (PAP)

liv/

Zobacz także

  • Srebrny, złocony barokowy puchar. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • Monika Drożyńska. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Specjalnie dla PAP

    "Naczelna polska hafciara” Monika Drożyńska: dokumentuję to, co się ludziom plecie [WYWIAD]

  • Premiera "Przebłysków" - 31 stycznia o godz. 19 na Scenie Głównej Teatru Collegium Nobilium w Warszawie. Fot. PAP/	Albert Zawada

    Warszawa. Prapremiera spektaklu „Przebłyski” w reż. Agaty Dudy-Gracz – w piątek [NASZE WIDEO]

  • Ekspozycja w Muzeum Orsay Fot. PAP/EPA/Mohammed Badra

    Muzeum Orsay będzie uczyć o klimacie poprzez sztukę

Serwisy ogólnodostępne PAP