Weekend z twórczością Krzysztofa Komedy - 29 i 30 maja online

2021-05-25 13:05 aktualizacja: 2021-05-25, 17:41
Mural Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego przy dworcu kolejowym w Ostrowie Wlkp. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Mural Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego przy dworcu kolejowym w Ostrowie Wlkp. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Dyskusja, wystawa i koncerty przywołujące ducha twórczości Krzysztofa Komedy znalazły się w programie weekendowego wydarzenia organizowanego online przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny z okazji 90. rocznicy urodzin kompozytora. Transmisja odbędzie się na facebookowym profilu FINA.

O programie wydarzenia FINA poinformowała we wtorkowym komunikacie. Jak czytamy, w sobotę 29 maja otworzy je debata poświęcona artystycznemu dorobkowi Komedy, w której udział wezmą: Milo Kurtis, Paweł Brodowski, Tomasz Tłuczkiewicz oraz pasierb Krzysztofa Komedy Tomasz Lach. "Następnie wystąpi Wojtek Mazolewski Quintet, w składzie: Wojtek Mazolewski – kontrabas, Marek Pospieszalski – saksofon tenorowy, Joanna Duda – pianino, klawisze, Oskar Torok – trąbka, elektronika, Qba Janicki – perkusja, instrumenty perkusyjne" - napisano.

W niedzielę 30 maja - podano - "zagra zespół Drum Freaks Milo Kurtisa, w składzie: Apostolis Anthimos – perkusja, Wojtek Mazolewski – bas, Janusz Yanina Iwański – gitary, Bartosz Smorągiewicz – saksofon, Piotr Iwicki – klawisze, Kuba Kinsner – instrumenty perkusyjne, Milo Kurtis – lider, instrumenty różne".

"Ponadto organizatorzy przypomną publiczności e-wystawę +Komeda – Kalendarium życia+ opracowaną przez Andrzeja Rumianowskiego na podstawie fotografii z archiwum Zofii Komedowej-Trzcińskiej przekazanych do Muzeum Jazzu przez jej syna Tomasza Lacha" - dodano w komunikacie.

Wydarzenia będzie można śledzić na profilu FINA na Facebooku. E-wystawa będzie dostępna pod adresem: https://www.muzeumjazzu.pl/.

Krzysztof Komeda (właściwie Krzysztof Trzciński) był prekursorem jazzu nowoczesnego w Polsce. Urodził się 27 kwietnia 1931 r. w Poznaniu. Uczęszczał do gimnazjum w Ostrowie, gdzie w 1950 r. zdał maturę. W szkole w Ostrowie spotkał znanego już wówczas kontrabasistę Witolda Kujawskiego, który wprowadził go w świat jazzu i zabrał do Krakowa. Sukces odniósł, występując z Janem Ptaszynem-Wróblewskim i Jerzym Milianem. Założył zespół Komeda Sextet, który stał się pierwszą polską formacją jazzową, grającą nowoczesną muzykę. Jednocześnie studiował medycynę, zdobywając zawód lekarza.

W trakcie swojej kariery Komeda występował wspólnie z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Janem Ptaszynem-Wróblewskim, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim. W ciągu jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 65 filmów polskich i zagranicznych - m.in. "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna, "Nóż w wodzie", "Matnia" i "Nieustraszeni pogromcy wampirów" Romana Polańskiego, "The Riot" Buzza Kullika. Jego najbardziej znane dzieła to kołysanka z filmu "Dziecko Rosemary" Polańskiego, piosenka rozpoczynająca "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz "Ballad for Bernt" z "Noża w wodzie".

W grudniu 1968 r. w Los Angeles Komeda uległ poważnemu wypadkowi. Na skutek komplikacji po tym wypadku zmarł 23 kwietnia 1969 r. Pochowano go na Starych Powązkach w Warszawie. (PAP)

autorka: Daria Porycka

lozo/