O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Frankowicze ruszyli do sądów. Od początku roku 12 tysięcy nowych spraw

Od początku 2021 roku liczba postępowań sądowych przeciwko bankom, w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich, zwiększyła się o około 12 tys. - poinformował wiceprezes ZBP, Tadeusz Białek, powołując się na dane zebrane przez ZBP.

Banknoty stufrankowe. Fot. PAP/Michał Walczak
Banknoty stufrankowe. Fot. PAP/Michał Walczak

"W ciągu kwietnia przybyło 3 tys. nowych spraw. Od początku 2021 roku przybyło około 12 tys. nowych spraw sądowych" - powiedział Białek.

Podał, że pod koniec kwietnia, zgodnie z danymi statystycznymi z 13 banków, które mają około 99 proc. portfela tych kredytów, było prawie 51 tys. takich spraw w sądach. 

"Do tego trzeba dołożyć około kilka tysięcy  spraw, które jeszcze do banków nie wpłynęły, a które dopiero zostały wysłane do sądu" - powiedział Białek. 

Podał, że większość sądowych spraw dotyczących kredytów CHF jest w I instancji i jedynie 6 proc. jest na etapie II instancji. 

Więcej

Koronawirus w Polsce. Centrum handlowe Manufaktura w Łodzi. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Polacy masowo ruszyli do centrów handlowych. Zakupy online nie zastąpiły wizyt w sklepach

Ocenił, że wpływ wyroku TSUE i orzeczenia Izby Cywilnej SN w 7-osobowym składzie będzie widoczny w statystykach sądowych najwcześniej na przełomie czerwca i lipca.   

"Wyroki, które zapadają w pierwszych dniach po wyroku TSUE i tym orzeczeniu Sądu Najwyższego to w absolutnej większości sprawy które były już zakończone (...) jedynie oczekiwano na ogłoszenie orzeczenia" - powiedział Białek. 

Białek ocenił, że nieprawdziwe są dane kancelarii prawnych reprezentujących frankowiczów w sporach z bankami, zgodnie z którymi banki przegrywają 95 proc. spraw. 

"Dane te mają charakter wycinkowy" - powiedział Białek. 

Wiceprezes podał, że wśród prawomocnych sądowych rozstrzygnięć, które zapadły w 2021 roku 61 proc. spraw zostało przez banki przegrane, a w 39 proc. banki wygrały. Wśród spraw przegranych na tym etapie w 2021 roku w 68 proc. sądy orzekały o nieważności.  

"Wedle naszych danych, aktualnie wśród spraw, które są obecnie w II instancji (...) 79 proc. spraw zostało dotąd przegranych przez banki w I instancji, zaś 21 proc. wygranych w I instancji przez banki" - powiedział Białek. 

Podał, że wśród przegranych przez banki spraw w 67 proc. sądy orzekały o nieważności, a w 23 proc. to wyroki dotyczące tzw. odfrankowienia.(PAP Biznes)

dors/

Zobacz także

  • Klatka schodowa w bloku Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Dopłaty do rat kredytów. Założenia projektu ustawy o programie "Pierwsze klucze" w wykazie prac rządu

  • Adam Glapiński Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Prezes NBP: największym wyzwaniem dla banków jest ryzyko prawne

  • Budowa osiedla Fot. PAP/Albert Zawada

    "Drogie kredyty i rosnące koszty życia". Mieszkania poza zasięgiem młodych?

  • Banknoty franków szwajcarskich. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Koniec frankowej sagi? "Kredytobiorcy triumfują"

Serwisy ogólnodostępne PAP