W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, w tym roku nie odbędą się centralne procesje Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. Zgodnie z decyzjami ordynariuszy procesje w parafiach będą mogły odbyć się według roztropnej decyzji proboszczów z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.
W czwartek 3 czerwca o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza św. koncelebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka oraz biskupów pomocniczych archidiecezji warszawskiej.
Po liturgii, z archikatedry wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i przejdzie ulicami Starego Miasta do katedry polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Cztery ołtarze usytułowane będą przed kościołami: sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej, kościołem Ducha Świętego przy ul. Długiej, kościołem św. Jacka przy ul. Freta i Katedrą Polową Wojska Polskiego przy ul. Długiej.
"Na zakończenie uroczystości kard. Kazimierz Nycz wygłosi homilię i udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem" - czytamy w komunikacie archidiecezji warszawskiej przekazanym PAP w środę.
W diecezji warszawsko-praskiej w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa bp Romuald Kamiński będzie przewodniczył mszy św. o godz. 10.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
Na ulice Pragi wyruszy procesja eucharystyczna
Po liturgii na ulice Pragi wzdłuż Alei "Solidarności" wyruszy procesja eucharystyczna. Przejdzie ona ulicami: Jagiellońską, bł. ks. Kłopotowskiego oraz Sierakowskiego. Dekoracje przy kolejnych ołtarzach przygotują kolejno: Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, strażacy, siostry loretanki oraz wierni parafii katedralnej.
Uroczystość uświetni Chór Katedry Warszawsko-Praskiej - Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.
Po raz jedenasty dywan kwiatowy wzdłuż ławek w katedrze przygotują uczniowie i ich rodzice ze szkoły "Strumienie" z Józefowa.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urban IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. W tym roku będzie 3 czerwca.
W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek