O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Adam Niedzielski: osoby zaszczepione nie wchodzą w limity, bo nie stanowią zagrożenia epidemicznego

W limity nie wchodzą osoby zaszczepione dlatego, że nie stanowią zagrożenia epidemicznego w czasie odbywającego się wydarzenia - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że 9 czerwca na telefon Apple, czyli system iOS udostępniona zostanie aplikacja, która umożliwia czytanie certyfikatów covidowych.

Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak

W czasie konferencji szef resortu zdrowia pytany był o obowiązujące limity na różnego rodzaju zgromadzeniach.

"Dokonaliśmy pewnego wyboru w zależności od obiektu, bo np. koncerty mogą być na stadionie, gdzie jest w tej chwili 25 proc. możliwości zajmowanych miejsc" - powiedział Niedzielski.

Zgodnie z rozporządzeniem epidemicznym osoby zaszczepione nie podlegają limitom

Wskazał, że "w opublikowanym rozporządzeniu epidemicznym jest wyraźnie podkreślane, że w dane limity nie wchodzą osoby zaszczepione". "Nie wchodzą, dlatego, że nie stanowią zagrożenia epidemicznego w czasie odbywającego się wydarzenia. Dotyczy to koncertów, rejestrowanych zgromadzeń, meczów piłki nożnej, kin i hoteli. To rozwiązanie ma budować kulturę bezpieczeństwa epidemicznego" - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Przyznał, że "może dojść do takich sytuacji, kiedy na koncert - na który zgodnie z limitem może wejść 250 osób - przyjdzie więcej osób zaszczepionych, to będą one stanowiły większość. "To nie jest forma dyskryminacji. To jest forma zabezpieczenia epidemicznego" - oświadczył.

Więcej

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego (C) przyjął projekt budżetu 2022. Fot.PAP/Radek Pietruszka

Rząd przyjął we wtorek założenia projektu budżetu na 2022 rok

Zwrócił uwagę, że "Unia Europejska wprowadziła certyfikaty covidowe, które są nie tylko dla osób zaszczepionych, ale także dla osób, które mają wykonany test i mają status ozdrowieńca". "Jutro na telefon Apple, czyli system iOS udostępnimy aplikację, która umożliwia czytanie certyfikatów. Pod tym względem one będą możliwe do zastosowania w najbliższym czasie. Później będziemy się zastanawiali czy nie poszerzyć tej bazy, bo będzie możliwość udokumentowania tego statusu" - zapowiedział Niedzielski.

Przypomniał, że zgodnie z kryteriami jakości, aby otrzymać certyfikat covidowy trzeba być w pełni zaszczepionym.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania tylko jednej dawki.

Szczepionka Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech, zapobiegająca COVID-19, zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19, dzięki czemu przygotowuje organizm do obrony przed SARS-CoV-2. (PAP)

Autorki: Magdalena Gronek, Anna Gumułka

kgr/

Zobacz także

  • Szpital w Pekinie. Fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE

    W Chinach pojawiły się pierwsze zgony powiązane z Covid-19 od złagodzenia obostrzeń

  • Pociąg w Pekinie. Fot. PAP/EPA/WU HAO

    Chiny łagodzą covidowe obostrzenia? Na razie ułatwienia dla podróżnych

  • Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Koniec obowiązku noszenia maseczek, izolacji i kwarantanny. Minister zdrowia wskazał datę

  • Fot VICKIE FLORES PAP/EPA

    Wielka Brytania. Od piątku zniesione będą ostatnie wymogi covidowe dla przyjeżdżających

Serwisy ogólnodostępne PAP