O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Konrad Szymański: debata w Luksemburgu na temat Polski bez istotnej wartości dodanej

Minister ds. UE Konrad Szymański poinformował PAP, że wtorkowa debata na temat Polski podczas posiedzenia ministrów w Luksemburgu "nie miała żadnej istotnej wartości dodanej". Znaczna część poruszonych spraw jest już przedmiotem postępowań przed TSUE - wskazał.

Minister ds. UE Konrad Szymański. Fot. PAP/EPA/VIRGINIA MAYO
Minister ds. UE Konrad Szymański. Fot. PAP/EPA/VIRGINIA MAYO

We wtorek w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie Polski w ramach procedury art. 7 traktatu unijnego. Komisję Europejską reprezentowała wiceszefowa tej instytucji Viera Jourova, a Polskę minister Szymański.

Więcej

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych - Stanisław Żaryn. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Żaryn: na liście celów ataku 4350 e-maili. Atak to część operacji "Ghostwriter", która miała zdestabilizować sytuację polityczną w krajach Europy Środkowej

"Debata dotycząca Polski dotyczyła spraw, które są podnoszone przez KE przez niemal 5 lat. Dlatego nie miała żadnej istotnej wartości dodanej. Szczególnie, że znaczna część tych spraw jest przedmiotem postępowań przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Jak widać, procedurę art. 7 było bardzo łatwo rozpocząć, dziś nikt nie ma jednak pomysłu, jak ją zakończyć" - powiedział PAP Szymański po wysłuchaniu.

Jak dodał, nowym elementem, podniesionym przez KE kilka dni temu w korespondencji z polskim rządem, jest sprawa spodziewanego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności niektórych rozstrzygnięć TSUE z polską konstytucją.

"Zwróciłem uwagę, że polski Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie orzekał w sprawie zgodności aktów prawa UE, w tym traktatów UE z polską konstytucją. Orzeczenia z 2005 i 2010 roku opierały się na prymacie konstytucji RP oraz konieczności uzgodnienia obu porządków prawnych w przypadku kolizji. W tamtym czasie KE nie reagowała nie tylko na fakt skargi, ale także na samo orzeczenie. Reakcja KE na wniosek premiera jest tym samym przejawem podwójnych standardów, których trzeba unikać w imię wzajemnego zaufania" - zaznaczył.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Władysław Kosiniak-Kamysz, fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Szef MON o nagraniu z udziałem ppłk. Szymańskiego: zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje

  • Mateusz Morawiecki. Fot.  PAP/Radek Pietruszka

    Premier o Szymańskim: jego praca dla Polski znajdzie kontynuację

  • Fot. PAP

    Ministrowie: Sasin, Szymański, Kurtyka i Rau mają się zająć rozwiązaniem sporu o Turów

  • Minister do spraw UE Konrad Szymański Fot. PAP/EPA / VIRGINIA MAYO

    Szymański: na szczycie UE należy spodziewać się ożywionej dyskusji o niskim tempie dostaw szczepionek

Serwisy ogólnodostępne PAP