O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Znaleziono substancje, które hamują namnażanie SARS-CoV2

Naukowcy zidentyfikowali cząsteczki, które silnie hamują replikację wirusa w ludzkich komórkach nabłonka płuc. Odkrycie może pomóc w poszukiwaniu nowych metod leczenia oraz leków, które już istnieją, a mogą być skuteczne przeciw Covid-19.

Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Specjaliści z Georgia State University, szukając leku przeciw nowemu koronawirusowi, przetestowali małe cząsteczki, które mogą zaburzać metabolizm kwasów tłuszczowych oraz enzym VPS34, zaangażowany w działanie błon komórkowych.

Wybrali te właśnie cele, ponieważ wirusy wykorzystują błony komórkowe do zakażania i potrzebują kwasów tłuszczowych do replikacji.

Ograniczenie aktywności VPS34 oraz metabolizmu kwasów tłuszczowych silnie osłabiło namnażanie się SARS-CoV2 w hodowanych w laboratorium komórkach ludzkiego nabłonka płuc.

Eksperymenty pokazały, że zaatakowanie VPS34 zaburzyło wczesny etap cyklu namnażania koronawirusa. Możliwe jest także, że enzym ten umożliwia późniejsze tworzenie specjalnych struktur w komórce niezbędnych zarazkowi do replikacji.

Badacze odkryli także konkretne ścieżki metabolizmu kwasów tłuszczowych kluczowe dla cyklu życiowego wirusa.

„Badanie to pokazuje rolę enzymu VPS34 oraz kwasów tłuszczowych w replikacji SARS-CoV2 i wskazuje na obiecujące ścieżki prac nad nowymi terapiami” - twierdzi prof. Christopher Basler, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie „Cell Report”.

Wyniki mogą pomóc nie tylko w poszukiwaniu nowych środków, ale także w znalezieniu istniejących znanych leków które mogłyby okazać się skuteczne w leczeniu Covid-19. Więcej informacji na stronie https://www.cell.com/cell-reports/fulltext/S2211-1247(21)00906-2 (PAP)

autor: Marek Matacz

liv/

Zobacz także

  • Dzieci na placu zabaw. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Doświadczenia z dzieciństwa kształtują istotę białą mózgu

  • Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

    Sztuczna inteligencja oblicza biologiczny wiek serca

  • Rekin. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Zaskakująca taktyka drapieżnych ryb. Polują zasłaniając się rekinem

  • Dla 3/4 Polaków podkreślanie mocnych stron Polski w kraju i za granicą to przejaw patriotyzmu. Premiera interaktywnej wystawy z polskimi innowacjami w Brukseli

Serwisy ogólnodostępne PAP