Unia Europejska przeznaczy 41 mln euro na pomoc biedniejszym krajom w walce z pandemią

2021-08-20 18:06 aktualizacja: 2021-08-21, 08:17
Pracownik służby zdrowia zakłada odzież ochronną. Fot. EPA/AARON UFUMELI
Pracownik służby zdrowia zakłada odzież ochronną. Fot. EPA/AARON UFUMELI
UE przeznaczy 41 mln euro na pomoc krajom o niskich i średnich dochodach, które stoją w obliczu bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego, humanitarnego i społeczno-gospodarczego z powodu pandemii Covidz-19.

Aby pomóc krajom Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Bliskiego Wschodu i Azji w walce ze skutkami pandemii, UE przeznaczy 31 mln euro m.in. na wsparcie lokalnych systemów opieki zdrowotnej, a 10 milionów euro - na wsparcie Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) w dostarczaniu szczepionek dzieciom w ramach programu COVAX.

„UE przewodzi wielostronnej reakcji na pandemię koronawirusa na kilka sposobów. (...) Dzięki unijnemu mechanizmowi dzielenia się szczepionkami dziesiątki tysięcy dawek szczepionki są dostarczane co tydzień osobom, które ich potrzebują, w krajach o niskich i średnich dochodach. Ogłoszone dziś finansowanie pomoże zaradzić natychmiastowym skutkom Covid-19, w tym we wrażliwych społecznościach, takich jak uchodźcy Rohingja w Bangladeszu i rdzenna ludność Ameryki Łacińskiej" - powiedział komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Od wybuchu pandemii UE przoduje w światowych wysiłkach w walce przeciwko Covid-19. Przeznaczyła blisko 3 miliardy euro na program COVAX, aby pomóc w zabezpieczeniu co najmniej 1,8 miliarda dawek dla 92 krajów o niskich i niższych średnich dochodach. Dotąd COVAX dostarczył ponad 200 milionów dawek do 138 krajów.

Ponadto, aby uzupełnić wysiłki podejmowane w ramach tego mechanizmu, UE zamierza udostępnić do końca 2021 r. co najmniej 200 milionów dawek szczepionek zabezpieczonych przez nią w ramach umów wcześniejszego zakupu krajom o niskich i średnich dochodach.

Ponadto Komisja Europejska zapewnia pomoc humanitarną w wysokości 100 mln euro, aby wesprzeć prowadzenie kampanii szczepień w krajach Afryki o krytycznych potrzebach humanitarnych i niestabilnych systemach opieki zdrowotnej.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

liv/