O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prymas zabrał głos w sprawie uchodźców: życie emigranta, podobnie jak każdego innego człowieka, jest święte

W obliczu kryzysu migracyjnego Kościół prosi i wzywa polityków, aby szukając właściwych rozwiązań tych problemów, kierowali się nade wszystkim postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów, dobra wspólnego wszystkich Polaków – powiedział prymas Wojciech Polak.

Prymas Polski abp Wojciech Polak. Fot. PAP/Paweł Jaskółka
Prymas Polski abp Wojciech Polak. Fot. PAP/Paweł Jaskółka

„Życie emigranta, podobnie jak życie każdego innego człowieka, jest święte i ma niezbywalną godność” – podkreślił abp Polak w czwartek na Jasnej Górze, gdzie przewodniczy uroczystej sumie w święto Matki Bożej Częstochowskiej.

„Wobec wzmagającego się kryzysu migracyjnego i ujawniających się w jego wyniku tak wielu napięć, Kościół jeszcze raz prosi i wzywa przedstawicieli wszystkich sił politycznych, aby wspólnie i solidarnie, szukając właściwych rozwiązań skomplikowanych problemów migracyjnych, kierowali się nade wszystkim postawami gościnności, szacunku wobec przybyszów, dobra wspólnego wszystkich Polaków” – powiedział prymas, który dodał, że należy uspokajać i studzić emocje społeczne, a nie wykorzystywać obecnej sytuacji do pogłębiania podziałów.

„Żaden człowiek, niezależnie od wyznawanej religii czy pochodzenia, nie może być instrumentem politycznej walki. Życie emigranta, podobnie jak życie każdego innego człowieka, jest święte i ma niezbywalną godność. Powtórzę – każde ludzkie życie jest święte i od tej ewangelicznej prawdy nie ma żadnego wyjątku. Święte jest życie nienarodzonego dziecka, święte jest życie starca doświadczonego chorobą. Święte jest życie człowieka zmagającego się z ubóstwem, z bezdomnością, ale też święte jest życie człowieka uciekającego przed głodem czy wojną” – podkreślił abp Polak.

Wyraził przekonanie, że powinnością Kościoła jest wyzwanie wszystkich polityków, aby szukali takich rozwiązań, które „będą miały na uwadze dobro państwa bez krzywdzenia człowieka”.

„Wobec toczących się wciąż w naszym życiu społecznym sporów i kłótni kończących się niestety tak często otwartym zwalczaniem siebie nawzajem, trzeba nam za papieżem Franciszkiem usłyszeć, że to miłość, a nie nienawiść jest podstawą każdego otwartego i zdrowego życia społecznego” – podkreślił hierarcha. Jak wyjaśnił, nie chodzi o „jakiś subiektywny sentymentalizm, ale o zaangażowanie na rzecz prawdy”.

„Prawdy o człowieku stworzonym jako mężczyzna i kobieta na obraz samego Boga, o świętości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o godności ludzkiej miłości i małżeństwa mężczyzny i kobiety, o wierności, jedności, nierozerwalności małżeńskiej, o miłości i trosce wobec najsłabszych, skrzywdzonych, domagających się sprawiedliwości, o wzajemnym szacunku dla siebie, pomimo trwających różnic i podziałów” – dodał.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

liv/

Tematy

Zobacz także

  • Fot. PAP/Paweł Jaskółka
    Specjalnie dla PAP

    Prymas: kiedy pewne rzeczy w Kościele bolą, jest płaszczyzna do spotkania

  • Pobyt zaplanowano od 17 do 20 maja, a jego celem jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Przewodniczący Episkopatu i prymas Polski odwiedzą Ukrainę

  • Prymas Polski abp Wojciech Polak. Fot. PAP/Paweł Jaskółka

    Prymas Polski: w oczach Bożych ważny jest każdy człowiek

  • Prymas Stefan Wyszyński. Fot. PAP/CAF-ARCHIWUM /AW/

    65 lat temu prymas Stefan Wyszyński powrócił z internowania. "Gdyby mówili, że Prymas stchórzył – nie wierzcie"

Serwisy ogólnodostępne PAP