Manewry Zapad-2021. Rosja przetestuje nowe uzbrojenie, w tym roboty bojowe i wozy Terminator

2021-09-10 07:15 aktualizacja: 2021-09-10, 13:58
Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY HANDOUT
Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY HANDOUT
Rosyjsko-białoruskie manewry strategiczne Zapad-2021 rozpoczęły się jednocześnie na 14 poligonach, dziewięciu w Rosji i pięciu na Białorusi - podało w piątek ministerstwo obrony w Moskwie. W Rosji są to poligony od Morza Bałtyckiego do obwodu woroneskiego.

Rosyjsko-białoruskie manewry strategiczne Zapad-2021 rozpoczęły się jednocześnie na 14 poligonach, dziewięciu w Rosji i pięciu na Białorusi - podało w piątek ministerstwo obrony w Moskwie. W Rosji są to poligony od Morza Bałtyckiego do obwodu woroneskiego.

Wojskowi w Rosji ćwiczą na poligonach: Strugi Krasnyje w obwodzie pskowskim, Mulino (obwód niżnienowogrodzki), Pogonowo (obwód woroneski, który graniczy z Ukrainą), Chmielowka, Dobrowolski i Prawdinski (obwód kaliningradzki), Dorogobuż (obwód smoleński), Kiriłowski (obwód leningradzki) i Wolski (obwód saratowski).

Według informacji podanych przez ministerstwo obrony w ćwiczeniach weźmie udział około 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

Na manewry zaproszone zostały kontyngenty sił zbrojnych Armenii, Białorusi, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu i Mongolii.

Na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim w Rosji odbyła się w czwartek ceremonia otwarcia manewrów Zapad-2021. Wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow zapewnił, że manewry - w których uczestniczyć będzie 200 tys. wojskowych - mają charakter obronny.

Wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia strategiczne rozpoczęto podniesieniem sztandaru ćwiczeń i flag uczestniczących w nim państw. Na manewry zaproszone zostały kontyngenty sił zbrojnych Armenii, Białorusi, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu i Mongolii. 

Wiceminister Pankow oświadczył, że manewry "pod wieloma względami są wyjątkowe", a skala zaangażowanych sił i sprzętu świadczy "o rosnącym znaczeniu wspólnego przygotowania" sił zbrojnych krajów uczestniczących.

Pankow zapewnił, że ćwiczenia Zapad-2021 "mają charakter wybitnie obronny", a ich celem jest szkolenie wojsk "w prowadzeniu działań bojowych w warunkach współczesnych" i wzmocnienie koordynacji organów dowodzenia armii sojuszniczych.

Rosja na manewrach Zapad-2021 przetestuje nowe uzbrojenie

Na poligonie Mulino w obwodzie niżnienowogrodzkim w Rosji odbyła się w czwartek ceremonia otwarcia manewrów Zapad-2021. Wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow zapewnił, że manewry - w których uczestniczyć będzie 200 tys. wojskowych - mają charakter obronny.

Na wspólnych z Białorusią manewrach strategicznych Zapad-2021, które odbędą się w powietrzu, na morzu i lądzie, armia rosyjska po raz pierwszy wypróbuje w większej skali roboty bojowe Uran-9, a także w pełnym składzie lotnictwo swojej Floty Bałtyckiej.

Roboty bojowe Uran-9 mają na ćwiczeniach Zapad-2021 ochraniać magazyny, stacje benzynowe, węzły komunikacyjne, punkty dowodzenia; wykrywać przeciwnika za pomocą systemów optyczno-elektronicznych i podejmować atak. Systemy te, których Rosja używała podczas konfliktu w Syrii, po raz pierwszy użyte zostaną w takiej skali. Po manewrach zapadnie decyzja o ich przyszłości - jakie dokładnie zadania będą pełnić i w jakich jednostkach sił zbrojnych będą używane.

Uran-9 to gąsienicowe pojazdy bojowe sterowane zdalnie z odległości kilkuset metrów. W skład systemu wchodzą cztery pojazdy, punkt dowodzenia i system transportu. Niewielki robot waży 10-12 ton, uzbrojony jest w działko automatyczne 2A72, sprzężony z działkiem karabin maszynowy PKTM, cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych Ataka oraz wyrzutnie Szmiel-M.

Po raz pierwszy wykorzystane będzie na manewrach Zapad w pełnym składzie zgrupowanie lotnicze Floty Bałtyckiej, utworzone w sąsiadującym z Polską obwodzie kaliningradzkim. W skład tej grupy wchodzą myśliwce, bombowce, śmigłowce i samoloty bezzałogowe (drony) należące do 34. mieszanej dywizji lotniczej Floty Bałtyckiej. Dywizja ta została utworzona z przeformowanej w 2019 roku bazy lotnictwa morskiego w Czerniachowsku i w jej skład weszły pułki lotnicze: 4. samodzielny morski pułk szturmowy, 689. samodzielny pułk myśliwski i 396. mieszany pułk śmigłowców.

Zgodnie z podawanymi wcześniej informacjami na wyposażeniu 4. morskiego pułku szturmowego znajdują się zmodernizowane samoloty Su-24M. W skład 689. pułku myśliwskiego weszły myśliwce Su-27, a wkrótce mają je zastąpić nowocześniejsze Su-30SM2. Pułk śmigłowców od 2018 roku otrzymuje zmodernizowane śmigłowce pokładowe Ka-27M, transportowe Mi-8 i bojowe Mi-24.

Armia rosyjska wypróbuje na manewrach Zapad wozy wsparcia ogniowego czołgów Terminator, sprawdzając ich możliwości w działaniach ofensywnych i obronnych na dużą skalę. Maszyny te zostaną przetestowane w warunkach miejskich i w warunkach blokady grup dywersyjnych. Terminatory to projekt wykorzystujący podwozie czołgów, ze wzmocnionym opancerzeniem, wyposażony w dwie 30 mm armaty automatyczne i cztery wyrzutnie pocisków przeciwpancernych kierowanych Ataka. Uzbrojenie dopełnia karabin maszynowy 7,62 mm. Załogę Terminatora stanowi pięciu ludzi. Masa bojowa wozu to 48 ton, prędkość - 65 km/h, moc silnika - 1000 koni mechanicznych.

W ramach Zapad-2021 odbędą się jedne z największych ćwiczenia wojsk walki radioelektronicznej

Systemy walki radioelektronicznej przetrenują m.in. wykrywanie i zagłuszanie systemów łączności umownego przeciwnika i obronę przed atakami przeprowadzanymi przez drony. W niektórych epizodach manewrów użyty też zostanie nowy system tworzenia pól minowych tworzony przez układacze pól minowych Kleszcz i wozy bojowe Ziemledielije. Na początku września prasa rosyjska poinformowała o zakończeniu prób tego systemu, którego celem jest zdalne układanie pól minowych na odległość od 5 do 15 km. 

Ponadto elementem manewrów Zapad ma być przetestowanie systemu finansowania wojsk, w szczególności - prowadzenie operacji finansowych w warunkach odłączenia od elektronicznych systemów płatniczych. 

Zanim manewry Zapad-2021 oficjalnie się rozpoczęły, Rosja i Białoruś przeprowadziły całą serię przedsięwzięć określanych jako ćwiczenia przygotowawcze. Wspólne szkolenia prowadziły poszczególne służby siłowe i rodzaje wojsk, m.in. wojska inżynieryjne, oddziały zaopatrzenia materiałowo-technicznego i policja wojskowa. 

Aktywna część manewrów rozpoczyna się dziś, 10 września, i zakończy 16 września.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

PAP/Maciej Zieliński

mmi/