O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szrot o negocjacjach z Czechami: nie spodziewam się szybkiego rozstrzygnięcia

Nie spodziewałbym się szybkiego rozstrzygnięcia tej sprawy. Czesi prowadząc te negocjacje chcieli uzyskać efekt w swojej polityce wewnętrznej - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

For. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
For. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

W piątek w Pradze odbyła się 17. runda polsko-czeskich negocjacji. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy nie przyniosły rezultatów z powodu eskalowania przez stronę czeską żądań, których spełnienie uczyniłoby negocjowaną umowę ws. Turowa "niewypowiadalną".

Do sprawy odniósł się w niedzielę w programie TVP Info szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. "Pan prezydent tę sprawę monitoruje i wielokrotnie wypowiadał się, że jakiekolwiek przerwanie działalności przez kopalnię Turów nie wchodzi tutaj w grę - z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i bezpieczeństwa państwa przede wszystkim" - podkreślił prezydencki minister.

Więcej

Tereny Elektrowni Turów Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Mieszkaniec Zgorzelca: sprawa kopalni Turów najbardziej uderza w nasze miasto

"Natomiast ja bym się nie spodziewał rozstrzygnięcia tej sprawy przed wyborami w Republice Czeskiej, które za tydzień przypadną" - powiedział Szrot. "Myślę, że Czesi prowadząc te negocjacje w ten a nie w inny sposób, chcieli uzyskać efekt w swojej polityce wewnętrznej" - ocenił. "Można to zrozumieć, ale polski rząd nie powinien się na to zgadzać" - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Autorka: Daria Kania

mmi/

Zobacz także

  • Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk i wicepremier Ukrainy Oleksij Czernyszow. Fot. PAP/	Albert Zawada

    Szef MRiT: Polska i Ukraina chcą, by w 2026 r. forum odbudowy Ukrainy było w Polsce

  • Keir Starmer, Emmanuel Macron, Donald Tusk i Kaja Kallas Fot. OLIVIER HOSLET/POOL/PAP/EPA

    "Potrzebne trójporozumienie Francji, Wielkiej Brytanii i Polski". Szwajcarski dziennik o "nowym jądrze europejskiej obrony"

  • Historyk Muzeum Historii Polski Wojciech Kalwat fot. PAP/Adam Warżawa
    Specjalnie dla PAP

    "Traugutt widział Polskę jako naród wolny" [WYWIAD]

  • Rosyjska armia. Fot. Twitter

    Szef MSZ: nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski ze strony Rosji

Serwisy ogólnodostępne PAP