Aplikacja Stare Powązki dostępona od 1 listopada. Ułatwi szukanie grobów
Od 1 listopada dostępna będzie bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne pod nazwą Stare Powązki, która odwiedzającym w tych dniach cmentarz Powązkowski ułatwi szybkie odszukanie grobów – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Aplikację przygotowała powołana przez archidiecezję warszawską Fundacja "Stare Powązki". W najbliższych godzinach będzie dostępna zarówno dla urządzeń działających w systemie android, jak i iOS (w App Store można ją już pobrać).
Autorzy komunikatu przekazanego w piątek PAP poinformowali, że korzystający z aplikacji będą mieli dostęp do bieżących informacji o funkcjonowaniu nekropolii. Dzięki geolokalizacji dowiedzą się m.in. jak dojechać do cmentarza. Przydatną funkcją aplikacji będzie wyszukiwarka lokalizacji grobów na Starych Powązkach. Wyszukiwanie będzie możliwe zarówno po nazwisku osoby zmarłej, jej profesji, jak też według popularności wyszukiwania. Dzięki sprzężeniu z nawigacją aplikacja wskaże drogę do szukanego nagrobka.
"Aplikacja ma służyć każdemu, kto przekracza bramę Starych Powązek" – podkreślił proboszcz parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie ks. Jacek Laskowski.
Jedną z dostępnych funkcji jest także przypominanie o rocznicach urodzin czy rocznicach śmierci osób pochowanych na Powązkach. Zainteresowanym dziejami Starych Powązek przybliży ich historię. "Aplikacja ma również służyć edukacji i poznawaniu historii tej wyjątkowej nekropolii" – zaznaczył ks. Laskowski.
W aplikacji są także propozycje spacerów tematycznych, na początek przygotowano prawie 20 scenariuszy. "Odwiedzający nekropolię z aplikacją mogą przejść śladem znanych osób spoczywających na Powązkach, poznać ich biogramy, a także np. historię sztuki cmentarnej i jej symbolikę od XVIII do XXI wieku" – wyjaśnili autorzy komunikatu.
Cytowany w komunikacie konserwator zabytków i współautor projektu Karol Gądzik wymienił m.in. spacery "Wokół polskiego Oświecenia", "My z Napoleonem – Napoleon z nami", czyli szlakiem osób, które żyły w czasie wojen napoleońskich czy "Kto ratuje jedno życie" – spacer szlakiem grobów osób, które w czasie II wojny światowej pomagały Żydom.
I jest❗Zgodnie z zapowiedzią, od dziś możecie pobierać bezpłatną aplikację mobilną dla cmentarza Stare Powązki. Apkę znajdziecie pod adresem- Stare Powązki, a zawiera⬇️ pic.twitter.com/JXK1vvbCms
— Renata Kaznowska (@RKaznowska) October 29, 2021
"Ale są też scenariusze spacerów śladami pisarzy, poetów, filmowców, a nawet kolejarzy – w tym budowniczego kolei warszawsko-wiedeńskiej czy tramwajarzy. Będzie można przejść szlakiem powstańców warszawskich. W ten sposób, chcemy podzielić okres 230 lat historii Powązek na odcinki, by ją lepiej przybliżyć" – mówił.
Lekcje historii dla uczniów
Dodał, że dla uczniów ze szkół z całej Polski przygotowano lekcje historii i historii sztuki na terenie Starych Powązek, które można będzie przeprowadzić z wykorzystaniem aplikacji podczas wizyty.
"Cmentarz jest niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury. Do szkół trafią wkrótce podręczniki metodyczne dla nauczycieli z propozycjami przeprowadzenia lekcji na Starych Powązkach, z wykorzystaniem aplikacji" – zastrzegł Gądzik.
Użytkownicy aplikacji mogą za jej pomocą dokonać płatności i wesprzeć np. konserwację zabytkowych nagrobków oraz promowanie Starych Powązek poprzez programy edukacyjne o historii i sztuce. W pierwszych dniach listopada wpłaty dokonywane przez aplikację zasilą doroczną zbiórkę Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.
Powołana przez archidiecezję warszawską Fundacja "Stare Powązki" ma na celu zachowanie dziedzictwa i historycznego charakteru miejsca spoczynku wielu pokoleń Polaków oraz propagowanie opieki nad zabytkami.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
io/