Akcja "Znicz". Wzmożone kontrole policji na polskich drogach

2021-10-30 10:08 aktualizacja: 2021-10-30, 19:37
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
W okresie Wszystkich Świętych na polskie drogi wyjedzie więcej patroli policyjnych oraz inspektorów z Inspekcji Transportu Drogowego. Funkcjonariusze będą prowadzić wzmożone kontrole oraz będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii.

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP podkreślił, że w piątek rozpoczęła się akcja "Znicz", w ramach której policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym. "W tym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach" - powiedział policjant.

Wskazał, że w szczególności policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, przede wszystkim na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. "Zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami oraz prawidłowe przewożenie pasażerów" - tłumaczył komisarz.

Zaznaczył, że funkcjonariusze będą pilnować także porządku oraz płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju oraz w okolicach cmentarzy. "Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy, wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem w trasę" - przekazał.

Poinformował również, że zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, w tym widoczność. "Przypominamy kierującym, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, również osób starszych, których będzie można spotkać także po zmroku" - podkreślił.

Dodał, że także piesi powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo, między innymi zakładając elementy odblaskowe. "Nie tylko obowiązek ich używania poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu, ale i zdrowy rozsądek jest tutaj kluczem do naszego wspólnego bezpieczeństwa" - podał.

"Dlatego zachęcam do stosowania elementów odblaskowych wszędzie tam, gdzie ta widoczność jest ograniczona. Z nimi pieszy w światłach mijania pojazdu widoczny jest z kilkudziesięciu metrów, bez nich - z kilkunastu. To ma wielkie znaczenie dla możliwości uniknięcia potrącenia. Działania policjantów będą również skierowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego" - tłumaczył komisarz.

Pomoc inspekcji transportu drogowego 

O wzmożonych kontrolach w świąteczny weekend poinformował w piątek Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. "W poprawie bezpieczeństwa będzie pomagała Inspekcja Transportu Drogowego. Na najbardziej niebezpiecznych miejscach, na drogach działa system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, tzw. system fotoradarowy" - powiedział szef GITD.

Podał także, że oprócz systemu fotoradarowego nad bezpieczeństwem będą czuwać nieoznakowane pojazdy ITD wyposażone w fotorejestratory oraz na najbardziej niebezpiecznych odcinkach dróg będą prowadzone kontrole prędkości z wykorzystaniem mobilnych oraz stacjonarnych urządzeń rejestrujących.

Szef GITD powiedział również, że w okresie Wszystkich Świętych będą obowiązywały zakazy ruchu dla określonych pojazdów o masie powyżej 12 ton - w niedzielę w godzinach od 18 do 22, a w poniedziałek od godz. 8 do 22. "Zakazy nie będą obowiązywały m.in. pojazdów przewożących leki i środki medyczne, żywe zwierzęta, artykuły szybko psujące się i środki spożywcze" - tłumaczył.

Kolizje, pijani kierowcy, ofiary śmiertelne 

W Warszawie podczas pierwszego dnia policyjnej akcji "Znicz" odnotowano sześć wypadków drogowych, siedem osób zostało rannych - dowiedziała się PAP w Komendzie Stołecznej Policji. Funkcjonariusze przeprowadzili też prawie 1,9 tys. kontroli pojazdów.

Według policyjnych statystyk z woj. warmińsko-mazurskiego, w piątek policjantom z regionu zgłoszono 81 kolizji drogowych. Zatrzymano też siedmiu pijanych kierowców. Podano, że doszło do jednego wypadku drogowego, jedna osoba została ranna, nikt nie zginął.

Z kolei podkarpaccy policjanci od piątku zatrzymali ośmiu nietrzeźwych kierowców. W tym czasie doszło do siedmiu wypadków drogowych, w których osiem osób zostało rannych, a jedna zginęła.

Łódzka policja zatrzymała do tej pory dwunastu nietrzeźwych kierowców zatrzymała. Nie zanotowano ani jednego wypadku drogowego, w którym ktoś zostałby poszkodowany.

Wielkopolska policja podała, żę pierwszego dnia akcji „Znicz”,  na terenie województwa wielkopolskiego doszło do 16 wypadków drogowych. Nie było ofiar śmiertelnych. Zatrzymano też w regionie 18 osób za jazdę w stanie nietrzeźwości.

W piątek, czyli w pierwszym dniu akcji "Znicz” pomorscy policjanci zatrzymali natomiast ośmiu nietrzeźwych kierowców. W regionie doszło do czterech wypadków, w których cztery osoby zostały ranne. Odnotowano też 143 kolizje.

Jak podała z kolei dolnośląska policja, zatrzymano 28 nietrzeźwych kierowców. W 10 wypadkach rannych zostało 10 osób.

W Lubuskim doszło do dwóch wypadków drogowych, w których dwie osoby zostały ranne. Nie było ofiar śmiertelnych.

W woj. kujawsko-pomorskim w dwóch wypadkach drogowych zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Zatrzymano 11 nietrzeźwych kierowców. Policjanci przyjęli również 127 zgłoszeń o kolizjach drogowych.

W Lubelskim policja zatrzymała 17 pijanych kierowców. Doszło do pięciu wypadków drogowych, w których rannych zostało dziewięć osób. (PAP) 

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Agnieszka Pipała, Agnieszka Grzelak-Michałowska, Anna Wydorska

ja/