Gliński: w przeddzień Święta Niepodległości prezentujemy replikę niemieckiej Enigmy

2021-11-09 12:53 aktualizacja: 2021-11-09, 13:46
To jest chwila szczególna. W przeddzień Święta Niepodległości prezentujemy unikalny eksponat, replikę niemieckiej maszyny szyfrującej z czasu II wojny światowej - mówił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas wtorkowego otwarcia wystawy "Enigma. Zagadka rozwiązana" w stołecznej Kordegardzie.

Podczas otwarcia wystawy "Enigma. Zagadka rozwiązana", którą można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, Gliński przypomniał, że "polscy obywatele, wybitni naukowcy, inżynierowie, urzędnicy, politycy doprowadzili do tego, że Polska potrafiła bronić swojej racji stanu i swoich interesów". "Stworzono system, który potrafił – podobnie jak w czasie wojny polsko-bolszewickiej - poprzez działania służb specjalnych, poprzez działania intelektualne naukowców, którzy stanowili zaplecze polskich wydziałów wywiadowczych, bronić interesu naszej wspólnoty" - powiedział.

Jak podkreślił wicepremier, "to wielkie osiągnięcie naszych rodaków", którym "składamy dzisiaj hołd". "To jest chwila szczególna. W przeddzień Święta Niepodległości możemy zaprezentować unikalny eksponat, replikę niemieckiej maszyny szyfrującej z czasu II wojny światowej" - ogłosił. Szef MKiDN zwrócił uwagę, że "aby można było praktycznie wykorzystać osiągnięcie naszych naukowców, Różyckiego Zygalskiego i Rejewskiego, trzeba było skonstruować maszyny, które praktycznie deszyfrowały depesze i spowodowały, że można było zbudować ten system rozbrajania agresora niemieckiego w czasie II wojny światowej". "Były stworzone przez polskich inżynierów, konstruktorów maszyny tu, w Polsce, ok. 50. One musiały być zniszczone w czasie agresji niemieckiej. W większości uczestnikom tych działań udało się przejechać do Francji i tam odtworzyć tę siłę wywiadowczą" - stwierdził.

Dodał, że "na zamówienie wywiadu francuskiego we współpracy z sojusznikami polscy inżynierowie zbudowali kilka egzemplarzy Enigmy". "Jeden z tych egzemplarzy, który był własnością Instytutu Piłsudskiego w Londynie, został dzięki inicjatywie Muzeum Historii Polski ze specjalnej dotacji celowej MKiDN zakupiony dla nas wszystkich, dla Polaków. On będzie prezentowany w przyszłości w nowym gmachu MHP, ale już dzisiaj, w przeddzień Święta Niepodległości będziemy mogli go oglądać w Kordegardzie" - poinformował Gliński. (PAP)

autorzy: Daria Porycka, Michał Szukała

kgr/

TEMATY: