O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Halicki: weto w UE powinno funkcjonować w kwestiach strategicznych

Weto w Unii Europejskiej powinno funkcjonować w kwestiach strategicznych; w przypadku fundamentalnych decyzji gospodarczych czy politycznych, wymagających bardzo szybkiej reakcji, wykorzystywanie tego mechanizmu wymaga ograniczenia - powiedział PAP.PL europoseł PO Andrzej Halicki.

Fot. PAP
Fot. PAP

Europoseł Platformy Obywatelskiej, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Andrzej Halicki w Studiu PAP powiedział, że w niektórych sytuacjach zasada weta w Unii Europejskiej powinna zostać ograniczona.

"W kwestiach zupełnie fundamentalnych, jeżeli chodzi o decyzje czy gospodarcze, czy polityczne, które muszą następować szybko, ta świadomość, że to jest w naszym wspólnym interesie, by właśnie w danym momencie reagować bardzo szybko i konsekwentnie, wymaga ograniczenia używania takiego mechanizmu, mechanizmu weta" - powiedział Halicki.

Pytany, czy uważa, że weto jest mechanizmem przestarzałym, który nie powinien istnieć odpowiedział, że nie. Według europosła w przyszłości "dyskusja na ten temat będzie miała miejsce".

Europoseł nie ma wątpliwości co do tego, że weto powinno funkcjonować "w kwestiach strategicznych". "Europa działa dzisiaj na podstawie decyzji rządów; natomiast muszą one podejmować te decyzje we wspólnym interesie i nie mogą być one paraliżowane" - zaznaczył Halicki.

Wymienił również przykład Węgier i premiera Viktora Orbana, który w przeszłości "świadomie używał mechanizmu weta" w jednej sprawie, w celu osiągnięcia ustępstw w innych kwestiach. "To już jest nie tylko nieetyczne, ale także sprzeczne z ideą wspólnoty" - dodał.

W połowie lipca kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung powiedział, że należy podjąć działania w celu zachowania jedności Unii Europejskiej. Zaznaczył, że oznacza to "koniec egoistycznego blokowania decyzji europejskich przez poszczególne państwa członkowskie". "Po prostu nie możemy już sobie pozwolić na krajowe weta, na przykład w polityce zagranicznej, jeśli chcemy być nadal słyszalni w świecie konkurujących ze sobą wielkich mocarstw" - stwierdził Scholz.

(PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

js/

Zobacz także

  • Tarcza Wschód (zdjęcie ilustracyjne). Fot.  PAP/Tomasz Waszczuk

    Parlament Europejski uznał Tarczę Wschód za flagowy projekt na rzecz wspólnego bezpieczeństwa UE

  • Andrzej Halicki. Fot. EPA/RONALD WITTEK

    Europoseł Halicki: pakt migracyjny dziś nie funkcjonuje

  • Europoseł Halicki: dzięki tym środkom rozbudowana zostanie infrastruktura graniczna. Fot. X/18 Dywizja Zmechanizowana

    Ochrona granicy z Białorusią. Halicki: do Polski płyną już unijne pieniądze

  • Europoseł Andrzej Halicki. Fot. PAP/EPA/	RONALD WITTEK

    Europoseł Halicki został głównym sprawozdawcą budżetu UE na 2026 rok

Serwisy ogólnodostępne PAP