22:00 "To, co dzieje się teraz wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to jedna z największych zbrodni państwa-terrorysty" - powiedział prezydent Ukrainy Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu.
Zaznaczył, że w czwartek odnotowano kolejne rosyjskie trafienia pocisków na terenie elektrowni.
"Rosja po raz kolejny przebiła dno w światowej historii terroryzmu. Nikt więcej nie wykorzystywał elektrowni atomowej tak jawnie, by grozić całemu światu i stawiać jakieś warunki" - dodał prezydent.
Według niego na sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej "wszyscy na świecie powinni natychmiast zareagować". "Wygonienie okupantów z terytorium (siłowni) jest w interesie świata, a nie tylko Ukrainy" - podkreślił.
"Tylko pełne wycofanie Rosjan z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przywrócenie pełnej kontroli Ukrainy nad sytuacją wokół siłowni są gwarancją przywrócenia bezpieczeństwa atomowego całej Europie" - oznajmił szef ukraińskiego państwa.
21:00 Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew był w czwartek w separatystycznej tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) na wschodzie Ukrainy - pisze portal Ukrainska Prawda.
Miedwiediew, który obecnie jest wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Rosji, napisał na Telegramie, że przybył do tzw. ŁRL, by na polecenie prezydenta Władimira Putina omówić sprawy bezpieczeństwa "w republikach Donbasu", czyli na okupowanym terytorium ukraińskim.
Jak dodał, spotkał się z samozwańczymi władzami tzw. ŁRL i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. "Szczególną uwagę" poświęcono "zharmonizowaniu" prawa separatystycznych republik z prawem Rosji - przekazał Miedwiediew.
20:00 SZU: około13 tysięcy białoruskich wojskowych podpisało porozumienie z Rosją, żeby walczyć na Ukrainie.
Ok. 13 tys. białoruskich wojskowych podpisało porozumienie z Rosją, żeby walczyć na Ukrainie - twierdzą SZU.
— Biełsat (@Bielsat_pl) August 11, 2022
“Główną motywacją jest motywacja finansowa. W działaniach okupantów nie ma żadnego elementu ideologicznego” - powiedział przedstawiciel SZU podczas konferencji prasowej19:30 Na 12 bilionów dolarów szacuje się wartość złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy. Na gospodarcze motywy rosyjskiego ataku na Ukrainę wskazuje w najnowszym raporcie kanadyjska firma analityczna SecDev.
18:40 Oficer rezerwy Bundeswehry Ralph G. stanął w czwartek przed sądem w Duesseldorfie; miał od lat dostarczać informacje rosyjskim służbom wywiadowczym - podał w czwartek portal telewizji ZDF.
18:08 To wojna Rosji, nie tylko Władimira Putina. Większość Rosjan popiera wojnę, więc niech rosyjscy turyści zadowolą się pobytem w swoim kraju - napisał w czwartek na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.
"To wojna Rosji, nie tylko Putina. To nie Putin, tylko prawdziwi rosyjscy żołnierze przybywają z Rosji, by zabijać, torturować i niszczyć" - podkreślił minister. "Znaczna większość Rosjan popiera wojnę, cieszy się z ostrzałów ukraińskich miast i zabijania Ukraińców. Więc niech rosyjscy turyści zadowolą się Rosją" - dodał Kułeba.
This is Russia’s, not just Putin’s war. Not Putin, but actual Russian soldiers come from Russia to kill, torture and destroy. Russians overwhelmingly support the war, cheer missile strikes on Ukrainian cities and murder of Ukrainians. Let Russian tourists enjoy Russia then.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) August 11, 202217:39 Darczyńcy z 26 krajów, reprezentowani głównie przez ministrów obrony, zadeklarowali w czwartek na konferencji w Kopenhadze przekazanie 1,5 mld euro na rzecz zwiększenia zdolności wojskowych Ukrainy. Dyskutowano m.in. o możliwościach produkcji broni.
"Spotkaliśmy się, aby dać jasny przekaz: +walka Ukrainy jest nasza+, ale dzisiejsza konferencja dotyczyła nie tylko słów. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy zapewnić wsparcie Ukrainie w średnim i długim okresie" - podkreślił gospodarz spotkania, minister obrony Danii Morten Bodskov. Odnosząc się do zadeklarowanej kwoty 1,5 mld euro, Bodskov stwierdził, że może ona jeszcze wzrosnąć. "Wiele krajów zasygnalizowało chęć dalszej pomocy, najpierw jednak muszą o tym zdecydować parlamenty" - podkreślił.
Ministrowie obrony zgodzili się w Kopenhadze na powołanie zarządzanego przez Wielką Brytanię funduszu, mającego pomóc zwiększyć produkcję broni. Islandia, która nie posiada własnego wojska, obiecała przygotowanie misji rozminowywania Ukrainy. Wśród krajów, którym Bodskov szczególnie podziękował na konferencji prasowej za zaangażowanie, wymienił Polskę oraz Słowację, które zobowiązały się do zwiększenia produkcji sprzętu wojskowego. W Kopenhadze obecny był wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.
17:05 Rosjanie po raz trzeci w czwartek ostrzelali okolice kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - informuje ukraiński koncern Enerhoatom. W ataku nikt nie został ranny.
"Rosyjscy wojskowi po raz trzeci dzisiaj ostrzelali okolice Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" - napisał koncern w komunikatorze Telegram. Ostrzały skierowano na remizę straży pożarnej, rozlokowaną poza terytorium elektrowni. Jej zadaniem jest ochrona obiektu przed pożarami i ich gaszenie w razie sytuacji nadzwyczajnych. Już wcześniej tego dnia - według Enerhoatomu - straż została ostrzelana.
16:41 W Rosji około 40 procent generałów i oficerów, którzy planowali przebieg działań zbrojnych na Ukrainie, jest odsuniętych od służby i objętych śledztwem - powiedział zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.
"Kontynuowane są represyjne działania wobec wyższego i starszego składu oficerskiego sił zbrojnych Rosji w związku z klęskami planów strategicznych na odcinku ukraińskim" - oświadczył generał Hromow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. "Około 30-40 procent generałów i oficerów, którzy uczestniczyli w planowaniu specjalnej operacji wojskowej, zostało odsuniętych od pełnienia obowiązków i są objęci śledztwem" - dodał.
16:16 W związku z ostrzałem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie dokonano rotacji pracowników elektrowni. Dopóki sytuacja nie unormuje się, na stanowiskach pozostają pracownicy obecnej zmiany - pisze Enerhoatom.
Zaznacza, że sytuacja na terenie elektrowni pozostaje pod kontrolą, a poziom promieniowania jest w normie. Koncern zapewnia, że - wbrew doniesieniom rosyjskich mediów - w elektrowni nie ma pożaru. Enerhoatom ocenia, że strona rosyjska rozprzestrzenia fałszywe informacje w celu destabilizowania sytuacji wokół elektrowni i wywołania paniki wśród ludności.
16:09 Około 13 tysięcy białoruskich żołnierzy i milicjantów podpisało zgodę na udział w wojnie przeciwko Ukrainie – poinformował zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.
„Wzdłuż granicy państwowej z Ukrainą rozlokowanych jest sześć batalionów Sił Zbrojnych Republiki Białoruś. Według naszych danych Rosja nie przestaje próbować wciągnąć Białorusi w czynny udział w wojnie z Ukrainą. Według naszych informacji około 13 tysięcy osób spośród czynnych i byłych żołnierzy białoruskich oraz funkcjonariuszy OMON (milicyjne oddziały specjalnego przeznaczenia - PAP) zgodziło się na udział w wojnie” – powiedział Hromow na konferencji prasowej. Ukraiński generał dodał, że na białoruskich poligonach są również przedstawiciele innych krajów. „3 sierpnia na lotnisko w obwodzie mińskim przybyli pierwsi żołnierze z Federacji Rosyjskiej, Wietnamu, Uzbekistanu, Kamerunu, Tadżykistanu, Syrii, Laosu i Mali. 8 sierpnia zauważono oddział z Wyższej Szkoły Wojsk Powietrznodesantowych w Riazaniu. Są to działania mające pokazać tak zwaną międzynarodową współpracę agresora" - zaznaczył Hromow.
14:32 Sąd w obwodzie dniepropietrowskim skazał na 12 lat więzienia obywatela Ukrainy, który za pieniądze przekazywał rosyjskim służbom informacje dotyczące rozmieszczenia ukraińskich wojsk - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Ustalono, że obywatel Ukrainy stał się obiektem zainteresowania rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, gdy odbywał wyrok w kolonii karnej na terytorium Rosji. W przeddzień rosyjskiej agresji został przerzucony na Ukrainę w celu wykonywania działań dywersyjno-wywiadowczych w rejonie działań ukraińskich wojsk. Według sądu SBU zebrała dowody potwierdzające, że mężczyzna przekazywał wrogowi dane wywiadowcze i pomagał w zdobyciu przez siły rosyjskie Lisiczańska w obwodzie ługańskim.
Podczas zatrzymania w kwietniu SBU znalazła środki łączności z wiadomościami głosowymi oraz korespondencją prowadzoną w sieciach społecznościowych, które potwierdzały, że mężczyzna zbierał i przekazywał informacje o miejscach dyslokacji oddziałów wojsk ukraińskich, Służby Granicznej i Gwardii Narodowej na terytorium Lisiczańska. Ponadto korygował ogień artyleryjski na miejscu. Za swoje działania otrzymywał wynagrodzenie od rosyjskich służb specjalnych
14:23 Około 10 osób zmarło w zeszłym tygodniu, czekając w kolejce na wyjazd z okupowanego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy – oznajmił mer miasta Wadym Bojczenko na briefingu w Kijowie. „Niestety są przypadki, gdy ludzie w tych kolejkach umierają, bo są zmęczeni i nie otrzymują pomoc lekarskiej” – oznajmił. Bojczenko podkreślił, że ewakuacja z miasta jest możliwa, ale trudna. „Trzeba odstać kolejkę w tzw. centrach filtracyjnych, (…) trzeba też zdawać sobie sprawę, że droga z Mariupola na terytorium kontrolowane przez Ukrainę, czyli do miasta Zaporoże jako najbliższej miejscowości, zajmuje od trzech do pięciu dni” – zaznaczył. Mer potwierdził również informację, że rosyjscy okupanci żądają od mieszkańców dużych sum pieniędzy za możliwość wyjechania na obszary kontrolowane przez Kijów.
13:32 "Władimir Putin to zbrodniarz wojenny, a prowadzona przez niego wojna z Ukrainą to „wojna kryminalna” – oświadczył w Berlinie kanclerz RFN Olaf Scholz. "Niemcy będą ścigać wszystkie zbrodnie wojenne, za które odpowiedzialny jest Putin, łamiący zawarte porozumienia" – dodał szef rządu.
13:19 Rosyjskie struktury siłowe przeprowadziły w czwartek rano nowe rewizje u Tatarów krymskich na okupowanym półwyspie – poinformowali na Facebooku działacze organizacji obywatelskiej Krymska Solidarność.
Rewizje przeprowadzono w mieszkaniu dziennikarza Wilena Teremjanowa w mieście Wilne, działacza Enwera Krosza we wsi Błyżniehorodske i czterech innych osób w wioskach Ozerne, Tymofijiwka, Myrnowka oraz w mieście Dżankoj. Wszystkie przeszukania odbyły się w rejonie dżankojskim na północy Krymu. Krosz i trzej inni działacze zostali wywiezieni w nieznanym kierunku.
Przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy na Krymie oznajmiło w lipcu, że na Półwyspie Krymskim działa ruch oporu pod nazwą "Żółta wstążka", który zajmuje się m.in. rozpowszechnianiem proukraińskich ulotek i plakatów.
13:03 Zniszczone samochody - wskutek wczorajszych wybuchów - na parkingu obok lotniska na Krymie.
Parking obok lotniska na Krymie też cały! Polecam obejrzeć do końca 😅pic.twitter.com/KHhiNCG9uV
— RaportWojenny (@RaportWojenny) August 10, 202212:56 Ukraina otrzymuje w związku z rosyjską inwazją pomoc cywilną od zachodnich sojuszników, ale mniej niż potrzebuje i mniej niż jej obiecano - twierdzi Christoph Trebesch z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii.
Według polityka opozycyjnej CDU Rodericha Kiesewettera Niemcy również pod względem niewojskowej pomocy dla Ukrainy zupełnie nie wykorzystują swoich możliwości. Niemcy wniosły cenny wkład w pomoc Ukrainie, przyjmując 800 tys. uchodźców i dzięki wielu prywatnym darom, ale pomoc cywilna z Berlina jest często "niezdecydowana", a każde ministerstwo operuje własnymi liczbami. "Sprawia to wrażenie, że każdy pracuje dla siebie, nie ma centralnego punktu koordynacyjnego" - oświadczył Trebesch, cytowany przez portal telewizji ARD.
12:28 Wskutek nocnego ostrzału Nikopolu zginęły 3 osoby, a 9 zostało rannych. Według szefa lokalnych władz 120 rosyjskich pocisków uderzyło w miasto. Sześć tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu - podaje Biełsat.
Wskutek nocnego ostrzału Nikopolu zginęły 3 osoby, a 9 zostało rannych. Według szefa lokalnych władz 120 rosyjskich pocisków uderzyło w miasto.
— Biełsat (@Bielsat_pl) August 11, 2022
Sześć tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu pic.twitter.com/BIlk0Sg6Xj12:09 Parlament Łotwy przyjął w czwartek uchwałę, w której ocenił, że wojska rosyjskie w celowy i świadomy sposób atakują na Ukrainie ludność cywilną, a Rosja jest państwem sponsorującym terroryzm - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za służbami prasowymi łotewskiego parlamentu.
11:54 "Dwie osoby poniosły śmierć, a jedna została ranna w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy" – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.
11:14 "Rosja w żadnym wypadku nie przyzna, że wtorkowy atak na jej bazę lotniczą na okupowanym Krymie był dziełem Ukraińców; władze na Kremlu stały się zakładnikami własnej dumy i uważają, że takie oświadczenie wskazywałoby na niedostatki rosyjskiej obrony powietrznej" - ocenił w czwartek ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Serhij Hrabski.
10:48 Skargi składane do rosyjskiej prokuratury przez obywateli Rosji świadczą o szabrownictwie żołnierzy rosyjskich w separatystycznych republikach na wschodzie Ukrainy. Przykładowe skargi opublikowały portale śledcze Bellingcat i Insider.
10:36 "Generałowie, z którymi rozmawiałem, nie mogli uwierzyć, do jakiego stopnia Rosjanie złamali wszystkie swoje zasady i procedury, decydując się na zaatakowanie Ukrainy; wróg ruszył na Kijów w sytuacji, w której nawet nie utworzył zgrupowania uderzeniowego" - oznajmił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
09:49 Na zdjęciach satelitarnych rosyjskiej bazy lotniczej na anektowanym Krymie wykonanych przez amerykańską firmę Planet Labs widać co najmniej osiem uszkodzonych samolotów wojskowych i zniszczone budynki. Widać też dwie połacie ziemi spalonej w pożarach. Główne pasy startowe nie są uszkodzone, ale widać co najmniej osiem zniszczonych samolotów i kilka kraterów. Większość zniszczeń znajduje się w tej części bazy, gdzie samoloty stały poza hangarami.
08:29 "Jedenaście osób zginęło, a osiem odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego" – poinformował w czwartek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.
08:14 "Dwie osoby zginęły, a siedem odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału w nocy ze środy na czwartek Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy"– podał szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko na Telegramie.
07:58 "Puste mieszkania, z których wyjechano po napaści Rosji na Ukrainę, staną się problemem w sezonie grzewczym" – poinformował w czwartek mer Mikołajowa nad Morzem Czarnym Ołeksandr Sienkewycz w ukraińskiej telewizji.
07:32 "Wielka Brytania przekaże Ukrainie trzy kolejne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270 MLRS, a także "znaczną liczbę" pocisków, wykorzystywanych do prowadzenia ostrzałów z tego typu broni" - zadeklarował brytyjski minister obrony Ben Wallace, cytowany przez ukraińską redakcję stacji BBC.
06:50 „Od godz. 00.25 do 00.32 było słychać wybuchy i czuć falę uderzeniową, kilka razy przez chmury było wiać rozbłyski światła. Kierunek – lotnisko Ziabrowka” – napisali blogerzy, dodając, że wybuchów na lotnisku na Białorusi było co najmniej osiem.
Lotnisko Ziabrowka leży w obwodzie homelskim, graniczącym z Ukrainą. Informację o wybuchach potwierdziło kilka źródeł – podkreślają blogerzy.
03:04 Pojawiły się pierwsze zdjęcia satelitarne ataku na rosyjską bazę lotniczną w Nowofedoriwce na Krymie. Widać na nich skalę zniszczeń - podaje portal Ukraine Weapons Tracker.
#Ukraine: The first satellite pics of the aftermath of the Russian airbase in Novofedorivka, #Crimea have arrived: they show massive destruction.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) August 10, 2022
We count approx. 5x Su-30SM multirole fighters & 6x Su-24M/MR strike/reconnaissance aircraft that were destroyed. 4 more is possible. pic.twitter.com/wOF4iWcXqN02:36 Im więcej strat poniosą okupanci tym szybciej Ukraińcy będą mogli wyzwolić swój kraj i zapewnić mu bezpieczeństwo - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy ze środy na czwartek nagraniu wideo.
01:28 Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w środę późnym wieczorem, że zagraniczni kredytodawcy zgodzili się zawiesić spłaty zewnętrznego zadłużenia jego kraju do 2024 r., co pozwoli - jak powiedział - zaoszczędzić prawie 6 mld dolarów.
23:48 Prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski zaapelował w środę wieczorem w nagrani wideo do mieszkańców terenów okupowanych przez Rosję o informowanie o siłach wroga oraz osobach, które mu pomagają. Zapowiedział, że wszystkie okupowane ziemie ukraińskie zostaną wyzwolone.
22:40 "Im potężniejszą będziemy mieli broń, im dalszy będzie miała ona zasięg, tym szybciej zakończy się ta okrutna wojna" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu, opublikowanym na Facebooku. Przekonywał, że im większe będą straty rosyjskie, tym szybciej armia ukraińska odbije okupowane tereny, i że cięższe straty zadawane Rosjanom przyspieszą koniec wojny.
Zełenski wskazał, że w czwartek odbędzie się w Kopenhadze konferencja na temat pomocy zagranicznej dla Ukrainy. "Jestem wdzięczny wszystkim naszym partnerom, którzy rozumieją, że tylko zapewniając przegraną Rosji na polu walki, tylko poprzez straty rosyjskie - wojskowe, polityczne, gospodarcze - można przyspieszyć powrót bezpieczeństwa Ukrainy i całej Europy" - powiedział.
Jak podały władze regionalne, 13 osób zginęło w nocy z wtorku na środę w wyniku ostrzelania przez rosyjskie wojska z wyrzutni rakietowych dwóch miejscowości w rejonie (powiecie) nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego na południu Ukrainy.
22:10 W kawiarni "Ruski Bar" w Podgoricy kelnerzy noszą na służbowych ubraniach znak "Z", niesławny symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała w środę ambasada Ukrainy w Czarnogórze. To oburzające wsparcie dla zbrodni przeciwko Ukraińcom - dodano.
(PAP)
Prezydent Ukrainy: Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu [RELACJA NA ŻYWO]
2022-08-11 06:39 aktualizacja: 2022-08-12, 07:23
Prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski. Fot. PAP/The Presidential Office of Ukraine
Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że tego dnia rosyjskie pociski znów uderzyły w terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest pod kontrolą wojska Rosji.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.