22:14 W zeszłym tygodniu w wojnie na Ukrainie zginął Andrew Peters, amerykański ochotnik ze stanu Wisconsin; miał 28 lat - poinformowała w sobotę CNN.
„Andrew miał silne przekonanie o tym, co jest dobre, a co złe. Czuł potrzebę użycia swoich wojskowych umiejętności bojowych, aby pomóc Ukraińcom w wyzwoleniu ich kraju. Był mocno związany z żołnierzami ze swojej jednostki, wszyscy dobrze go traktowali. Jesteśmy bardzo dumni z jego odwagi i bezinteresownego poświęcenia” – powiedzieli CNN rodzice Petersa.
20:04 W sobotę trwał ciężki ostrzał Awdijiwki w obwodzie donieckim; co najmniej jedna osoba została ranna, zniszczona została szkoła wyposażona przez Litwę - poinformował na Telegramie szef obwodu donieckiego Pawło Kyrłenko.
„Awdijiwka jest pod ciężkim ostrzałem wroga. W ciągu niecałej doby Rosjanie już dwukrotnie ostrzelali miasto artylerią, raz czołgami, przeprowadzili atak rakietowy, a także uderzyli +Gradem+. Pociski i rakiety przeleciały nad dzielnicami mieszkalnymi i strefą przemysłową – co najmniej jedna osoba została ranna” – napisał Kyryłenko.
19:21 W sobotę jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w dwa rejony koncentracji armii rosyjskiej oraz stację radarową - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Ukrainy.
„W sobotę lotnictwo Sił Zbrojnych przeprowadziło 4 naloty na obszary koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów. W ciągu dnia jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w 2 obszary koncentracji sił wroga, stację radiolokacyjną i radioelektroniczną stację bojową” – czytamy w komunikacie.
19:09 Lewicowy rząd Pedro Sancheza przekazał siłom ukraińskim od czasu wybuchu wojny 54 transporty z uzbrojeniem - podał w sobotę madrycki dziennik “La Razon” w oparciu o informacje ujawnione przez przedstawicieli resortu obrony Hiszpanii.
15:27 Niezłomni w lutym stanęli do walki, niezłomni zwyciężą – napisał Wołodymyr Zełenski, publikując na Facebooku krótki film podsumowujący rok ukraińskiej walki z rosyjską agresją.
„Rok nieugiętości. Rok wytrwałości. Rok jedności” – głosi podpis pod filmem opublikowanym przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
14:39 W ciągu trzech tygodni lista rosyjskich propagandzistów objętych unijnymi sankcjami zostanie rozszerzona o dodatkowe osoby - powiedział w sobotę minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że obecnie na liście sankcyjnej jest około 150 propagandzistów.
"Część tych osób (propagandzistów - PAP) już została na listy włączona, część, mamy tutaj taką deklarację, w ciągu najbliższych trzech tygodni, po zebraniu dowodów, (...) zostanie ta lista jeszcze uzupełniona, nie czekając na kolejny koszyk sankcyjny" - powiedział minister.
14:17 10. pakiet sankcji wobec Rosji to pakiet najmocniejszy w historii, uderzający w Rosję w sposób bezprecedensowy, poszerzający te sankcje o kolejne rosyjskie banki – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Na liście sankcyjnej znalazły się też produkty m.in. kauczuk i masy bitumiczne.
"Ten pakiet jest pakietem mocnych sankcji, najmocniejszych w historii, uderzających w Rosję w sposób bezprecedensowy, poszerzający te sankcje o kolejne rosyjskie banki" – powiedział w sobotę minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
14:08 Na początku przyszłego tygodnia zostanie ogłoszona przez Komisję Europejską i przez Polskę ważna inicjatywa dotycząca uprowadzonych z Ukrainy dzieci - powiedział w sobotę w Poznaniu minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zaznaczył, że uprowadzanie ukraińskich dzieci z ich rodzin to wielki, społeczny problem, a nawet tragedia i zbrodnia rosyjska. "Nie wiadomo gdzie się znajduje wiele z tych dzieci. Szacunki są bardzo różne, ale nawet te najbardziej wstrzemięźliwe mówią o co najmniej sześciu tysiącach przypadków udokumentowanych kradzieży dzieci, których los jest dzisiaj nieznany" - powiedział.
12:41 Dzieci są największymi ofiarami wojny. Przeżyły bombardowania, widziały śmierć, straciły bliskich i swoje pełne radości domy. Psychiczną ranę będą nosić do końca życia - powiedziała PAP psycholog Julia Kułyk, która od roku mieszka w Kielcach i pomaga uchodźcom z Ukrainy.
Przed wybuchem wojny Julia Kułyk prowadziła szczęśliwe życie z mężem i kilkuletnim synkiem w mieście Równe. Z zawodu była psychologiem. 24 lutego jej życie, podobnie jak wielu milionów Ukraińców, diametralnie się zmieniło. „Kiedy rozpoczęły się pierwsze ataki, wspólnie z mężem uznaliśmy, że powinnam opuścić Ukrainę. Wyjechałam razem ze swoim siedmioletnim synkiem do Polski” - wspominała.
11:22 Rosjanie po raz pierwszy od pięciu dni wyprowadzili na Morze Czarne fregatę przenoszącą rakiety manewrujące Kalibr – powiadamia portal Ukraińska Prawda, powołując się na rzeczniczkę Sił Obrony na południu Ukrainy Natalię Humeniuk.
„Wczoraj wieczorem (do rosyjskiego zgrupowania okrętów na Morzu Czarnym) dołączył jeden okręt przenoszący rakiety, sytuacja pozostaje w miarę stabilna” – oceniła Natalia Humeniuk na antenie ukraińskiej telewizji.
10:36 Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Kijowie została przygotowana w ścisłej współpracy ze stroną polską - powiedział w sobotę zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.
"Wizyta prezydenta Bidena najpierw w Kijowie, a potem w Warszawie, była przygotowywana i organizowana w ścisłej współpracy z Polską. Niewielkie grono osób co prawda, ale osób koniecznych do tego, aby ta wizyta mogła się odbyć, zwłaszcza w tej pierwszej części Kijowskiej, była do tej tajemnicy amerykańskiej dopuszczona" - powiedział Ćwik w sobotę w Programie Trzecim Polskiego Radia.
09:46 Bardzo chcę wierzyć, że Chiny nie będą dostarczać broni Rosji – mówił w sobotę podczas konferencji prasowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poinformował, że chciałby spotkać się z chińskim przywódcą Xi JInpingiem. Pekin przedstawił w piątek swój "plan pokojowy" dla Ukrainy.
„Powiem szczerze i jest to dla mnie bardzo ważne: chcę wierzyć, że Chiny nie będą dostarczać broni do Rosji” – powiedział Zełenski w piątek, w rocznicę rosyjskiej agresji, wyrażając nadzieję, że Chiny staną „po sprawiedliwej stronie”.
09:07 Na wiosnę 2022 roku 50 tys. z 200 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy wzięli udział w inwazji na Ukrainę, było już martwych bądź rannych. Po mobilizacji kolejnych 300 tys. oraz dziesiątek tysięcy wagnerowców, rosyjska armia podwoiła swoją liczebność. Liczba rannych i zabitych wśród Rosjan również się podwoiła - pisze na łamach "Forbes'a" publicysta David Axe.
Dane z ogólnodostępnych źródeł na temat liczebności rosyjskich wojsk zebrał ukraiński analityk Wołodymyr Dacenko. Przed mobilizacją, ogłoszoną latem ubiegłego roku, rosyjska armia traciła, twierdzi Dacenko, około 380 żołnierzy dziennie, zabitych przez ukraińskie siły. Po mobilizacji dzienny bilans zgonów niemal się podwoił, osiągając 650 dziennie.
08:57 Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w sobotę rano alarm przeciwlotniczy. Według mediów społecznościowych przyczyną jest aktywność rosyjskiego lotnictwa wojskowego. W Kijowie syreny zawyły o godzinie 9.23 (8.23 czasu polskiego).
Ukraińscy użytkownicy serwisu Telegram piszą o starcie czterech samolotów MiG-31K z lotniska w Achtubińsku w obwodzie astrachańskim.
08:15 Po roku agresji Rosji na Ukrainę widzimy, jak podczas wojny elementy hybrydowe, informacyjne i propagandowe przenikają się z formami i celami militarnymi - powiedział w sobotę PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Według niego to, co jest nowe, to bardzo silne sprzęgnięcie celów militarnych, form militarnych z narzędziami o charakterze hybrydowym, w tym z narzędziami informacyjnymi. Trzeba patrzeć na nie kompleksowo - jako komponent tej samej agresji przeciwko Ukrainie - powiedział w rozmowie z PAP Żaryn.
07:53 Kreml nie komentował w piątek pierwszej rocznicy agresji na Ukrainę najprawdopodobniej dlatego, że Rosji nie udało się osiągnąć żadnego z ogłaszanych celów wojny – ocenia w najnowszym, sobotnim raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
„Kreml nie komentował pierwszej rocznicy swojej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę 24 lutego, a przyczyną było najprawdopodobniej to, że Rosja nie zdołała osiągnąć żadnego z ogłoszonych celów, a także nie miała istotnych zdobyczy terytorialnych od lipca 2022 r.” – ocenia Instytut Badań nad Wojną.
07:11 Konieczność wspierania Ukrainy pokazała, że niemieckie ministerstwo obrony, armia i zbrojeniówka są w opłakanym stanie; Niemcy są sfrustrowani i na siłę próbują odwrócić uwagę od swoich problemów, wytykając palcami innych - mówi w rozmowie z PAP ekspert ds. obronności warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, Andrzej Wilk.
"Dekady pacyfistycznej polityki doprowadziły niemieckie ministerstwo obrony, armię i przemysł zbrojeniowy do opłakanego stanu. Wojna na Ukrainie i konieczność udzielania pomocy temu krajowi obnażyły całą słabość RFN. Berlin, przyzwyczajony do tego, że jest stawiany za przykład w najróżniejszych dziedzinach okazał się niezdolny do sprawnego zorganizowania przekazania czołgów Leopard 2 na Ukrainę" - podkreśla Wilk.
Sztab Generalny Ukrainy: siły rakietowe i artyleria uderzyły w dwa zgrupowania wroga [RELACJA NA ŻYWO]
2023-02-25 08:12 aktualizacja: 2023-02-26, 09:15
Żołnierz armii ukraińskiej. Fot. Twitter
W sobotę jednostki wojsk rakietowych i artylerii uderzyły w dwa rejony koncentracji armii rosyjskiej oraz stację radarową - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Ukrainy.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.