O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wstępne ustalenia biegłych: pod Bydgoszczą spadła rosyjska rakieta Ch-55

Jak podaje RMF FM są wstępne ustalenia biegłych w sprawie znalezionych w Zamościu pod Bydgoszczą szczątków obiektu powietrznego. Według informacji radia z ekspertyzy Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych wynika, że była to rosyjski pocisk manewrujący Ch-55.

Służby na miejscu zdarzenia, Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Służby na miejscu zdarzenia, Fot. PAP/Tytus Żmijewski

"Myślę, że wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak niebawem przedstawi raport w tej sprawie" - powiedział premier Mateusz Morawiecki zapytany przez dziennikarzy o sprawę znalezionych w lesie pod Bydgoszczą szczątków niezidentyfikowanego obiektu wojskowego.

Pod koniec kwietnia w okolicach miejscowości Zamość pod Bydgoszczą znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego. Ze wstępnych informacji wynikało, że jest to prawdopodobnie pocisk wystrzelony na pobliskim poligonie podczas ćwiczeń żołnierzy.

Z ustaleń RMF FM wynika jednak, według Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych "pocisk manewrujący Ch-55 najpewniej przyleciał zza naszej wschodniej granicy, bo w polskiej armii nie ma tego uzbrojenia ani na wyposażeniu, ani w magazynach".

Co więcej, według radia jeśli potwierdzi się, że był to pocisk manewrujący Ch-55, będzie to oznaczać, że "został wystrzelony z rosyjskiego samolotu i przyleciał do nas zza wschodniej granicy".

Jak przypomina RMF FM, w grudniu 2023 r. Rosja przeprowadziła zmasowany ostrzał Ukrainy, m.in. wykorzystując samoloty stacjonujące na Białorusi.

W związku z pojawieniem się w pobliżu natowskiej przestrzeni powietrznej wielozadaniowego bombowca taktycznego Su-34, poderwane zostały samoloty bojowe NATO. Podczas tych działań na radarach naszych służb pojawił się obiekt, który wleciał do Polski znad Białorusi. Polskie służby straciły go z oczu w okolicach Bydgoszczy.

Ze względu na złe warunki pogodowe, nie udało się go wtedy znaleźć.

kw/

Zobacz także

  • Informacje południowokoreańskiej telewizji na temat działań Korei Płn. Fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

    Korea Płn. wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk w stronę Morza Japońskiego

  • Elementy systemu S-400 Trumf Fot.	YURI KOCHETKOV/PAP/EPA

    Rosja wkrótce może znowu wystrzelić rakietę Oriesznik w kierunku Ukrainy

  • Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/Justyna Prus

    Putin i Łukaszenka podpisali traktat o bezpieczeństwie. Białoruś otrzyma pociski Oriesznik

  • Władimir Putin z żołnierzami Fot. ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/ POOL/PAP/EPA

    Po co Rosja użyła rakiety Oriesznik?

Serwisy ogólnodostępne PAP