ISW: Ukraińcy odnoszą sukcesy w rejonie Bachmutu, ale mówią, że to jeszcze nie kontrofensywa [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-12 07:14 aktualizacja: 2023-05-14, 09:06
Ukraińscy żołnierze w pobliżu Bachmutu, Fot. PAP/Yevhen Titov
Ukraińscy żołnierze w pobliżu Bachmutu, Fot. PAP/Yevhen Titov
Pod Bachmutem siły ukraińskie 12 maja poczyniły postępy w rejonie położonym na północny zachód od miasta, ale według przedstawicieli Kijowa i USA wciąż nie jest to planowana kontrofensywa przeciw Rosji - informuje w sobotę w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

00:07 W sobotę późnym wieczorem siły rosyjskie dokonały ataku z powietrza na Tarnopol (ukr. Ternopil). W mieście słychać było wybuchy; jeden z budynków w strefie przemysłowej miasta zapalił się - poinformowały lokalne władze.

Jak przekazał na portalu Suspilne szef obwodowej administracji wojskowej Wołodymyr Trusz w rezultacie ataku stanął w płomieniach niezamieszkały budynek w stefie przemysłowej.

Trusz wezwał mieszkańców do pozostania w schronach i powstrzymania się od publikowania jakichkolwiek zdjęć i nagrań wideo.

Również w sobotę, jak podały lokalne władze, armia rosyjska ostrzelała z moździerzy cztery miejscowości w obwodzie sumskim.

23:23 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opuścił Rzym - podał w sobotę późnym wieczorem komendant stołecznej policji Carmine Belfiore dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że jego wizyta minęła bez problemów.

Ukraiński przywódca spędził w Wiecznym Mieście 13 godzin; spotkał się z papieżem Franciszkiem, prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premier Giorgią Meloni.

Kolejnym etapem jego podróży mają być Niemcy.

20:59 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przebywający w Rzymie w sobotę, powiedział podczas programu w telewizji RAI, że plan pokojowy musi być ukraiński. Wyraził chęć zaangażowania Watykanu w formułę pokojową opracowaną przez władze jego kraju. Ponadto wyraził opinię, że wyjściem z obecnej sytuacji jest kontrofensywa i zapowiedział "ważne kroki" w tym kierunku.

W czasie specjalnego wydania programu "Porta a Porta" w pierwszym kanale telewizji RAI Zełenski odpowiadał na pytania dziennikarzy najważniejszych włoskich gazet i stacji telewizyjnych. Transmisję prowadzono z tarasu Ołtarza Ojczyzny na Placu Weneckim.

Mówiąc o swym spotkaniu z papieżem Franciszkiem i ewentualnej misji pokojowej Watykanu, ukraiński przywódca oświadczył: "To był dla mnie zaszczyt spotkać Jego Świątobliwość, ale on zna moje stanowisko. Wojna trwa na Ukrainie i plan pokojowy musi być ukraiński".

"Jesteśmy bardzo zainteresowani zaangażowaniem Watykanu w naszą formułę pokojową" - zadeklarował.

Dodał też: "Przy całym szacunku dla Jego Świątobliwości nie potrzebujemy mediatorów; my potrzebujemy sprawiedliwego pokoju".

19:27 Papież Franciszek i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali podczas sobotniej audiencji o sytuacji humanitarnej i politycznej w efekcie wojny oraz o potrzebie kontynuowania niesienia pomocy dla ludności - poinformował Watykan po 40-minutowej rozmowie. Ukraiński przywódca ujawnił, że poprosił papieża o potępienie rosyjskich zbrodni.

19:03 Mieszkanka Petersburga złożyła na policji doniesienie o oszuście, od którego próbowała kupić kamizelkę kuloodporną dla swojego zmobilizowanego do rosyjskiej armii męża, służącego w okupacyjnych oddziałach w Ukrainie - poinformowały w niedzielę lokalne media w Petersburgu.

Poszkodowana kobieta szukała kamizelki kuloodpornej dla męża za pośrednictwem czatu na Telegramie, na którym ludzie sprzedają i wymieniają różne rzeczy potrzebne na froncie - ubrania, broń, hełmy, urządzenia optyczne, drony, krótkofalówki etc. Zaakceptowała ofertę kupna kamizelki kuloodpornej za 41 tys. rubli (około 2 200 złotych). Przelała pieniądze na wskazane konto i wysłała kopię przelewu.

Sprzedający wyznaczył miejsce i czas odbioru kamizelki, ale nie pojawił się na wyznaczonym spotkaniu. Poszkodowana żona żołnierza poprosiła policję o odnalezienie oszusta i odzyskanie pieniędzy - informują petersburskie media.

17:09 Papież Franciszek przyjął w sobotę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w sali przy watykańskiej Auli Pawła VI. "Dziękuję za tę wizytę" - powiedział papież ukraińskiemu przywódcy w nagraniu z pierwszych chwil audiencji. "To wielki zaszczyt" - odpowiedział Zełenski. Wręczył papieżowi wizerunek Matki Bożej namalowany na kamizelce kuloodpornej.

15:59 Premier Włoch Giorgia Meloni powiedziała po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sobotę w Rzymie, że jej kraj będzie dalej udzielał pełnego wsparcia Ukrainie, także militarnego. "Stawiamy na zwycięstwo Ukrainy" - dodała.

Szefowa włoskiego rządu podkreśliła po 70 minutach rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim: "Włochy pokazały faktami swoje pełne wsparcie" w obliczu "brutalnej i niesprawiedliwej rosyjskiej agresji" i będą go dalej udzielać.

"Przyszłość Ukrainy to przyszłość pokoju i wolności"- mówiła przedstawicielom mediów na wspólnym briefingu z prezydentem Zełenskim.

Giorgia Meloni zaznaczyła, że należy wykluczyć wszelką kapitulację Ukrainy, bo byłaby ona - ostrzegła - niebezpieczna dla narodów Europy.

"Będziemy dalej udzielać wsparcia, także militarnego, aby Ukraina mogła przystąpić do negocjacji z mocnym stanowiskiem. To jest ważne, bo do pokoju nie można dojść postawą kapitulacji" - oświadczyła.

14:10 "Naszym zwycięstwem jest pokój" - powiedział w sobotę przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą w Rzymie. Cytowany przez włoskie media zastrzegł zarazem, że pokój musi przewidywać sprawiedliwość na całym terytorium Ukrainy.

"Mamy z Włochami wspólne wartości. Jesteśmy za pokojem, naszym zwycięstwem jest pokój. Jesteśmy otwarci na każdy międzynarodowy wkład, ale wojny doświadczamy na naszym terytorium, a pokój musi przewidywać sprawiedliwość na naszym obszarze" - oświadczył Zełenski.

13:55 Pod Bachmutem trwa operacja obronna armii ukraińskiej, jej oddziały przesuwają się naprzód na niektórych odcinkach frontu, zadając straty wojskom rosyjskim - oświadczył w sobotę gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich Sił Lądowych.

"Trwa operacja obronna na kierunku bachmuckim. Nasi żołnierze idą naprzód na niektórych odcinkach frontu, a wróg traci sprzęt i siłę żywą" - napisał Syrski na serwisie Telegram. 

13:04 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, składający w sobotę wizytę w Rzymie, przybył na spotkanie z premier Włoch Giorgią Meloni w siedzibie jej kancelarii, Palazzo Chigi. Wcześniej rozmawiał z prezydentem Sergio Mattarellą, który zapewnił go: "stoimy całkowicie u waszego boku".

W Palazzo Chigi przewidziany jest roboczy obiad z szefową włoskiego rządu i rozmowy z innymi przedstawicielami Rady Ministrów. Po ich zakończeniu, około godz. 15 prezydent i premier złożą krótkie oświadczenia dla mediów.

12:13 Rząd Niemiec zapowiedział pakiet zbrojeniowy dla Ukrainy o wartości 2,7 mld euro, który obejmuje m.in. 20 kolejnych transporterów opancerzonych Marder, 30 czołgów Leopard 1 oraz cztery systemy obrony przeciwlotniczej Iris T - poinformowało w sobotę ministerstwo obrony.

„Tym cennym wkładem w postaci pilnie potrzebnego sprzętu wojskowego udowadniamy po raz kolejny, że Niemcy poważnie traktują swoje wsparcie” dla Kijowa – powiedział minister obrony Boris Pistorius (SPD). "Wszystko to pochodzić ma z zasobów przemysłu lub produkcji przemysłowej, a nie z zapasów Bundeswehry” – wyjaśnił.

12:04 Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który rozpoczął w sobotę rano krótką wizytę w Rzymie, przybył przed południem do Kwirynału na spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. W planie wizyty są też rozmowy z premier Giorgią Meloni oraz audiencja u papieża Franciszka w Watykanie.

Spotkanie z prezydentem Włoch, pierwsze od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, otwiera program pobytu Zełenskiego w Wiecznym Mieście.

11:18 Na kierunku Bachmutu niektóre oddziały ukraińskie przesunęły się naprzód w sobotę o około 300 metrów - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk Serhij Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne.

"Naszym oddziałom udało się dzisiaj przesunąć na pewnych odcinkach frontu na głębokość do 300 metrów. Najważniejsze podczas tej operacji obronnej jest stałe atakowanie wroga, niszczenie jego sprzętu i siły żywej" - powiedział Czerewaty.

10:35 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w sobotę rano do Rzymu. Samolot z ukraińskim przywódcą wylądował po godzinie 10 na rzymskim lotnisku Ciampino. Zełenski spotka się z papieżem Franciszkiem, prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premier Giorgią Meloni.

Wszystkie te spotkania prezydent Ukrainy zapowiedział na Twitterze tuż po wylądowaniu w Wiecznym Mieście.

09:51 Rozmieszczenie przez Rosję w sektorze Bachmutu niedawno utworzonej formacji, której zarzuca się słabe morale i ograniczoną skuteczność bojową, podkreśla dotkliwy brak wiarygodnych jednostek bojowych - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ciągu ostatnich czterech dni elementy rosyjskiej 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej prawdopodobnie wycofały się w nieuporządkowany sposób ze swoich pozycji na południowej flance operacji w Bachmucie, a siły ukraińskie odzyskały co najmniej kilometr terytorium.

08:52 Ukraiński Mikołajew został zaatakowany w nocy z 12 na 13 maja. Jak podaje NEXTA, rosyjskie wojska użyły dronów. 

08:38 W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 24 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 22,3 tys. - podała straż graniczna. Od agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. roku odprawiono 11 mln 819 tys. wjazdów do Polski i 10 mln 17 tys. wyjazdów na Ukrainę.

"12.05 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 24 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,819 mln osób. 12.05 z Polski do Ukrainy odprawiono 22,3 tys. osób. Od 24.02.2022 - 10,017 mln osób" - poinformowała w sobotę na Twitterze SG.

08:10 Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy z piątku na sobotę atak na Kijów przy użyciu dronów, wszystkie maszyny zostały strącone - poinformowały władze ukraińskiej stolicy. Podkreśliły, że był to już szósty atak z powietrza na Kijów od początku maja tego roku.

"Szósty atak z powietrza na stolicę od początku maja! Tym razem wróg przeprowadził nalot wykorzystując wyłącznie bezzałogowce" - oświadczyły w komunikacie władze miejskie.

Poinformowały, że Rosjanie użyli irańskich dronów Shahed. Alarm przeciwlotniczy w stolicy trwał przez 2,5 godziny. Wszystkie atakujące maszyny zostały zniszczone. Nie odnotowano ofiar ani strat.

07:23 Powołując się na nagrania i doniesienia rosyjskich blogerów wojskowych amerykański ISW informuje o kontratakach ukraińskich pomiędzy Bohdaniwką i Berchiwką na północny zachód od Bachmutu. Wśród blogerów pojawiły się doniesienia o kontratakach ukraińskich w kierunku miejscowości: Chromowe i Kliszczijiwka, na zachód i południowy zachód od Bachmutu. Rosjanie wyrażają obawę, że siły ukraińskie mogą próbować okrążyć w Bachmucie rosyjskich najemników z Grupy Wagnera.

Jednakże - podkreślają analitycy - przedstawiciele Ukrainy i USA oświadczyli, że armia ukraińska nie zaczęła jeszcze planowanej kontrofensywy, a wciąż prowadzi operacje obronne i przygotowawcze. Podczas gdy część rosyjskich blogerów wojskowych uznała działania sił ukraińskich pod Bachmutem za kontrofensywę, inni zapewniają, że celem tych ataków jest wywołanie paniki. "Ogółem reakcja w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej koncentruje się, jak się wydaje, na tym, by uniknąć siania paniki" - oceniają analitycy.

07:16 Zestrzelenie przez Ukraińców rosyjskiej rakiety Kindżał przy pomocy systemu Patriot obala mit o „cudownej broni” Putina, ale w czasie tej wojny upadło więcej mitów, dotyczących rosyjskiej potęgi wojskowej – mówi PAP analityk wojskowy Mariusz Cielma.

„Można powiedzieć, że w trakcie trwającej agresji Rosji na Ukrainę okazało się, że cała rosyjska armia to mit. Przez lata Moskwa projektowała siłę i budowała wizerunek swoich sił zbrojnych. Uległ mu Zachód, włączając wojskowych, rządy i ekspertów, ale, najwyraźniej – uległ mu także sam Kreml” – ocenia w rozmowie z PAP Mariusz Cielma, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”.

06:26 We wczesnych godzinach porannych w sobotę w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy słychać było eksplozje. Syreny zawyły w Kijowie i w obwodzie mikołajowskim - podał portal The Kyiv Independent.

Obrona przeciwlotnicza we wczesnych godzinach w sobotę była aktywna w obwodzie kijowskim, a także w południowym obwodzie mikołajowskim.

Trzy osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego uderzenia na Mikołajów - poinformował na Telegramie mer miasta Ołeksandr Sienkiewicz. Na miejsce ataku wezwano służby ratownicze. Jeden ranny cywil został przewieziony do szpitala, a dwóch innych otrzymało pomoc medyczną na miejscu zdarzenia - przekazał Sienkiewicz.

22:10 Prezydent USA Joe Biden, który przyjął w piątek w Białym Domu premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, podziękował mu za pomoc dla Ukrainy i za zacieśnienie współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi. Dodał też, że Madryt i Waszyngton muszą teraz stawić czoło problemowi nielegalnej imigracji.

Biden podkreślił, że jest zobowiązany Sanchezowi za "wielką pomoc dla Ukrainy", która odpiera inwazję Rosji. Z kolei Sanchez, którego kraj przejmie w lipcu rotacyjną prezydencję w UE podkreślił, że "należy pamiętać, iż w tej wojnie jest agresor i jest ofiara (...). A agresorem jest prezydent (Władimir) Putin".

22:00 Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi chce jeszcze w maju przedstawić Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt porozumienia w sprawie ochrony okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - podała w piątek agencja Reutera powołując się na czterech dyplomatów.

Grossi zabiega o stworzenie bezpiecznej strefy wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a teraz, gdy siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę w tym regionie, MAEA liczy na to, że uda się szybko wypracować zasady porozumienia między stronami konfliktu, aby ograniczyć ryzyko katastrofy.

21:03 Prezydent Czech Petr Pavel ocenił w piątkowym wywiadzie dla agencji Reutera, że planowana przez siły ukraińskie kontrofensywa ma wielkie szanse powodzenia. Ostrzegł jednak, że jeśli Rosjanie dobrze się przygotują do obrony swych pozycji, to operacja ta może przynieść wiele ofiar.

Pavel, który jest byłym najwyższym dowódcą czeskiej armii i byłym przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, podkreślił, że kontrofensywa może odnieść sukces, ponieważ Ukraińcy są "zmotywowani, dobrze przygotowani, a ich żołnierze są doświadczeni".

Siły rosyjskie mają poważne problemy logistyczne oraz słabe morale, ale nie należy z tego wyciągać wniosku, że ich obrona może się załamać - uważa prezydent Czech. "Rosja miała czas na przygotowanie stosunkowo dobrej, głębokiej obrony na wielu liniach i jeśli będzie ona właściwie wykorzystana, to może to przynieść Ukraińcom wiele ofiar" - dodał.

Pavel sądzi, że Ukraińcy mają szanse otrzymać zachodnie samoloty bojowe, o które zabiegają, ale nie zostaną one dostarczone przed nadchodzącą kontrofensywą i na razie priorytetem, jeśli chodzi o dozbrojenie sił ukraińskich, są dostawy amunicji.

20:59 Ostatnie sukcesy Sił Zbrojnych Ukrainy pod Bachmutem to zaledwie rozpoznanie walką przed poważniejszymi ofensywami, których skutkiem może być okrążenie całego rosyjskiego zgrupowania walczącego na kierunku bachmucko-sołedarskim w obwodzie donieckim - ocenił w piątek ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.

Skuteczne działania ofensywne na północ i południe od Bachmutu są tylko wstępem do większego kontruderzenia. Nawet te operacje o ograniczonym zakresie doprowadziły jednak do ucieczki wroga z opanowanych wcześniej pozycji - powiedział Switan w rozmowie z niezależnym rosyjskim kanałem Możem Objasnit' na Telegramie.
 

19:10 Rosyjscy okupanci są już mentalnie przygotowani na porażkę, ponieważ przegrali wojnę z Ukrainą w swoich myślach; powinniśmy każdego dnia dociskać ich tak, żeby poczucie klęski przełożyło się na błędy i straty wroga oraz jego ucieczkę - oznajmił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

Prezydent poinformował o staraniach władz w Kijowie, by zapewnić ukraińskiej armii "jeszcze więcej uzbrojenia i możliwości, by pokonać agresora i przywrócić pokój".

17:01 Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w ostrzałach wroga zginęło 25 służbowych psów pracujących w naszych siłach zbrojnych - poinformował w piątek Petro Brużyna, naczelnik wydziału kynologicznego w Dowództwie Sił Wsparcia ukraińskiej armii.

Zwierzęta zajmowały się głównie ochroną baz wojskowych i magazynów uzbrojenia, które zostały zniszczone w wyniku działań agresora. Podczas wojny psy są wykorzystywane także m.in. przy rozminowywaniu - oznajmił Brużyna, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

16:35 Belgia przeznaczy 92 mln euro, które otrzymała z tytułu podatków od zamrożonych rosyjskich aktywów, na wsparcie Ukrainy - poinformował w piątek rząd w Brukseli.

Połowa kwoty zostanie wykorzystana na dostawy towarów wojskowych, takich jak pojazdy opancerzone, broń i amunicja. Druga połowa jest przeznaczona na pomoc humanitarną, przyszłą odbudowę Ukrainy i wzmocnienie belgijskiej obecności dyplomatycznej w tym kraju - poinformował rząd.

16:24 Koszty pomocy Ukrainie mają ponieść wszystkie państwa Unii Europejskie, a nie tylko Polska i inne kraje przygraniczne - to jeden z elementów apelu, który zostanie skierowany do państw UE przez państwa graniczące z Ukrainą, o czym poinformował na piątkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus.

"Wystąpimy z pismem do wszystkich krajów (...) Unii Europejskiej z opisem sytuacji jaka jest w naszych krajach, jakie jest to utrudnienie, jaka jest sytuacja dotycząca naszych rolnictw" - powiedział minister po spotkaniu online z ministrami rolnictwa Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.

15:26 Z zaproponowanej przez szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella nowej listy sankcyjnej, obejmującej 71 osób aktywnie wspierających agresję rosyjską na Ukrainie, Węgrzy chcą usunąć trzy nazwiska - poinformował w piątek portal Wolna Europa, powołując się na kilka niezależnych źródeł.

Chodzi między innymi o prezydenta Republiki Tatarstanu Rustama Minnichanowa, który „ułatwia nielegalne i przymusowe deportacje ukraińskich dzieci do obozów w Tatarstanie, w tym do obozu Miras w obwodzie zielenodolskim, z naruszeniem praw ukraińskich dzieci i prawa ukraińskiego” – napisał portal.

Minnichanow jest od 2010 roku prezydentem Republiki Tatarstanu. Kiedy w 2014 roku Rosja nielegalnie anektowała ukraiński Krym, odgrywał on rolę mediatora pomiędzy Kremlem a żyjącą na półwyspie społecznością Tatarów, która obawiała się prześladowań ze strony rosyjskiej.

Kolejnymi osobami, których Węgrzy nie chcą objąć sankcjami są Tatiana Szewcowa, wiceminister obrony Rosji, która decyduje m.in. o wynagrodzeniach dla rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie i Władimir Morozow, szef Kolei Białoruskich, które pomagają rosyjskiej logistyce wojennej.

14:57 Na skutek naszych działań kontrofensywnych w Bachmucie odrzuciliśmy wroga na odległość od 250 metrów do 1,5 km; Rosjanie zaczynają tam przejawiać oznaki wyczerpania, o czym świadczą histeryczne wypowiedzi Jewgienija Prigożyna, szefa najemników z Grupy Wagnera - oznajmił w piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk Serhij Czerewaty.

"W dalszym ciągu skutecznie realizujemy operację obronną w Bachmucie. Osiągamy jeden z naszych głównych celów, czyli osłabiamy zdolności bojowe przeciwnika i wykrwawiamy go. (...) W ciągu minionej doby doszło tam do 40 starć, w których zginęło 199 rosyjskich żołnierzy, 244 doznało obrażeń, a 15 trafiło do niewoli" - poinformował Czerewaty, cytowany przez agencję UNIAN.

W ocenie pułkownika najeźdźcy nie tylko tracą swój potencjał militarny, ale także mają coraz mniejszą motywację do walki.

Wagnerowcy nie dotrzymali żadnego z terminów zajęcia Bachmutu i całego obwodu donieckiego. Obecnie w rosyjskich szeregach narasta panika, na co wskazują "niemal codzienne histeryczne oświadczenia zbrodniarza Prigożyna". O stanie emocjonalnym żołnierzy wroga świadczą też rozmowy z rosyjskimi jeńcami, którzy są zdemoralizowani i nie wiedzą, o co tak naprawdę walczą - dodał Czerewaty.

14:22 W położonym w środkowej części Ukrainy obwodowym mieście Kropywnycki sąd skazał na 3 lata więzienia w zawieszeniu wysoko postawionego duchownego Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego za szerzenie nienawiści i kwestionowanie państwowości ukraińskiej. To precedens - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Wyrok usłyszeli zwierzchnik diecezji kirowogradzkiej, metropolita Jozafat i jego sekretarz. Zostali skazani z artykułu Kodeksu Karnego Ukrainy dotyczącego naruszenie równości obywateli ze względu na ich rasę, narodowość, region, przekonania religijne, niepełnosprawność i inne powody, popełnione wspólnie i w porozumieniu przez grupę osób z premedytacją - poinformowała SBU.

14:20 Biełsat opublikował nagranie z Marjinki.

14:13 Przebywający w Japonii szef polskiej dyplomacji prof. Zbigniew Rau stwierdził w ekskluzywnym wywiadzie udzielonym japońskiej telewizji NHK, że Japonia może być dobrym wzorem dla Ukrainy, ponieważ doświadczyła wojny oraz trzęsień ziemi i ma doświadczenia związane z odbudową.

"To, co dzieje się na Ukrainie, jest wspólnym problemem nas wszystkich, którzy staramy się chronić pokój i porządek międzynarodowy. Ukraina walczy nie tylko dla swojego dobra, ale także dla dobra innych krajów, w tym Polski" – stwierdził prof. Rau w wywiadzie udzielonym w Tokio we czwartek. "Jeśli chcemy pokoju na świecie, musimy dalej okazywać jedność i wsparcie dla Ukrainy" - skwitował minister Rau.

14:04 Firma Unilever wbrew wcześniejszym obietnicom prawie podwoiła w 2022 r. swoje zyski w Rosji, wynika z dochodzenia holenderskiej platformy dziennikarstwa śledczego Follow the Money. Koncern wydał również więcej pieniędzy na reklamę.

„Nie będziemy już inwestować ani nie będziemy czerpać korzyści z naszej obecności w Rosji” – przekazał dwa tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę dyrektor generalny Unilever Alan Jope. Deklarował, iż dostępne pozostaną jedynie „niezbędne produkty żywnościowe i higieniczne codziennego użytku”.

13:54 Wszelkie próby Władimira Putina, by zastraszyć Ukraińców i świat tzw. "adekwatną odpowiedzią" spełzły na niczym. Putin wykorzystał już w tym celu wszystko, co mógł, a najgorsze dla Rosji dopiero się zaczyna - ocenił w piątek na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

"Bez zachodnich produktów i inwestycji Rosja jest niby-państwem. Rosjan czeka wiele 'miłych' spotkań z zaawansowanymi technologiami... I nie będą to smartfony" - dodał Daniłow, sugerując przejście armii Ukrainy do bardziej zdecydowanych działań przeciwko najeźdźcom

13:33 Jedynie 10 proc. wyborców Fideszu uważa, że Rosja jest odpowiedzialna za wybuch wojny na Ukrainie – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut IDEA. Jednocześnie aż 37 proc. wyborców partii Viktora Orbana twierdzi, że winę za wybuch wojny ponosi Ukraina.

Co czwarty popierający rząd ankietowany odpowiedzialnością za wojnę obarczył NATO i Stany Zjednoczone.

13:22 Ambasador Li Hui, specjalny przedstawiciel chińskiego rządu do spraw euroazjatyckich, od 15 maja odwiedzi Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Rosję, aby omówić polityczne rozwiązanie kryzysu ukraińskiego z każdą z tych stron - poinformował w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zapowiedział tę wizytę podczas pierwszej od agresji Rosji przeciwko Ukrainie rozmowy telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, którą odbył 26 kwietnia.

13:15 Przebywający w piątek w Tallinie premierzy Estonii, Łotwy i Litwy rozważają przyspieszenie planu odłączenia od rosyjskiej sieci elektroenergetycznej – poinformowała agencja Reutera.

„Zgodziliśmy się kontynuować dyskusje o przyspieszeniu odłączenia się od rosyjskiej sieci, gdy tylko ukończymy badania” – powiedziała premier Estonii Kaja Kallas.

13:04 Sztab Ukrainy opublikował poruszające nagranie.

12:47 Sąd w Petersburgu skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu emerytkę Irinę Cybaniewą, która na grobie rodziców Putina zostawiła nieprzychylną wobec niego notatkę. Uznano ją za winną zbezczeszczenia miejsc pochówku na tle nienawiści politycznej - podało Radio Swoboda.

60-latka napisała w notatce: "Rodzice maniaka, zabierzcie go do siebie. Przyczynił (ludziom) wiele bólu i kłopotów, cały świat modli się o jego śmierć. Wychowaliście potwora i mordercę".

12:24 "Każdy, kto obserwował Gerharda Schroedera w ostatnich latach, mógł założyć, że nie może już niżej upaść". Ostatnio Schroeder "udowodnił: może upaść niżej" - pisze "Bild" w kontekście udziału byłego kanclerza na przyjęciu w ambasadzie Rosji. Czy Schroeder "nie ma już żadnego moralnego kompasu? Żadnego poczucia przyzwoitości?".

"Podczas gdy Rosja chce zniszczyć Ukrainę, Schroeder radośnie świętował 9 maja, dzień kapitulacji nazistowskich Niemiec, w ambasadzie rosyjskiej" - zauważa w komentarzu portal dziennika "Bild.

12:11 W 2022 r. fińskie obywatelstwo uzyskało łącznie ponad 10 tys. obcokrajowców. To o ponad 50 proc. więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej przyznano ich Rosjanom, niemal o 80 proc. więcej niż wcześniej. Za nimi znaleźli się Irakijczycy i Estończycy – poinformował w piątek urząd statystyczny.

Łącznie w 2022 r. fińskie obywatelstwo nadano blisko 10,2 tys. obcokrajowcom przebywającym na stałe w Finlandii, tj. o ponad 3,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze ponad dekadę temu, fińskie obywatelstwo przyznawano rocznie ok. 5 tys. obcokrajowcom.

11:56 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie będzie mógł zwrócić się do widzów sobotniego finału Eurowizji w Liverpoolu. Europejska Unia Nadawców (EBU), która jest organizatorem konkursu, poinformowała, że odrzuciła prośbę Zełenskiego o wyemitowanie jego przesłania. Kancelaria Zełenskiego zapewniła, że nie kierowała takiej prośby.

"Konkurs Piosenki Eurowizji jest międzynarodowym widowiskiem rozrywkowym i rządzi się ścisłymi regułami i zasadami, które zostały ustanowione od czasu jego powstania. W ich ramach, jednym z fundamentów konkursu jest niepolityczny charakter wydarzenia. Zasada ta zabrania możliwości składania w ramach konkursu oświadczeń politycznych lub podobnych" - napisano w oświadczeniu EBU.

11:45 Po raz drugi w ciągu kilku dni śledczy wzięli na celownik jacht "Luna" rosyjskiego oligarchy. Według informacji portalu tygodnika "Spiegel" skonfiskowali dzieła sztuki warte kilka milionów euro. Jacht miał należeć kiedyś do rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza - ujawnia tygodnik.

W ramach akcji przeciwko objętemu sankcjami rosyjskiemu oligarsze funkcjonariusze Federalnego Urzędu Śledczego (BKA) zarekwirowali w czwartek na luksusowym jachcie "Luna" w porcie w Hamburgu kosztowną kolekcję dzieł sztuki, m.in. obrazy, o szacunkowej wartości kilku milionów euro, wynika z informacji "Spiegla". Rzecznik prokuratury we Frankfurcie potwierdził portalowi zajęcie kosztowności na jachcie.

11:35 Sztab Ukrainy opublikował informację o stratach sił rosyjskich.

11:22 Przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk podziękował w piątek Senatowi RP za uchwałę w sprawie członkostwa jego kraju w NATO, nazywając ją niezwykle ważną decyzją przed szczytem Sojuszu w Wilnie.

„Dziękuję polskiemu Senatowi i osobiście marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu za przyjęcie niezwykle ważnej dla Ukrainy uchwały w przededniu wileńskiego szczytu NATO!” – napisał Stefanczuk w Telegramie.

Wyjaśnił, że Senat zwrócił się do państw członkowskich z apelem o zastosowanie wobec Ukrainy procedur, jakie zastosowano wobec Finlandii i Szwecji. „Według senatorów przyjęcie Ukrainy do NATO powinno być decyzją polityczną, wynikiem strategicznej analizy wyzwań i zagrożeń za wschodnią granicą Sojuszu” – wskazał.

10:53 Wojska Ukrainy nie straciły w tym tygodniu w Bachmucie ani jednej pozycji i przesunęły się 2 km do przodu – potwierdziła w piątek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. Rosjanie usprawiedliwiają swoje porażki na tym odcinku mówiąc, że brakuje im uzbrojenia – dodała.

„(…) Wróg przekazuje nieprawdziwe informacje o braku uzbrojenia, czego celem jest prawdopodobnie usprawiedliwienie realnej sytuacji (w Bachmucie)” – napisała w Telegramie.

10:42 Zrzeszenie rosyjskich organizacji działających w Szwecji o nazwie Rurik otrzymuje z budżetu państwa szwedzkiego dotacje na działalność kulturalną i edukacyjną. W interencie szerzy jednak propagandę Kremla - ujawnia w piątek gazeta "Dagens Nyheter".

Dziennikarze największego szwedzkiego dziennika przeanalizowali stronę internetową zrzeszenia Rurik oraz rosyjskojęzyczne wpisy na kanale Telegram autorstwa szefowej organizacji Ludmiły Siegel. Publikowane posty prezentują przemówienia prezydenta Rosji Władimira Putina oraz szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, w których padają oskarżenia pod adresem Europy i USA o wspieranie ukraińskic

10:25 Siły ukraińskie w rejonie Bachmutu, pozycje opuszczone przez Rosjan. Nexta opublikowała zdjęcia.

09:49 Rosjanie nie mogą już spać spokojnie – tak gen. Roman Polko odniósł się do informacji, że Brytyjczycy przekażą Ukrainie pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow. Kluczowa jest nie ich liczba, a sposób w jaki zostaną wykorzystane - podkreślił b. dowódca GROM w rozmowie z PAP.PL .

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace potwierdził, że Londyn przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu.

„Myślę, że to przełomowa decyzja. Od wielu miesięcy wiadomo, że jeśli jako Zachód mamy wspierać Ukrainę, to nie możemy ograniczać możliwości oddziaływania artylerii ukraińskiej na głębię operacyjną Rosji. Brytyjczycy to rozumieją” – powiedział gen. Polko.

09:40 Rosyjscy dowódcy stoją przed dylematem, jak wykorzystać nieliczne i kosztowne pociski kierowane typu LACM, które postrzegają jednocześnie jako kluczowe dla zatrzymania ukraińskiej kontrofensywy i w hipotetycznym konflikcie z NATO - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w nocy z 8 na 9 maja okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wystrzeliły przeciwko Ukrainie osiem pocisków manewrujących, przeznaczonych do uderzania w cele lądowe (LACM) SS-N-30a Sagaris i było to dopiero drugie użycie LACM przez rosyjską marynarkę zarejestrowane od 9 marca 2023 r., podczas gdy wcześniej wystrzeliwała je często.

09:35 Amerykańska telewizja CNN ocenia w piątek, że siły ukraińskie rozpoczęły operacje przygotowawcze przed oczekiwaną kontrofensywą przeciwko Rosji. Stacja powołuje się na ocenę wysokiego rangą wojskowego USA i wysoko postawionego urzędnika zachodniego.

Wyjaśniają oni, iż na te działania przygotowawcze składają się ataki na składy z bronią, centra dowodzenia i systemy artyleryjskie. Celem jest "przygotowanie pola walki dla nacierających sił; jest to praktyka standardowa podejmowana przed dużymi połączonymi operacjami" - zauważa CNN.

09:00 Wyrok 13 lat łagru otrzymał Białorusin Paweł Bieławus, założyciel popularnego w kręgach niezależnych sklepu Symbal.by z symboliką narodową - podało Radio Swoboda. Bieławus został oskarżony m.in. o zdradę stanu. Proces był zamknięty.

Wyrok zapadł 11 maja, a proces toczył się od lutego br. Śledczy twierdzili, że Bieławus "pod pozorem rozwijania kultury i historii rozpowszechniał ideę nacjonalizmu białoruskiego w celu zmiany ustroju". Sędzia Żanna Brysina wydała wyrok 13 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

08:35 Przedstawiciele Rosji próbują manipulować międzynarodowymi wysiłkami humanitarnymi, grożąc zerwaniem umowy zbożowej, wygasającej 18 maja - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), komentując brak rezultatu w rozmowach o przedłużeniu porozumienia.

Think tank zwraca uwagę, iż rosyjski wicepremier Siergiej Wierszynin "oświadczył 11 maja, iż Rosja nie będzie przedłużać umowy zbożowej, jeśli Zachód odrzuci jej żądania, wśród których jest zniesienie restrykcji na eksport zboża i nawozów rosyjskich oraz przyłączenie państwowego banku rolniczego Rossielchozbank do systemu SWIFT".

08:33 W dniu 11.05 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 24,4 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,795 mln osób - poinformowała w piątek na Twitterze Straż Graniczna.

Jak podała, z Polski na Ukrainę w czwartek odprawionych zostało 21,1 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 9,995 mln.

SG od początku wojny zanotowała 1,8 mln więcej wjazdów do Polski niż wyjazdów na Ukrainę.

08:01 Pracownicy Internal Revenue Service (IRS), amerykańskiej agencji zajmującej się ściąganiem podatków, będą szkolić ukraińskich urzędników, jak skutecznie prowadzić dochodzenia w sprawie handlu kryptowalutami. Ma to na celu uniemożliwienie wykorzystywania tych aktywów przez rosyjskich oligarchów objętych sankcjami - poinformował "Wall Street Journal".

Wydział Dochodzeń Kryminalnych IRS prowadzi obecnie 23 sprawy, związane z obchodzeniem sankcji poprzez wykorzystywanie wirtualnych aktywów. Jego pracownicy przeprowadzą zaawansowane szkolenie w tej dziedzinie, w którym udział wezmą funkcjonariusze takich ukraińskich organów, jak Policja Narodowa, Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego, Służba Bezpieczeństwa i Prokuratura Generalna - przekazał "WSJ".

07:47  Analizując sytuację na froncie w ciągu ostatniej doby, amerykańscy eksperci z ISW wskazują, że siły ukraińskie prawdopodobnie przełamały pod Bachmutem pewne rosyjskie linie obrony w wyniku ograniczonych kontrataków. Ukraiński generał Ołeksandr Syrski oznajmił, że wojska rosyjskie cofnęły się o około 2 km na niektórych odcinkach frontu w rejonie Bachmutu.

Ministerstwo obrony w Moskwie zaprzeczyło, by Ukraińcy przełamali rosyjskie linie, ale potwierdziło nietypowo szybko, iż doszło do kontrataków ze strony ukraińskiej - zauważa ISW.

Analitycy są zdania, że przed początkiem br. resort obrony w Moskwie "zapewne obniżył priorytet" działań w rejonie Bachmutu, choć potem w marcu i kwietniu br. na krótko skierował tam większe zasoby. Jednak skargi właściciela rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, iż ministerstwo kieruje na flanki pod Bachmutem siły nieregularne i gorszej jakości, "świadczy o tym, że flanki rosyjskie w Bachmucie (...) są zapewne podatne na ukraińskie kontrataki" - wskazuje ISW.

Jak podsumowuje, sposób rozdzielania wojsk przez resort obrony Rosji w połączeniu ze "zmianami w geometrii" na teatrze działań wojennych "również sugeruje, że niebezpieczeństwo rosyjskiego okrążenia znacznych sił ukraińskich mogło już minąć". Grupa Wagnera będzie zapewne kontynuować frontalne ataki w Bachmucie.

"Oficjele ukraińscy poinformowali, że wojska rosyjskie przeprowadziły 15 ataków lądowych w Bachmucie i koło miejscowości Stupoczky, 13 km na południowy zachód od Bachmutu, co jest znaczącym zmniejszeniem liczby odnotowanych w rejonie Bachmutu rosyjskich ataków lądowych" - dodaje think tank.

07:01  Do wyzwolonego pół roku temu spod rosyjskiej okupacji Chersonia na południu Ukrainy nie powróciło jeszcze znane sprzed wojny życie. Miasto cały czas jest ostrzeliwane, dlatego walka trwa – powiedział PAP rzecznik Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Tołokonnikow.

„Miasto żyje na tyle, na ile może żyć pod ciągłym ostrzałem przeciwnika. Wszyscy czekamy na wyzwolenie terenów na lewym brzegu Dniepru, które – w co wierzymy – odbędzie się w najbliższym czasie. Walka nadal trwa” – oświadczył.

06:55 Korea Południowa popiera formułę pokojową wypracowaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w czwartek wieczorem na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po rozmowach ze swoim koreańskim odpowiednikiem Park Dżinem.

"Omówiliśmy koreańskie zaangażowanie w odbudowę Ukrainy i z zadowoleniem przyjęliśmy rosnącą intensywność dwustronnych kontaktów między naszymi narodami" - przekazał szef ukraińskiego MSZ.

06:43 Nexta opublikowała zdjęcia po rosyjskim ataku rakietowym w Torećku.

02:24 Sekretarz obrony USA w czwartek wyraził nadzieję podczas przesłuchań w Senacie w sprawie budżetu obronnego na przyszły rok , że amerykańskie czołgi Abrams zostaną przekazane Ukrainie na początku tej jesieni, poinformował Ukrinform.

"Robimy wszystko, co możliwe, aby przyspieszyć dostawę tych czołgów, początek jesieni to prognoza w tej sprawie" - powiedział Lloyd Austin w odpowiedzi na pytanie senator Susan Collins.

22:20 Rosyjska armia panikuje i rozprasza swoje siły na południu Ukrainy, bo nie wie, z którego kierunku spodziewać się najsilniejszego uderzenia - powiedziała w czwartek rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.

Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja na kierunku chersońskim na południu Ukrainy pozostaje napięta - pisze portal ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

(PAP)