O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Słowacji krytycznie o "koalicji chętnych": do niczego nie doprowadziła

Prezydent Słowacji Peter Pellegrini powiedział, że "koalicja chętnych", złożona z krajów wspierających Ukrainę, do niczego nie doprowadziła. W tej sprawie muszą zadziałać cała Unia Europejska i całe NATO - ocenił.

Peter Pellegrini Fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK
Peter Pellegrini Fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Zdaniem Pellegriniego powrót do negocjacji na poziomie UE i NATO będzie trwalszy niż tworzenie, jak to określił, „pseudogrup”, które, jak ocenił, zmieniają się z dnia na dzień i niepotrzebnie zakłócają jedność w tych dwóch organizacjach. Media zauważyły, że szef państwa nie odniósł się do faktu, że decyzje na poziomie UE i Sojuszu mogą być blokowane przez Węgry.

Pellegrini powiedział również, że jego czeski odpowiednik Petr Pavel może być osamotniony w swojej chęci wysłania wojsk do Ukrainy w ramach ewentualnej misji pokojowej po zawarciu porozumienia o rozejmie w tym kraju. Zarówno partie rządzące, jak i opozycja na Słowacji sprzeciwiły się wysłaniu słowackich żołnierzy do Ukrainy. Rząd Roberta Ficy po objęciu władzy jesienią 2023 r. wstrzymał pomoc wojskową dla Kijowa realizowaną z dostaw państwowych.

Więcej

Brytyjscy żołnierze podczas ćwiczeń NATO Fot. HANNIBAL HANSCHKE/PAP/EPA

Misja wojskowa w Ukrainie. Plany "koalicji chętnych"

"Koalicja chętnych" powstała 2 marca z inicjatywy premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera w celu opracowania kompleksowego planu wsparcia dla Ukrainy, zapewnienia jej stałego dostępu do broni oraz podejmowania działań zmierzających do zakończenia wojny. Należą do niej 33 państwa – głównie europejskie, a także Australia, Nowa Zelandia, Japonia i Turcja. W skład koalicji nie weszły m.in. USA niektóre państwa bałkańskie, Węgry oraz Słowacja.

"Koalicja chętnych" pozwala członkom NATO na wspólne działania poza formalną strukturą Sojuszu, co pozwala uniknąć potencjalnego weta państw, które nie chcą angażować się w działania militarne na rzecz Ukrainy.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/ know/

Zobacz także

  • Prezydent Słowacji Peter Pellegrini. Fot. PAP/Marcin Obara

    Prezydent Słowacji: Grupa Wyszehradzka to dobry projekt, który ma swoją perspektywę

  • Premier Słowacji Robert Fico. Fot. PAP/EPA/ARTYOM GEODAKYAN/SPUTNIK/KREMLIN

    Prezydent Słowacji wie, gdzie przebywa premier, ale miejsca jego pobytu nie zdradzi

  • Peter Pellegrini podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Fot. PAP/EPA/SARAH YENESEL

    Prezydent Słowacji: trzeba być czujnym wobec możliwości incydentu nuklearnego w Ukrainie

  • Peter Pellegrini i ustępująca prezydent Słowacji, Zuzana Czaputova, fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

    Peter Pellegrini obejmuje urząd prezydenta Słowacji

Serwisy ogólnodostępne PAP