Sztab Ukrainy: zniszczyliśmy rosyjski śmigłowiec Ka-52 i cztery drony Shahed [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-24 06:39 aktualizacja: 2023-05-25, 09:20
Wojna w Ukrainie, fot. SERGEY KOZLOV  PAP/EPA
Wojna w Ukrainie, fot. SERGEY KOZLOV PAP/EPA
W ciągu ostatniej doby ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52, a także cztery drony uderzeniowe Shahed oraz jeden dron rozpoznawczy typu "Zela" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Bachmucie i Marjince trwają ciężkie walki - dodano. Radość Rosjan, którzy ogłosili zajęcie Bachmutu, jest przedwczesna. Wojska ukraińskie wciąż kontrolują część miasta i starają się otoczyć siły przeciwnika, by ostatecznie go tam wykończyć – powiedział PAP Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express.

22:14 Rozmowy w sprawie importu gazu z Kataru mają na celu dywersyfikację dostaw surowca i zmniejszenia zależności od Rosji - oświadczył cytowany przez Bloomberga premier Węgier Viktor Orban podczas swojej wizyty w Ad-Dausze.

„W ciągu ostatniego roku przekonaliśmy się, że Katar jest krajem o kluczowym znaczeniu dla Europy. Europejska gospodarka nadrobiła znaczną część brakującego rosyjskiego gazu dzięki (skroplonemu gazowi ziemnemu) LNG pochodzącemu z Kataru” – stwierdził premier Orban na marginesie forum ekonomicznego w stolicy Kataru.

Jak jednak dodał, dostawy z Kataru są mało prawdopodobne przed 2026 rokiem.

W celu dywersyfikowania dostaw Budapeszt zamierza również między innymi zwiększyć import surowca z Azerbejdżanu oraz przez terminal LNG na chorwackiej wyspie Krk.

21:46 Pojawienie się samolotów F-16 na Ukrainie będzie sygnałem, że rosyjski terror przegrał - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wyraził przekonanie, że ukraińscy piloci bardzo dobrze opanują obsługę tych maszyn.

Prezydent podkreślił, że Kijów "robi wszystko", by doprowadzić do jak najszybszego pojawienia się na ukraińskim niebie nowych samolotów z ukraińskimi pilotami na pokładzie.

Jak dodał, ten krok powiększy ukraińskie możliwości obronne. "Bo tylko z silnymi samolotami system obrony powietrznej staje się pełnowymiarowy" - zaznaczył szef państwa na nagraniu opublikowanym w komunikatorze Telegram.

"A z drugiej strony - pierwszy ukraiński F-16 stanie się jednym z najsilniejszych sygnałów od świata, że Rosja przez jej agresję będzie tylko tracić: będzie słabsza, będzie stawać się coraz bardziej odizolowana. To będzie sygnał, że rosyjski terror przegrał, a nasz świat, który oparty jest o szacunek wobec niepodległych narodów i wobec prawa narodów do samodzielnego obierania swojej ścieżki, przetrwał" - kontynuował prezydent.

21:22 Sąd w Rostowie nad Donem skazał na 18 lat kolonii karnej krymskotatarskiego aktywistę Ernesa Siejtosmanowa za powiązania z członkami Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir), zakazanej w Rosji - poinformowała w środę organizacja Krymska Solidarność.

Sąd w Rostowie nad Donem uznał, Siejtosmanowa za winnego udziału w działaniach organizacji terrorystycznej i przygotowaniach do przejęcia władzy siłą. Obrona mężczyzny zapowiedziała apelację.

W lutym 2022 roku rosyjskie służby przeprowadziły przeszukanie w jego domu. Przed aresztowaniem mężczyzna pomagał rodzinom więźniów politycznych i brał udział w różnych inicjatywach społecznych.

Trzy lata temu na 17 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze rosyjski sąd skazał jego brata Enwera Siejtosmanowa.

20:48 Norwegia rozważa różne sposoby przyczynienia się do edukacji i szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców F-16 - oświadczył w środę norweski minister obrony Bjoern Arold Gram.

Jak podkreślił Gram w wydanym komunikacie, rząd Norwegii pozytywnie ocenił inicjatywę Stanów Zjednoczonych oraz kilku europejskich krajów, mającą na celu przygotowanie Ukraińców do obsługi samolotów F-16. "Wspólnie z sojusznikami i partnerami zastanawiamy się, w jaki sposób możemy przyczynić się do edukacji i szkoleń" - napisał w oświadczeniu szef norweskiego resortu obrony.

Wcześniej w środę o przyłączeniu się Norwegii do programu szkoleń poinformowany został parlament.

Gram zapewnił, że Norwegia, która przekazała Ukrainie zarówno broń, jak i uczestniczy w szkoleniach żołnierzy na terytorium swojego kraju oraz za granicą, będzie wspierać Ukraińców "tak długo, jak to będzie konieczne".

20:19 By utrzymać pokój i bezpieczeństwo w Europie, po zakończeniu wojny z Rosją Ukraina powinna być członkiem NATO - oświadczył w środę premier Łotwy Kriszjanis Karinsz po spotkaniu w Brukseli z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem.

Wojna na Ukrainie pokazała, że Rosja nie stanowi jedynie teoretycznego zagrożenia dla europejskiego bezpieczeństwa - podkreślił premier, cytowany przez agencję LETA.

Kiedy Ukraina zwycięży w wojnie, wyzwoli swoje terytoria z rąk okupantów, powinna zostać przyjęta do NATO - dodał. W przeciwnym razie - kontynuował premier - to tylko kwestia czasu, kiedy Rosja znów spróbuje zaatakować Ukrainę.

"Sojusznicy są teraz silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej, NATO już się rozszerzyło, Finlandia jest jego nowym członkiem, oczekujemy również przystąpienia Szwecji. Oznacza to wzmocnienie bezpieczeństwa w północnej Europie, przekształcenie Morza Bałtyckiego w wewnętrzne morze NATO" - wskazał.

18:59 W środę w Warszawie - na zaproszenie szefa BBN Jacka Siewiery - odbyło się spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa państw Bukaresztańskiej Dziewiątki; państwa B9 zapewniły o gotowości do dalszego wsparcia Ukrainy i podkreśliły znaczenie jej zwycięstwa dla bezpieczeństwa Europy - przekazało BBN.

Według wcześniejszych zapowiedzi BBN, środowe spotkanie miało dotyczyć stanowiska wschodniej flanki NATO przed szczytem Sojuszu w Wilnie (11-12 lipca) oraz przygotowania do czerwcowego szczytu prezydentów państw B9 w Bratysławie.

Po środę południu BBN umieściło na Twitterze wpis dotyczący spotkania. "Państwa Bukaresztańskiej Dziewiątki zgodnie potępiły agresję Rosji na Ukrainę, zapewniły o gotowości do dalszego wsparcia Ukrainy i podkreśliły znaczenie jej zwycięstwa dla bezpieczeństwa Europy" - przekazało Biuro.

Jak podkreśliło BBN, prezydenccy doradcy zgodzili się, że szczyt NATO w Wilnie "powinien znacząco podnieść wymiar współpracy NATO-Ukraina, czyniąc kolejne, realne kroki, na drodze przyszłego członkostwa Ukrainy". Podczas spotkania - podał BBN - przedyskutowano szczegółowo dalszą adaptację strategiczną NATO do zagrożeń.

18:44 Podana przez twórcę najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna liczba 20 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie o Bachmut, mniej więcej zbiega się z naszymi szacunkami - poinformował w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

"To mniej więcej zbiega się z tym, co mówiliśmy kilka tygodni temu; z tym, że w ostatnich kilku tygodniach liczba ta wzrosła" - powiedział Kirby podczas telefonicznego briefingu prasowego. 

Odpowiedział w ten sposób na pytanie o podane przez szefa Grupy Wagnera w opublikowanym przez niego nagraniu rosyjskie straty w bitwie o Bachmut. Prigożyn stwierdził m.in. że w bitwie zginęło 20 tys. wagnerowców, z czego połowę stanowili więźniowie. 

Podczas briefingu 1 maja Kirby informował, że według amerykańskich szacunków Rosja tylko od grudnia straciła ogółem 100 tys. żołnierzy, z czego 20 tys. zginęło.

17:42 Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion Wolność Rosji weszły 42 km w głąb obwodu biełgorodzkiego w Federacji Rosyjskiej - poinformowała w środę agencja Ukrinform, cytując dowódcę Korpusu. Najaktywniejsza faza działań już została zakończona, ale operacja trwa - dodano.

Korespondent agencji Ukrinform relacjonuje, że dowódca Korpusu Denis "White Rex" mówił o tym na briefingu prasowym przy granicy na północy Ukrainy.

Dowódca przekazał, że niektóre miejscowości w obwodzie biełgorodzkim rosyjskie siły ochotnicze kontrolowały przez dobę; tyle miała trwać aktywna faza operacji, która jest kontynuowana w innym formacie.

"Po raz kolejny, kiedy przekraczamy granicę Rosji, widzimy, że wojskowo-polityczne władze nie są gotowe na coś takiego. Dużo opowiadano o wzmacnianiu linii (granicy), wydają miliardy, zęby smoka (bariery przeciwczołgowe - PAP), posterunki, jakaś super inwigilacja. Kiedy dochodzi co do czego, wszystko się wali. Im silniej wkraczamy, tym więcej czasu potrzebują na podjęcie decyzji" - powiedział.

16:46 Bank centralny Łotwy emituje monetę na cześć walczącej Ukrainy

Bank Łotwy ogłosił emisję kolekcjonerskiej monety "Słonecznik dla Ukrainy" o nominale 2 euro. Środki ze sprzedaży monet będą przekazane Ukrainie odpierającej inwazję Rosji.

Jak podkreślił łotewski bank centralny, na okolicznościowej monecie umieszczono słonecznik, czyli symbol pokoju i wolności. Znajduje się tam też napis "Slava Ukrainai!", czyli "Chwała Ukrainie".

"Słonecznik dla Ukrainy", tak jak wyemitowana wcześniej kolekcjonerska moneta "Za wolność Ukrainy", poświęcona jest ukraińskiej walce o wolność, a dochód z ich sprzedaży będzie przekazany Ukrainie - wskazano w komunikacie. 

16:41 Sekretarz generalny NATO: dopóki trwa wojna, Ukraina nie będzie mogła przystąpić do Sojuszu

Dopóki trwa wojna, dopóty Ukraina nie będzie mogła przystąpić do NATO - oświadczył w środę w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Powtórzył jednocześnie, że przyszłość tego kraju jest w NATO.

"Decyzje w NATO podejmuje się na zasadzie konsensusu. Cały czas trwają konsultacje w jaki sposób odpowiedzieć na ukraińskie aspiracje do członkostwa w NATO. (...) Wszyscy zgadamy się, że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu. Wszyscy zgadzamy się, że drzwi NATO są otwarte. (...) Zgadzamy się też, że najważniejszym zadaniem na teraz, jest by Ukraina przeważyła jako niepodległe, suwerenne państwo" - powiedział Stoltenberg na konferencji zorganizowanej przez amerykański think-tank German Marshall Fund w Brukseli.

15:18 Rosyjscy okupanci powiesili mężczyznę za proukraińskie poglądy

Rosyjscy okupanci w zajętym obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy powiesili mężczyznę z powodu jego proukraińskich poglądów - poinformował w środę Artem Łysohor, szef władz tego regionu lojalnych wobec Kijowa.

"Rosyjscy nieludzie ciągle naciskali na niego i zabierali na przesłuchania. Chcieli go złamać" - napisał gubernator w komunikatorze Telegram. Mieszkaniec obwodu nie zmieniał jednak poglądów i czekał na wyzwolenie ziem przez ukraińskich obrońców - dodał Łysohor.

Siły okupacyjne zamordowały mężczyznę w rejonie (powiecie) swatowskim, skąd pochodził.

"Zapewniam, że każdy kat i kolaborant będzie ukarany!" - zapowiedział gubernator Łysohor. 

14:38 Od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę estońska policja odnotowała ponad 1300 przypadków użycia symboli agresji

Z ponad 1300 przypadków do 134 doszło w mediach społecznościowych. Najczęściej sprawcy przewinień byli karani mandatem w wysokości od 20 do 740 euro. Trzy razy wystosowano również nakaz aresztu, z których najdłuższy wyniósł 20 dni.

"Początkowo policja jedynie ostrzegała, obecnie jednak podejmujemy bardziej stanowcze działania" - powiedziała rzeczniczka Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA) Maarja Punak.

Estońska policja informowała w kwietniu, że jeden z najczęstszych incydentów dotyczy prezentowania czarno-pomarańczowej wstążki św. Jerzego, prorosyjskiego symbolu pochodzącego z czasów carskich.

W kwietniu 2022 roku parlament Estonii przegłosował ustawę zakazującą używania symboli rosyjskiej agresji. Za jej przyjęciem głosowało 69 z 101 posłów Riigikogu. 

14:14 Rosyjskie władze okupacyjne na Krymie "znacjonalizowały" mieszkanie należące do żony prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej i sklepy byłego premiera Arsenija Jaceniuka - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na mianowanego przez Rosjan gubernatora okupowanego półwyspu.

Oprócz znajdującego się w Jałcie mieszkania pierwszej damy Ukrainy okupanci przywłaszczyli sobie 57 innych nieruchomości, które według rosyjskich mediów należą do "ukraińskich oligarchów". Są wśród nich między innymi powierzchnie handlowe w galerii Sky Plaza w Jałcie należące do byłego premiera Arsenija Jaceniuka i winiarnia należąca do biznesmena Wadyma Jermołajewa.

13:56 Dwudniowy najazd przeprowadzony z terytorium Ukrainy na rosyjski obwód biełgorodzki może zmusić Kreml do przegrupowania swoich oddziałów wzdłuż linii frontu w czasie, gdy Kijów szykuje się do kontrofensywy - oceniają analitycy cytowani w środę przez agencję Reutera.

Chociaż władze w Kijowie temu zaprzeczają, przeprowadzony w poniedziałek i wtorek przez oddziały przedstawiające się jako rosyjskie siły opozycyjne najazd był niemal na pewno koordynowany z ukraińskim wojskiem, które przygotowuje się do odbicia zajętych terenów - zaznaczają eksperci, z którymi rozmawiał Reuters.

13:30 Sztab Ukrainy opublikował zdjęcie z Awdijiwki.

13:00 Kreml mobilizuje w Unii Europejskiej pożytecznych idiotów, aby negatywnie mówili o rozpoczętej w poniedziałek ofensywie proukraińskich oddziałów rosyjskich przeciwko armii Federacji Rosyjskiej, powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie w “El Mundo” Ilja Ponomariow, przedstawiany przez hiszpańską gazetę jako rzecznik dwóch formacji rosyjskich walczących po stronie Ukrainy.

Ponomariow, były deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej poinformował, że żołnierze tych formacji, Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu “Wolność Rosji” od poniedziałku do wtorku zajęli trzy miejscowości w okręgu biełgorodzkim.

12:36 Rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs został zaatakowany na Morzu Czarnym przez "morskie drony" - przekazał ukraiński portal wojskowy Defense Express. Do ataku miało dojść w środę nad ranem 74 km na północ od cieśniny Bosfor i 400 km od terytoriów kontrolowanych przez Ukrainę.

O ataku poinformowali sami rosyjscy żołnierze, ale informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez władze tego kraju - zaznacza portal. Według wstępnych doniesień przeprowadzony przez trzy drony atak został odparty, a okrętu nie uszkodzono - dodaje ukraiński serwis.

12:09 Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) spodziewa się zainwestować na Ukrainie 1,5 mld euro w 2024 r., powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel banku w rozmowie z agencją Reutera.

Byłoby to uzupełnieniem 3 miliardów euro, które przeznaczono w latach 2022-2023 na wsparcie infrastruktury Ukrainy i zaopatrzenie linii kredytowych podczas konfliktu. Z tej sumy w zeszłym roku bank rozdysponował 1,7 miliarda euro.

12:07 Ukraina jest na dobrej ścieżce do przystąpienia do UE, będziemy także rozmawiać i pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę, jeżeli chodzi o członkostwo w NATO - zapowiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek .

W środę dwudniową wizytę w Polsce rozpoczął przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Pierwszym punktem była rozmowa z marszałek Sejmu, po której politycy wydali wspólne oświadczenie dla mediów.

11:45 Niech Matka Boża Wspomożycielka Wiernych będzie blisko narodu ukraińskiego - modlił się papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Polaków zachęcał: "Żyjcie tak, by inni mogli rozpoznać w was uczniów Chrystusa".

W czasie spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra Franciszek mówił o obchodzonej w środę uroczystości Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

11:44 Sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem przed czwartkowym wirtualnym spotkaniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, znanej również jako grupa Ramstein. Tematem posiedzenia będzie wzmocnienie ukraińskich sił pancernych i obrony powietrznej - przekazał rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder.

Tak jak podczas poprzednich spotkań grupy, Ukraina przedstawi obecną sytuację i swoje najpilniejsze potrzeby; myślę, że wśród najważniejszych punktów rozmów znów znajdzie się temat obrony powietrznej oraz dostaw amunicji - mówił Ryder podczas konferencji prasowej we wtorek. "Będziemy również dyskutowali o szkoleniach na F-16" - dodał.

11:15 Od powitania w Sejmie przez marszałek Elżbietę Witek rozpoczęła się w środę dwudniowa wizyta w Polsce przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefańczuka. W czwartek zaplanowane jest wystąpienie Stefańczuka przed polskim parlamentem.

Ukraiński polityk w środę będzie rozmawiał z marszałek Witek; po tym spotkaniu planowane jest wspólne oświadczenie dla mediów. Stefańczuk będzie też rozmawiał z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

W czwartek zaplanowane jest wystąpienie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy przed polskim parlamentem.

10:58 Film dokumentalny o ukraińskich uchodźcach "Skąd dokąd" w reżyserii Maćka Hameli został zaprezentowany na festiwalu w Cannes.

10:51 Amerykanie rozpoczną szkolenie Ukraińców na czołgach Abrams "mniej więcej w ciągu tygodnia" - poinformował we wtorek wieczorem Głos Ameryki, powołując się na sekretarza prasowego Pentagonu, generała Pata Rydera.

Około 250 Ukraińców przybędzie do Niemiec w tym tygodniu na szkolenie. Będą trenować na 31 czołgach Abrams, które dostarczono do Niemiec na początku maja. Amerykańscy oficjele powiedzieli, że inny zestaw 31 czołgów Abrams jest remontowany w Stanach Zjednoczonych i zostanie dostarczony na Ukrainę jesienią - napisał Głos Ameryki.

10:46 Władimir Putin nie może wygrać wojny, którą wszczął przeciwko Ukrainie; zachodnie wsparcie dla jej sił zbrojnych pozostanie niezmienne – oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, który spotkał się we wtorek w Kijowie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

„Prezydent Putin powinien zrozumieć, że nie może wygrać nielegalnej wojny, którą wszczął, bez względu na to, ilu rosyjskich żołnierzy posłał na śmierć dla realizacji swoich imperialnych ambicji. Nie odniesie sukcesu, a wspólnota międzynarodowa stanie się tylko silniejsza w oporze wobec tej agresji” – powiedział Wallace, cytowany w środę w komunikacie Ministerstwa Obrony Ukrainy.

10:39 W ciągu ostatniej doby ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52, a także cztery drony uderzeniowe Shahed oraz jeden dron rozpoznawczy typu "Zela" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w środę rano. W Bachmucie i Marjince trwają ciężkie walki - dodano.

Wróg nadal koncentruje swoje ataki na odcinkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marijnskim, na których doszło do 26 starć - wyliczono w porannym komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 15 nalotów na miejsca koncentracji wrogich oddziałów i sprzętu, a także trzy ataki na rosyjskie systemy przeciwlotnicze - uzupełniono w wiadomości. Jak dodano, ukraińska artyleria ostrzelała trzy wrogie punkty kontrolne, magazyn amunicji, cztery punkty koncentracji sprzętu, dwa stanowiska artyleryjskie i trzy inne istotne cele. Rosjanie przeprowadzili 41 naloty lotnicze i 53 ostrzały przy użyciu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

10:19  Walki na terenie obwodu biełgorodzkiego w Rosji są upokarzające dla tego kraju i korzystne z ukraińskiego punktu widzenia - ocenił w środę Rupert Jones, emerytowany generał brytyjskiej armii.

W rozmowie ze stacją Sky News Jones powiedział, że choć nadal istnieje "pewien stopień niejasności" co do przebiegu zdarzeń w regionie Biełgorodu, to stawiają one różnego typu wyzwania dla Rosji, Ukrainy i jej zachodnich sojuszników.

"Z rosyjskiego punktu widzenia wskazuje to na wewnętrzny problem z bezpieczeństwem; to jest dla nich upokarzające, atak na ich własnej ziemi. Z zachodniego punktu widzenia wywoła to pewne obawy o to, w jakim stopniu Ukraina wspierała to wtargnięcie. Kiedy dajemy broń, obawiamy się, że mogłaby być użyta w Rosji, więc pojawią się pewne obawy dyplomatyczne" - powiedział.

10:04 28 rosyjskich żołnierzy, którzy pod Awdijiwką zostali wzięci do niewoli, nagrało apel do Putina, w którym skarżą się na swoich dowódców - poinformował w środę na swoim kanale w Telegramie redaktor naczelny portalu Censor.net, ukraiński dziennikarz wojskowy Jurij Butusow.

W nagraniu w imieniu żołnierzy przemawia ich dowódca w stopniu kapitana. Rosjanie poddali się wraz z trzema oficerami, najstarszym rangą jest właśnie kapitan. Ich oddział "Burza" 110. Brygady rosyjskich sił zbrojnych został w niedzielę rozgromiony pod Awdijiwką przez 59. Brygadę Piechoty Zmotoryzowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych. Ci, którzy przeżyli bitwę, poddali się - wyjaśnił Jurij Butusow.

09:21 Ukraińscy wojskowi nie brali udziału w operacji na terenie obwodu biełgorodzkiego, prowadzonej przez rosyjskich ochotników – pisze „New York Times”, powołując się na ukraińskie źródło. Anonimowy przedstawiciel ukraińskich władz zapewnił amerykański dziennik, że „ani jeden ukraiński wojskowy nie wkroczył na terytorium Rosji”.

Jak mówił, siły ukraińskie miały pełnić „rolę wspierającą”, polegającą na obronie granicy w przypadku ewentualnego rosyjskiego kontrataku.

09:12 Rosyjskie wojsko zmaga się z egzekwowaniem dyscypliny w swoich szeregach od początku operacji na Ukrainie, ale problemy te zapewne się pogorszyły po przymusowej mobilizacji rezerwistów w październiku 2022 roku - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, wiarygodne badania przeprowadzone przez niezależnych rosyjskich dziennikarzy sugerują, że w okresie od stycznia do maja 2023 r. rosyjskie sądy wojskowe rozpatrzyły 1053 przypadki samodzielnego oddalenia się żołnierzy od jednostki - więcej niż w całym 2022 roku. Dane sądowe sugerują, że większość osób uznanych za winnych jest obecnie karana wyrokami w zawieszeniu, co oznacza, że mogą zostać z powrotem skierowani do "specjalnej operacji wojskowej".

09:03 Dwie osoby zginęły, a trzy są ranne w wyniku ostrzałów Chersonia i obwodu chersońskiego – powiadomiły w środę lokalne władze. O rannych poinformowały także władze obwodów donieckiego, charkowskiego i mikołajowskiego.

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy w ciągu minionej doby zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne – powiadomił szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Rosjanie, którzy zajmują w obwodzie chersońskim lewy brzeg Dniepru, kontynuują ostrzały regionu m.in. z wyrzutni Grad, czołgów i dronów, atakując m.in. cele cywilne – dzielnice mieszkalne, infrastrukturę.

08:56 W ramach konsekwentnego usuwania z przestrzeni publicznej nazewnictwa kojarzącego się z sowiecką i rosyjską polityką, władze Odessy zdecydowały o przemianowaniu Placu Lwa Tołstoja; nowym patronem miejsca będzie żydowski pisarz Mendele Mojcher Sforim - poinformował portal jewish.com.ua.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji historyczno-toponimicznej Rady Miasta Odessa wpłynęło 115 wniosków. Nie wszystkie z nich zostały rozpatrzone, a wiele z nich zostało odrzuconych - napisał portal.

08:10 W dn. 23.05 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 22,4 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 12,079 mln os. - napisała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

Jak dodała, z Polski na Ukrainę we wtorek odprawionych zostało 21,5 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 10,286 mln.

07:39 Ukraiński sztab generalny powiadomił o zmniejszeniu intensywności walk na kierunku bachmuckim i nie odnotował walk w samym Bachmucie we wtorkowym meldunku frontowym, co może oznaczać, że siły Wagnera przesunęły się do przodu na tym terenie – ocenia ISW w najnowszym raporcie.

„We wtorek wieczorem sztab nie powiadomił o walkach w Bachmucie po raz pierwszy od grudnia 2022 r., co może świadczyć o dalszych postępach sił Wagnera w mieście” – pisze Instytut Badań nad Wojną.

Sztab informował o trwających próbach rosyjskich ataków w kierunku Chromowego na zachód od Bachmutu. Z kolei wiceminister obrony Hanna Malar oświadczyła, że intensywność walk w Bachmucie i wokół niego zmniejszyła się, a siły ukraińskie utrzymują pozycje na umocnionym terenie w zachodniej części miasta. Z drugiej strony rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzili, że na tym terenie są już bojownicy Wagnera.

07:25 NATO powstało w 1949 roku w jednym celu: by obronić Europę przed Rosją. Ta naczelna zasada nie zmieniła się i teraz Ukraińcy walczą w wojnie, dla której powołano Sojusz Północnoatlantycki – powiedział PAP były szachowy mistrz świata Garri Kasparow, obecnie jeden z liderów opozycji antykremlowskiej.

„Ukraińcy płacą teraz najwyższą cenę własną krwią za ślepotę wolnego świata, który nie dostrzegł jawnego zagrożenia” – skomentował Kasparow.

07:11 Rosjanie pospieszyli się z oświadczeniami, że zajęli Bachmut. Według naszego dowództwa nasze wojska nadal znajdują się w granicach administracyjnych miasta i utrzymują nieznaczną część terytorium, w przybliżeniu około 5 procent – wyjaśnił ukraiński ekspert Iwan Kyryczewski.

Jak dodał, wojska ukraińskie kontrolują pewne obiekty infrastruktury i osiedle domów jednorodzinnych w Bachmucie. Według wiceminister obrony Ukrainy Hanny Malar jest to południowo-zachodnia część miasta. „Radość Rosjan jest przedwczesna” – powtórzył analityk.

Przypomniał, że intensywne walki o Bachmut toczą się od sierpnia ubiegłego roku. „W tym czasie cele Rosjan bardzo się zawęziły. Planowali szybkie zajęcie Bachmutu, by otworzyć sobie drogę na Słowiańsk, Kramatorsk i Kostiantyniwkę, na następnie dotrzeć do granicy administracyjnej obwodu donieckiego. Teraz ich ambicje ograniczyły się do zajęcia ruin miasta” – wskazał.

Kyryczewski wyjaśnił, że dziś Siły Zbrojne Ukrainy starają się otoczyć Rosjan w Bachmucie. „Nasze wojska szykują lokalną operację kontruderzeniową, by otoczyć Rosjan w Bachmucie i tam ich wykończyć, jak to było na przykład przy wyzwalaniu Łymanu jesienią ubiegłego roku” – powiedział.

06:45 UkraineWorld opublikował nagranie z Charkowa.

03:33 Międzynarodowy rejestr szkód spowodowanych agresją Rosji na Ukrainie zacznie działać w sierpniu - poinformowała we wtorek wiceminister sprawiedliwości Ukrainy Iryna Mudra.

"Przeszliśmy już od deklaracji politycznych do prawnie wiążących dokumentów. W rzeczywistości umowa podpisana w Reykjaviku jest dokumentem nakładającym pewne obowiązki na kraje sygnatariuszy" – powiedział Mudra w ukraińskiej telewizji.

02:03 Szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Kyryło Budanow powiedział we wtorek japońskiemu nadawcy NHK, że Ukraina ma już minimalną ilość broni, niezbędną do rozpoczęcia kontrofensywy.

Wielu cywilów wciąż znajduje się pod rosyjską okupacją i nie możemy tracić więcej czasu. Mamy już minimum broni i innego sprzętu. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że wkrótce się zacznie - powiedział Budanow.

Zaznaczył, że Ukraina użyje wszelkich dostępnych sił i środków, aby wypędzić Rosję z terytoriów ukraińskich. Powiedział, że do pomyślnej operacji potrzebne będą "znaczne dostawy broni i amunicji", a także myśliwców.

W kwietniu Budanow mówił, że Ukraina zbliża się do przełomowej bitwy w najnowszej historii, która zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami rozpocznie się wiosną

22:14 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek w wieczornym wystąpieniu, że najważniejsze zadanie organów państwa i sens wszystkich kontaktów międzynarodowych polega na wzmacnianiu Ukrainy i jej obrony przed rosyjską inwazją.

„Musimy zdawać sobie sprawę, że najważniejsze zadanie naszego państwa i sens wszystkich kontaktów międzynarodowych ma na celu wzmocnienie Ukrainy i jej obrony, zwiększenie możliwości naszych żołnierzy i państwa w całości” - powiedział prezydent.

(PAP)