22:10 Świat powinien ze szczegółami dowiedzieć się, jaką zbrodnię popełniła Rosja, wysadzając tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyraził zadowolenie z misji eksperckiej mającej zbadać skutki zniszczenia tamy.
"Pracujemy nad tym, by nie dopuścić do żadnych incydentów w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dopóki są tam okupanci, istnieje ryzyko dla całego świata i jest to ewidentne" - podkreślił szef ukraińskiego państwa.
21:03 Głównym przesłaniem szczytu NATO będzie pokazanie, że Ukraina nadal ma szerokie wsparcie Sojuszu - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem. Podkreślił, że dzięki pomocy USA i innych sojuszników Ukraina jest w stanie czynić postępy na polu bitwy.
"Ofensywa jest ciężka, toczą się zacięte walki i oni potrzebują naszego szerokiego, dalszego wsparcia. I to było przedmiotem mojej rozmowy z prezydentem Bidenem, ale też będzie to główne przesłanie płynące ze szczytu" - powiedział Stoltenberg dziennikarzom po zakończeniu spotkania z prezydentem USA w Białym Domu. Jak dodał, im więcej terenu odzyska Ukraina, tym lepszą będzie mieć pozycję negocjacyjną i tym bardziej prawdopodobne, że Rosja uzna swoją porażkę. Wyraził też wdzięczność za ogłoszony we wtorek nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy i podkreślił, że sprzęt darowany Ukrainie przez USA i sojuszników robi różnicę na polu bitwy, czego dowodem są postępy dokonywane przez Ukraińców.
20:11 Wróg wciąż prowadzi działania obronne w obwodach chersońskim i zaporoskim - poinformował we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w tradycyjnym komunikacie.
We wtorek lotnictwo ukraińskich sił zbrojnych przeprowadziło 11 ataków na obszary koncentracji rosyjskich żołnierzy i trzy ataki na przeciwlotnicze rosyjskie systemy rakietowe.
"Wróg nadal koncentruje swoje główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim" - podał sztab, dodając, że trwają tam ciężkie walki, a w ciągu ostatniej doby doszło do 22 starć.
19:31 Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), poinformował we wtorek, że spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Następnie ma udać się do okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.
Szef MAEA poinformował, że podczas spotkania przedstawił ukraińskiemu prezydentowi program wsparcia dla Ukrainy, oparty o techniki jądrowe w takich dziedzinach jak zdrowie, bezpieczeństwo żywności i wody pitnej, zdrowie zwierząt, zarządzanie glebą i wodą. Wsparcie ma też dotyczyć oceny stanu infrastruktury krytycznej po powodzi wywołanej przez wysadzenie w powietrze zapory na Dnieprze.
18:09 Pomoc wojskowa państw NATO dla Ukrainy robi różnicę na polu bitwy, bo Ukraińcy posuwają się naprzód i zdobywają teren dotychczas zajmowany przez Rosjan - powiedział we wtorek w Waszyngtonie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
"USA (...) i europejscy sojusznicy robią to, co do nich należy, przekazując pomoc ekonomiczną i wojskową wartą miliardy dolarów. I to wsparcie robi różnicę na polu bitwy w momencie, kiedy teraz rozmawiamy. Ukraina rozpoczęła swoją ofensywę, czyni postępy i zdobywa teren" - oświadczył Stoltenberg podczas powitania z szefem amerykańskiej dyplomacji.
18:08 Z powodu wysadzenia przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce u wybrzeży Ukrainy gwałtownie spadło zasolenie Morza Czarnego - podał we wtorek portal Radia Swoboda.
Zasolenie morza w pobliżu Odessy spadło prawie trzykrotnie. Według ekologów z niezależnego portalu Kiedr to skutek napływu ogromnej ilości słodkiej wody z Dniepru. Rocznie do Morza Czarnego wpada z tej rzeki około 55 kilometrów sześciennych wody, a w ciągu ostatniego tygodnia wpłynęło 10 kilometrów sześciennych - poinformowali ekolodzy.
17:30 Około 12 ton kabli potrzebnych m.in. przy naprawie infrastruktury zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków rakietowych wysłał poznański samorząd do Charkowa. To już kolejna pomoc przekazana partnerskiemu miastu.
Władze Poznania poinformowały we wtorek, że transport dotarł już do celu. To 7 tys. metrów bieżących różnego rodzaju kabli, w tym elektroenergetyczne przewody gołe stalowo-aluminiowe przeznaczone do elektroenergetycznych linii napowietrznych. Jak podkreślono, kable są niezbędne do naprawy infrastruktury krytycznej, zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków rakietowych.
17:28 Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), powiedział we wtorek w Kijowie, że jest bardzo zaniepokojony bezpieczeństwem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej podczas ukraińskiej kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim.
Grossi poinformował na briefingu, że uda się do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, by ocenić sytuację na miejscu i że planuje spędzić tam kilka godzin - pisze agencja Reutera.
16:41 Szefowa MSZ Francji Catherine Colonna poinformowała we wtorek, że Rosja przeprowadziła próbę cyberataku na strony jej resortu, a także tworzyła tzw. strony lustrzane francuskich gazet, na których zamieszczano antyukraińskie artykuły w ramach szeroko zakrojonej kampanii dezinformacyjnej.
Colonna oznajmiła w komunikacie, że strona rosyjska prowadzi tę kampanię dezinformacji m.in. we francuskim sektorze zaawansowanych technologii i w prestiżowych mediach, a w działania te zaangażowane są przedstawicielstwa dyplomatyczne i kulturalne Rosji.
15:25 Długa kolejka Ukraińców czeka na wjazd na terytorium Rosji na granicy łotewsko-rosyjskiej - informuje we wtorek łotewski portal LSM. Ludzie mówią m.in, że jadą do Rosji odebrać swoje dzieci albo wracają do ojczyzny.
W związku z dużym napływem osób przy przejściu granicznym Vientuli od tygodnia działa punkt pomocy dla Ukraińców. Większość z nich mówi, że chce przez terytorium Rosji przedostać się na Ukrainę.
"Jedziemy na chwilę do domu, bo jesteśmy z Kachowki, gdzie wybuchła tama. Mamy wielu bliskich, musimy przywieźć ich tutaj busem, ewakuować ich stamtąd" - przekazał w rozmowie z łotewską telewizją publiczną Wiktor.
14:40 Rosyjskie siły każdego dnia wysadzają małe obiekty hydrotechniczne w obwodach zaporoskim i chersońskim na południu Ukrainy; wróg liczy, że wywołane w konsekwencji tych działań lokalne podtopienia utrudnią nam kontrofensywę - powiadomił we wtorek przedstawiciel ukraińskiego resortu obrony major Władysław Dudar.
Najeźdźcy zaminowali bardzo wiele takich obiektów. Skutki zniszczeń dokonywanych przez agresora nie wywołują na razie poważnych zniszczeń i ograniczają się do uszkodzenia gruntów rolnych należących do jednej lub dwóch miejscowości - oznajmił Dudar, cytowany przez agencję Ukrinform.
Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - powiadomiły 6 czerwca władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Woda zalała kilkadziesiąt okolicznych osad.
14:26 Zakończyła się operacja ratunkowa w Krzywym Rogu, w rosyjskim ostrzale zginęło 11 osób – powiadomiły władze obwodu dniepropietrowskiego.
"Ciało jeszcze jednej osoby wydobyto spod gruzów budynku prywatnego przedsiębiorstwa w Krzywym Rogu. W tę straszną noc wróg zabił 11 cywilnych mieszkańców miasta" - przekazał szef administracji wojskowej regionu Serhij Łysak.
Wcześniej władze informowały o 10 zabitych. Cztery osoby to ofiary uderzenia rakiety w czteropiętrowy blok mieszkalny. Sześć zginęło pod gruzami magazynu przedsiębiorstwa. Rannych jest 28 osób, 12 z nich wymagało hospitalizacji.
Liczący około 680 tys. mieszkańców Krzywy Róg, rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, to ważny ośrodek przemysłowy w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy.
14:14 Wojska rosyjskie ostrzelały we wtorek cerkiew w miejscowości Biłozirka w obwodzie chersońskim, zabijając 72-letniego duchownego i raniąc 76-letnią kobietę – poinformował szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Prokuratura obwodowa poinformowała, że wojska rosyjskie ostrzelały miejscowość z artylerii. Potwierdzono śmierć mężczyzny, dodano, że co najmniej jedna kobieta została ranna. Doszło również do uszkodzenia obiektów cywilnych.
Jermak przekazał, że uszkodzone zostały cztery budynki mieszkalne, poczta i inne obiekty administracyjne, plac centralny i infrastruktura krytyczna.
13:24 W wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce i obniżenia się poziomu wody w Zbiorniku Kachowskim poniżej wartości minimalnej odcięte zostały dostawy wody na okupowany przez Moskwę Krym; taka sytuacja potrwa co najmniej rok - ocenił we wtorek Ihor Syrota, szef koncernu Ukrhidroenerho, operatora ukraińskich elektrowni wodnych.
Problemy z wodą będą występować również w ukraińskich obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim. Stanie się tak, ponieważ poziom wody w Zbiorniku Kachowskim spadł poniżej 12,7 metra, czyli wartości krytycznej, zapewniającej możliwość dostaw do regionów na południu kraju. Dlatego rozważamy różne alternatywne scenariusze, żeby zagwarantować cywilom dostęp do wody pitnej - oznajmił Syrota w rozmowie z portalem Krym.Realii, czyli krymską filią Radia Swoboda.
"Obecnie jeszcze nie ma (poważnych) problemów. Zapasy wody w Krzywym Rogu wystarczą na półtora do dwóch miesięcy. Woda jest dowożona do Nikopola i miast, które ucierpiały na skutek powodzi. Premier (Ukrainy) wydał polecenie, by szybko zwiększyć zasobność ujęć wody w obwodach chersońskim, mikołajowskim i dniepropietrowskim. W pierwszej kolejności chodzi o (zabezpieczenie) szpitali, gdzie trzeba zapewnić ludziom wodę pitną" - poinformował szef Ukrhidroenerho.
12:56 Już 10 ofiar śmiertelnych spowodował przeprowadzony przez Rosję w nocy z poniedziałku na wtorek atak rakietowy na Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim – powiadomił szef lokalnej administracji wojskowej Ołeksandr Wiłkuł.
Liczący około 680 tys. mieszkańców Krzywy Róg - to miasto rodzinne prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i ważny ośrodek przemysłowy.
„Dziesięć osób zginęło, jedna osoba znajduje się pod gruzami. 28 osób jest rannych, w tym 12 z nich jest w szpitalach w stanie średnim, ciężkim i bardzo ciężkim” – przekazał Wiłkuł, podsumowując informację z godz. 12 czasu polskiego.
12:20 W okupowanych Oleszkach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, zatopionych w wyniku powodzi wywołanej przez Rosjan, żołnierze agresora patrolują miasto na pontonach i nie pozwalają cywilom na ewakuację; odnotowano przypadki strzelania do uciekających ludzi - oznajmił we wtorek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
Najeźdźcy popełniają w Oleszkach już trzecią kolejną zbrodnię. Pierwszą z nich było wtargnięcie do miasta w 2022 roku. Drugą - zniszczenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, co doprowadziło do ogromnych zniszczeń i ofiar śmiertelnych. Trzecia zbrodnia to nieudzielenie jakiejkolwiek pomocy poszkodowanym cywilom, próbującym ratować się przed powodzią - zauważył serwis.
11:02 Mieszkańcy wschodniej, okupowanej części obwodu chersońskiego, którzy ucierpieli na skutek powodzi wywołanej przez Rosjan, nie zostali pozostawieni samym sobie; ewakuujemy tych ludzi, ale robimy to w maksymalnie dyskretny sposób - oznajmiła we wtorek rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu kraju Natalia Humeniuk.
"Jest oczywiste, że nie porzucamy mieszkańców lewobrzeżnej (wschodniej) Chersońszczyzny. Równie oczywiste powinno być też jednak to, że nie należy opowiadać o takich operacjach zbyt wcześnie. Ludzie muszą wiedzieć, że nie zostawimy ich (w potrzebie), lecz jak i kiedy to się stanie - to już tajemnica, (a jej zachowanie) służy uratowaniu jak największej liczby osób" - podkreśliła Humeniuk na antenie ukraińskiej telewizji.
"Ewakuacja mieszkańców lewego brzegu jest realizowana przy zachowaniu zasad maksymalnej ciszy informacyjnej. Chcemy (dzięki temu) uniknąć licznych ofiar" - zaznaczyła przedstawicielka armii.
10:05 Nasze wojska walczą z rosyjskimi okupantami na pięciu-sześciu odcinkach frontu jednocześnie, ale to dopiero początek kontrofensywy; później wybrane zostaną dwa-trzy najbardziej perspektywiczne kierunki, na które Kijów skieruje siły rezerwy - ocenił w poniedziałek wieczorem ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan.
"W przeciwieństwie do kontruderzenia w obwodzie charkowskim jesienią 2022 roku, ukraińskie wojska posuwają się obecnie dosyć wolno, ponieważ Rosjanie zdołali wznieść (w obwodach zaporoskim i donieckim) nawet trzy linie umocnień. Teraz (Ukraińcy) zmuszeni są do wgryzania się w te fortyfikacje, poszukując w nich słabych miejsc, koncentrując tam swoje jednostki, a następnie próbując przebić się na (większą odległość) w głąb (okupowanych terenów)" - wyjaśnił Switan w rozmowie z niezależnym rosyjskim kanałem na Telegramie Możem Objasnit'.
Podobny pogląd wyraził izraelski ekspert ds. wojskowości David Sharp. W jego ocenie ukraińska armia próbuje obecnie "wyrównać" linię frontu pomiędzy Wuhłedarem i Hulajpolem, co prawdopodobnie stanowi jedynie wstęp do szerszych operacji ofensywnych.
09:02 Liczba zabitych w rosyjskim ostrzale miasta Krzywy Róg na południu Ukrainy wzrosła do sześciu, operacja ratunkowa trwa - poinformował we wtorek szef lokalnej administracji wojskowej Ołeksandr Wiłkuł. Prokuratura generalna wszczęła śledztwo w sprawie ataku.
"Niestety, jest już sześciu zabitych" - napisał Wiłkuł w komentarzu na serwisie Telegram.
Rankiem we wtorek władze informowały o trzech ofiarach śmiertelnych ostrzału, trzech rannych w stanie bardzo ciężkim i o 10 osobach ciężko rannych.
Rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk powiedziała, komentując atak, że Rosjanie próbują zniszczyć logistykę stanowiącą wsparcie dla frontu, ale trafiają w budynki mieszkalne.
08:57 Rosyjskie siły całkowicie utraciły inicjatywę w walkach na kierunku bachmuckim na wschodzie Ukrainy; nasze operacje kontrofensywne w pobliżu Bachmutu wymagają jednak ogromnego wysiłku, ponieważ bardzo trudno jest tam zdobyć nawet metr terenu - oznajmił we wtorek Wołodymyr Nazarenko, żołnierz batalionu Swoboda ukraińskiej Gwardii Narodowej.
"Niestety, wróg nadal próbuje przeprowadzać uderzenia, a na niektórych odcinkach posuwać się naprzód. Ogólnie rzecz ujmując, inicjatywa jest jednak po naszej stronie. (...) Ukraińska armia robi wszystko, żeby okupanci albo wycofali się, albo nie mieli możliwości ściągania rezerw" - przekazał Nazarenko, cytowany przez agencję UNIAN.
W poniedziałek wieczorem ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała na Telegramie, że w ciągu ostatniego tygodnia przywrócono kontrolę nad 16 km kwadratowymi okupowanych ziem w pobliżu Bachmutu. Wojska atakujące na lewym skrzydle na tym odcinku frontu przesunęły się na odległość 1,5 km, natomiast operujące na prawej flance - na odległość 3,5 km.
08:26 Ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, wystarczyłaby do "pojenia całego świata przez dwa dni" - ocenił szef administracji ukraińskiego obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
Takie szacunki dotyczące szkód urzędnik opublikował na Facebooku w poniedziałek. Prokudin poinformował, że wziął udział tego dnia w posiedzeniu komisji parlamentu Ukrainy ds. polityki ekologicznej.
08:04 Wojska ukraińskie kontynuowały 12 czerwca operacje kontrofensywne na trzech odcinkach frontu i odniosły pewne zdobycze terytorialne – ocenia w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Działania te trwają w zachodniej części obwodu zaporoskiego, gdzie według ukraińskiego ministerstwa obrony wyzwolono jedną miejscowość. We wschodniej części obwodu zaporoskiego i zachodniej części obwodu donieckiego w tym samym czasie wyzwolonych zostało sześć miejscowości.
W obwodzie donieckim postępy wojsk odnotowano na flankach Bachmutu, gdzie - jak przyznają źródła rosyjskie - Ukraińcy kontynuują kontrataki na pozycje rosyjskie na północ, południowy zachód i północny zachód od miasta.
W szczególności - wyjaśnia ISW - ukraińskie źródła oficjalne potwierdzają, że wyzwolone zostały miejscowości na południe i południowy zachód od Wełykiej Nowosiłki: Łewadne (20 km na południowy zachód), Nowodariwka (15 km na południowy zachód), Neskuczne (na południe, między Wełyką Nowosiłką i Storożewe), Storożewe (3 km na południe), Błahodatne (również 3 km na południe) i Makariwka (5 km na południe).
07:57 W poniedziałkowym ataku rakietowym ukraińskich wojsk na stanowisko dowodzenia wroga w obwodzie zaporoskim zginął rosyjski generał Siergiej Goriaczow, szef sztabu 35. armii ogólnowojskowej agresora - powiadomił w nocy z poniedziałku na wtorek ukraiński portal Obozrevatel za korespondentami wojennymi z Ukrainy i Rosji.
O śmierci gen. Goriaczowa informowali w mediach społecznościowych zarówno ukraińscy oficerowie relacjonujący wydarzenia na froncie, m.in. Anatolij Sztefan, jak też prokremlowscy tzw. blogerzy wojskowi - podkreślono na łamach serwisu.
"Praca nad sztabami rosyjskich okupantów jest prowadzona w umiejętny sposób. Generał - to dobrze, ale oprócz tego (zginęło) jeszcze wielu oficerów (wroga)" - oznajmił Sztefan w komunikacie na Telegramie.
07:26 W nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie wojska ostrzelały miasto Krzywy Róg na południu Ukrainy. W wyniku uderzenia w budynek mieszkalny I m.in. magazyn zginęły co najmniej trzy osoby, a 25 zostało rannych; liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ pod gruzami prawdopodobnie znajdują się ludzie - powiadomiły władze obwodu dniepropietrowskiego.
"Tragiczna noc. Atak na Krzywy Róg. Siły obrony przeciwrakietowej zestrzeliły trzy pociski manewrujące, ale mamy również uderzenia w obiekty cywilne. Zniszczono czteropiętrowy budynek. (...) Płoną mieszkania od parteru po czwarte piętro. Ogień objął 700 metrów kwadratowych (powierzchni obiektu). Strażacy walczą z pożarem" - relacjonował na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Łysak.
07:06 W dotkniętej powodzią miejscowości Hoła Prystań w obwodzie chersońskim grabią z domów meble i sprzęt AGD; ładując je na ciężarówki, które oznaczone są jako transport humanitarny - informuje we wtorek Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy.
W porannym komunikacie na Facebooku o aktualnej sytuacji na froncie sztab podał, że w obwodzie chersońskim Rosjanie "aktywnie wywożą zrabowane mienie z zalanych powodzią miejscowości".
"W szczególności, do Hołej Prystani pod pozorem pomocy humanitarnej przybywają puste ciężarówki. Wojskowi rosyjscy załadowują je zagrabionym sprzętem AGD, meblami i innym mieniem" - wskazuje sztab.
06:39 Nie ulega wątpliwości, że uszkodzony w ubiegłym roku Most Krymski, który łączy Półwysep z Rosją, będzie atakowany przez ukraińskie rakiety – ocenił w rozmowie z PAP Andrij Kłymenko analityk Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych i redaktor naczelny portalu BlackSeaNews.
„Most Krymski ma ogromne znaczenie dla zgrupowania wojsk rosyjskich nie tylko na Krymie, ale i na okupowanych przez Rosję terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Będzie celem uderzeń z użyciem broni, które dają nam zachodni sojusznicy” – powiedział.
Położony nad Cieśniną Kerczeńską most prowadzi z Krymu na Półwysep Tamański w Rosji. W październiku doszło do wybuchu, w wyniku którego uszkodzona została część samochodowa tej trasy. O ten akt dywersji Rosja oskarżyła ukraińskie służby specjalne.05:15 Do ataku na Kijów wróg użył we wtorek w nocy pocisków manewrujących Kh-101/555, ukraińska obrona powietrzna zniszczyła wszystkie cele powietrzne, poinformowała w Telegramie kijowska administracja wojskowa, donosi Ukrinform.
„Do ataku na Kijów wróg użył pocisków manewrujących Kh-101/555, tradycyjnie wystrzeliwanych przez bombowce strategiczne Tu-95MS z regionu Morza Kaspijskiego. Wszystkie cele wroga w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa zostały wykryte i pomyślnie zniszczone przez siły obrony powietrznej” – czytamy w komunikacie administracji wojskowej stolicy Ukrainy.
Nie otrzymano jeszcze żadnych informacji o ofiarach ani zniszczeniach. Dane są gromadzone i weryfikowane, informuje Ukrinform.
🇺🇦💥🇷🇺
— WarNewsPL (@WarNewsPL1) June 13, 2023
Konsekwencje rosyjskiego ataku na Krzywy Róg. Obecnie wiemy o dwóch zabitych i 13 rannych. pic.twitter.com/BPyHOjJMLvWcześniej burmistrz Charkowa Igor Terekchow poinformował Ukrinform o ataku na Charków wrogich dronów "Shaheed" i uderzeniu w przedsiębiorstwo przemysłowe.
04:38 Rosyjscy najeźdźcy trafili precyzyjnym pociskiem w dom w Krzywym Rogu, są ofiary. Prawdopodobnie pod gruzami wciąż są ludzie, poinformował w Telegramie Ołeksandr Wiłkuł szef administracji wojskowej w Krzywym Rogu, poinformował Ukrinform.
„Krzywy Róg. Potwory uderzyły w kilka absolutnie pokojowych obiektów w różnych częściach miasta, w tym w pięciopiętrowy budynek mieszkalny. Wszystkie służby ratunkowe działają, akcja gaśnicza zakończona, ekipy pogotowia ratunkowego udzielają pomocy, są ofiary w stanie ciężkim, prawdopodobnie pod gruzami są ludzie. Pełna informacja będzie dostępna po zakończeniu akcji ratowniczej” – napisał w Telegramie Ołeksandr Wiłkuł.
02:10 W nocy z poniedziałku na wtorek ogłoszono "alarm lotniczy na dużą skalę" - poinformował portal Ukraińska Prawda.
Alarm przeciwlotniczy został ogłoszony po godzinie 1:30 czasu lokalnego w południowych regionach Ukrainy. O godzinie 2:46 ogłoszono alarm w Kijowie, następnie w pozostałych regionach Ukrainy z wyjątkiem regionów zachodnich. Podczas alarmu przeciwlotniczego zaleca się ewakuację do schronów przeciwlotniczych - informuje Ukraińska Prawda.
21:50 Trwają zacięte walki, siły rosyjskie ponoszą straty, odnosimy sukcesy mimo deszczu - poinformował w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podziękował wojskowym za każdą ukraińską flagę, która wraca na swoje miejsce w wyzwolonych miejscowościach.
W poniedziałek szef państwa przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem wojskowym. "Walki są zacięte, ale przesuwamy się i to jest bardzo ważne. Straty wroga są dokładnie takie, jakich potrzebujemy" - powiedział na nagraniu Zełenski.
Podkreślił, że Ukraińcy odnoszą sukcesy mimo niesprzyjających warunków pogodowych, czyli deszczu. "Dziękuję naszym chłopakom za każdą ukraińską flagę, która wraca teraz na swoje miejsce w miejscowościach na wyzwolonym terytorium!" - dodał Zełenski. Podziękował też za wzięcie do niewoli rosyjskich żołnierzy.
20:33 W ciągu tygodnia ukraińskie siły zbrojne wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji siedem miejscowości i przejęły kontrolę nad 90 km kw terytorium - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
W minionym tygodniu podczas operacji ofensywnej na kierunku donieckim i tawrijskim ukraińskie siły przesunęły się o 6,5 km. Przejęto kontrolę nad 90 km kw terytorium i wyzwolono siedem miejscowości: Łobkowe, Łewadne, Nowodariwka, Neskuczne, Storożewe, Makariwka, Błahodatne - napisała wiceminister w komunikatorze Telegram.
(PAP)
Będzie kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. Brytyjski rząd podaje wartość [RELACJA NA ŻYWO]
2023-06-13 06:50 aktualizacja: 2023-06-14, 06:41
Ukraińscy żołnierze. Fot. PAP/Diego Herrera Carcedo / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM
Ministrowie obrony z Sił Szybkiego Reagowania (Joint Expeditionary Force, JEF) dowodzonego przez Brytyjczyków sojuszu kilku krajów europejskich, ogłosili we wtorek kolejny pakiet pomocy dla ukraińskiego systemu obrony przeciwlotniczej, wart 116 mln USD - poinformowała agencja Reutera. "Pakiet zapewni radary, które pomogą chronić przed masowymi rosyjskimi atakami, a także broń i znaczną ilość amunicji" - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat brytyjskiego rządu.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.