O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Nowa odmiana rośliny ozdobnej w Ogrodzie Botanicznym UW [NASZE WIDEO]

Alternanthera bettzickiana 'Kameleon', pod taką nazwą została zarejestrowana nowa odmiana rośliny ozdobnej z kolekcji Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. To pierwszy taki przypadek w jego historii.

Alternanthera bettzickiana Fot. PAP/Mateusz Rekłajtis
Alternanthera bettzickiana Fot. PAP/Mateusz Rekłajtis

Wyselekcjonowanie odmiany rośliny, której polska nazwa to krąglatka powabna jest zasługą Doroty Szubierajskiej kuratorki działu roślin ozdobnych, użytkowych, leczniczych oraz rosarium. 
 
“Około 20 lat temu udało mi się spostrzec na jednej z naszych zielonych odmian alternanther zupełnie inny pęd. Jest to sport, czyli zupełnie odmienny wygląd liści i pędów. Powstaje on czasami z różnych powodów, nie wiadomo tak dokładnie jakich, na jednym egzemplarzu” - powiedziała Dorota Szubierajska. 
 
Kuratorka odcięła ten pęd i go ukorzeniła. Przez kolejne lata wyhodowane w ten sposób kolejne rośliny były przez nią obserwowane. Ponieważ w procesie rozmnażania wegetatywnego zachowywały swój pokrój, kształt i kolor liści, po 3 latach nabrała pewności, że powstała nowa odmiana rośliny. Dyrektor Ogrodu Botanicznego Marcin Zych postanowił wysłać roślinę do Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych. 
 
“24 czerwca 2024 roku otrzymaliśmy informację, że została ona uznana za nową, niepowtarzalną odmianę krąglatki powabnej” - powiedziała Szubierajska. Nadano jej imię +Kameleon+, bo jej liście podczas sezonu wegetacyjnego zmieniają barwę od jasnozielonej poprzez różową do ciemnoczerwonej. To pierwsza własna odmiana rośliny ozdobnej Uniwersytetu Warszawskiego. 
 
Krąglatka to roślina tropikalna, pochodząca z Ameryki Południowej. Jest używana do kwietników dywanowych, ale w naszym klimacie musi być jesienią wykopywana i przechowywana w szklarni. 
 
“To dla nas duża radość i spory sukces, aczkolwiek wyselekcjonowanie nowej odmiany za sportu jest dość proste, bo wystarczy mieć dobre wyczucie i obserwować. Takie rzeczy zdarzają się na roślinach bardzo często” - podkreśliła. “Teraz Uniwersytet Warszawski może się pochwalić, że ma swoją, własną odmianę” - podsumowała Dorota Szubierajska. 

Krąglatkę i inne rośliny będące w kolekcji Ogrodu Botanicznego UW można aktualnie oglądać. W przeciwieństwie do sąsiadujących Łazienek Królewskich, które są zamknięte w związku ze zniszczeniami powstałymi podczas ostatnich wichur, placówka jest dostępna dla zwiedzających.

Autor: Paweł Stępniewski 

Zobacz także

  • Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Fot. PAP/Albert Zawada

    Dziekan z Uniwersytetu Warszawskiego oskarżany o molestowanie. Władze uczelni zdecydowały

  • Słowniki Fot. PAP/ Valdemar Doveiko

    Wybrano Słowo Roku 2024. Czy słusznie wygrało?

  • Dr hab. Olgierd Annusewicz Fot. PAP/Marcin Obara

    Annusewicz: decyzję ws. wypłaty subwencji PiS podejmie minister finansów lub premier

  • Nagrody Narodowego Centrum Nauki (2021 r.). Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Badacze UJ i UW nagrodzeni przez Narodowe Centrum Nauki

Serwisy ogólnodostępne PAP