Przedmiot edukacja zdrowotna to wspólne przedsięwzięcie resortów: edukacji narodowej, zdrowia oraz sportu i turystki. Ma być wprowadzony do szkół od roku szkolnego 2025/2026 w miejsce wychowania do życia w rodzinie (WDŻ) i ma być obowiązkowy.
Projekt nowelizacji rozporządzeń przygotowanych przez resort edukacji m.in. ws. edukacji zdrowotnej trafił do opiniowania 31 października. Do 21 listopada można było zgłaszać uwagi do propozycji w ramach konsultacji publicznych.
W Polsat News Nowacka powiedziała, że resort jest obecnie na etapie analizy uwag z konsultacji ws. nowego przedmiotu. Zapytana, czy uwagi konstruktywne zostaną przyjęte, odparła: "konstruktywne uwagi zawsze przyjmujemy".
Zaznaczyła, że "na pewno podstawa programowa będzie trochę inna niż ta, która wyszła przy konsultacjach". Zmiany - dodała - mają służyć, np. doprecyzowaniu zapisów dotyczących diety.
Szefową MEN zapytano też, czy w świetle protestów przeciwko edukacji zdrowotnej bierze pod uwagę wycofanie się z tego pomysłu.
Nowacka odpowiedziała, że przedmiot będzie wspierał dzieci w kryzysie zdrowia psychicznego, dawał im potrzebną wiedzę dotyczącą diety, ruchu, cyberhigieny; będzie walczył z uzależnieniami od alkoholu, papierosów czy smartfonów.
"Rozumiem, że jest jakaś grupa, jakieś lobby, które protestuje, bo nie chce bezpieczeństwa dzieci, ale wszyscy eksperci (...) mówią: to jest nam potrzebne" - podkreśliła.
Zapowiedzi nowego przedmiotu wywołały wiele kontrowersji, m.in. na początku grudnia na placu Zamkowym w Warszawie odbył się protest pod hasłem: "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Edukację zdrowotną za niezgodną z konstytucją uznała Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi, powołując się na art. 48. i 53. Konstytucji RP, zaznaczyli, że "wychowanie seksualne zgodnie z konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa".
Nowacka w odpowiedzi na stanowisko biskupów o niekonstytucyjności edukacji zdrowotnej odparła m.in., że przedmiot nie tylko nie stoi w sprzeczności z zapisami konstytucji, ale jest też "szalenie potrzebny polskiej młodzieży". (PAP)
pak/ jann/ mhr/ ał/