Nowy marszałek Sejmu: dziś w nocy barierki otaczające do tej pory Sejm znikną [NASZE WIDEO]

2023-11-13 15:57 aktualizacja: 2023-11-14, 07:32
Szymon Hołownia, fot. PAP/Radek Pietruszka
Szymon Hołownia, fot. PAP/Radek Pietruszka
W tym Sejmie większość jest gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj - powiedział nowo powołany marszałek Sejmu X kadencji Szymon Hołownia. Sejm nie będzie azylem dla przestępców, nie będzie polem do korupcji, trybuną dla pogardy - dodał Hołownia.

"Po tym głosowaniu (na marszałka Sejmu - przyp. PAP) nikt nie może już mieć wątpliwości, że jest w tym Sejmie większość gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj" - powiedział Szymon Hołownia w wystąpieniu po wyborze go na marszałka Sejmu.

Nowy marszałek Sejmu zapewnił, że "Sejm nie będzie azylem dla przestępców". "Sejm nie będzie polem do korupcji. Sejm nie będzie nigdy więcej trybuną dla pogardy" - oświadczył.

"Mój cel i program jest prosty: chciałabym, aby rodzice, gdy w telewizji pokazują dzieciom Sejm, nie zasłaniali im oczu i nie zatykali im uszu. Przeciwnie - by mówili: zobaczcie, tak można ze sobą rozmawiać, nawet gdy się ze sobą nie zgadza" - powiedział Hołownia.

Hołownia: sala sejmowa to nie gala MMA, to dom spotkań i rozmowy

Polityka zaczęła psuć się od Sejmu i od Sejmu musi zacząć się jej naprawa - powiedział Szymon Hołownia (Polska 2050) po wybraniu go na marszałka Sejmu X kadencji. Zaznaczył, że sala sejmowa to nie gala MMA. To dom spotkań i rozmowy.

Wybór marszałka jest pierwszą decyzją posłów X kadencji.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podziękował "21 mln 966 tys. 891 wyborcom, którzy 15 października zdecydowali w tak jednoznaczny sposób o przyszłości Polski". "Dali nam 460 posłankom i posłom najsilniejszy w historii wolnej Polski mandat do reprezentowania ich w tej izbie. To wielki honor, to potężne zobowiązanie, to dowód że Polki i Polacy naprawdę są bardzo dojrzałym społeczeństwem" - powiedział.

"Skoro ten Sejm wziął się z tak bezprecedensowego społecznego zrywu, to - jak zaznaczył - na te cztery lata mamy bardzo jasne zadanie - każdego dnia dowodzić, że nasi rodacy nie pomylili się stojąc 15 października w tych długich kolejkach pod lokalami wyborczymi" - powiedział nowy marszałek Sejmu.

Jak dodał, nie chcemy "zawieść oglądających nas teraz naszych dzieci i tych, którzy w sztafecie pokoleń stali przed nami na tym miejscu, gdzie teraz stoję - wielkich marszałków Sejmu odrodzonej Rzeczypospolitej".

Hołownia przyznał, że przyszedł do polityki "spoza polityki" i jak zaznaczył - "nie znam wszystkich jej trików, ale znam jej serce o którym czasem zbyt często się zapomina".

Podkreślił, że "polityka to nie przemoc". "Polityka to troska. Ta sala (sejmowa - przyp. PAP) to nie gala MMA, to dom spotkań i rozmowy" - oświadczył.

"Polacy tą ogromną frekwencją powiedzieli nam wyraźnie: dość już tego, co już było. Ma się zmienić nie tylko partia, ale ma się zmienić polityka. Ona zaczęła się psuć od Sejmu i od Sejmu musi zacząć się jej naprawa" - podkreślił marszałek.

"Sejm nie będzie kolejną areną wojny polsko-polskiej"

Zapewniam, że Sejm nie będzie kolejną areną wojny polsko-polskiej. Wszystkich posłów czy z koalicji rządzącej, czy opozycji będą obowiązywać te same standardy, a rolą marszałka będzie pilnowanie zasad fair-play - powiedział Hołownia po wyborze na tę funkcję. 

W wystąpieniu w Sejmie wyraził nadzieję, że został wybrany na marszałka Sejmu, nie części sali. Wskazał, że w Izbie zasiadają ugrupowania, z których poglądami się nie zgadza, ale znaleźli się tam z woli Polaków.

"Zapewniam, że Sejm nie będzie kolejną areną wyniszczającej wojny polsko-polskiej. Wszystkich posłów czy z koalicji rządzącej, czy z opozycji będą obowiązywać te same standardy, a rolą marszałka będzie pilnowanie zasad fair-play" - podkreślił Hołownia.

"Zapowiadam, że będę bezwzględnie przestrzegał zasad, na które się wspólnie umówiliśmy z szacunku do 21 milionów Polaków, którzy nie po to stali nocą w kolejach, byśmy teraz tracili ich cenny czas na kolejne show. Zakładam, że nie tylko jeden ja na tej sali mam już za sobą etap show i płomiennej publicystyki, że chcecie byśmy wspólnie zbudowali nowy Sejm, Sejm szacunku do siebie nawzajem i do wszystkich obywateli, niezależnie od wieku, płci, tego, czy są wierzący, czy niewierzący, czy mieszkają na wsi, w małych miastach czy metropoliach, czy są seniorami, czy osobami z niepełnosprawnością. Drogie posłanki, drodzy posłowie witajcie w Sejmie różnych Polaków, Sejmie Rzeczypospolitej. Wiwat wszystkie stany" - zakończył przemówienie. 

Sejm będzie kontynuował prace też we wtorek?

Zaproponuję prezydium Sejmu, by Izba kontynuowała prace też we wtorek. Potem posiedzenie najpewniej zostanie odroczone do początku przyszłego tygodnia - powiedział Hołownia.

"Dzisiaj w planach Sejmu jest jeszcze określenie liczebności prezydium Sejmu, wybór wicemarszałków. Zakładam, że dalej w tym programie dzisiaj nie będziemy już w stanie pójść. Jutro zbierzemy się, tak zaproponuję prezydium Sejmu, jeszcze raz, pewnie w godzinach popołudniowych, by dokonać kolejnych czynności opisanych w konstytucji i w regulaminie Sejmu" - powiedział Hołownia na briefingu prasowym w Sejmie.

"Ale, jak znam życie, nie wyczerpiemy znowu tych rzeczy, które są do zrobienia, a więc wzorem też poprzednich kadencji posiedzenie najpewniej zostanie odroczone do początku przyszłego tygodnia, tak abyśmy mogli dokonać m.in. wyboru (członków) Trybunału Stanu i zrobić inne rzeczy, które są naszym obowiązkiem na pierwszym posiedzeniu Sejmu" - dodał marszałek Senatu.

"Dzisiaj w nocy barierki otaczające do tej pory Sejm znikną"

Spodziewamy się, że dzisiaj w nocy barierki otaczające do tej pory Sejm znikną, choć już zostały przez policję odbezpieczone, rozmontowane. Ta procedura powinna za chwilę ruszyć - powiedział. 

"Chcę poinformować, że w międzyczasie odbyłem rozmowę z panią minister Kaczmarską (Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu - PAP) i z panem komendantem Straży Marszałkowskiej. Oni skontaktowali się z policją, ja wydałem panu komendantowi Straży Marszałkowskiej polecenie sporządzenia odpowiedniego pisma. To pismo za chwilę trafi do stołecznej policji. Spodziewamy się, że dzisiaj w nocy barierki otaczające do tej pory Sejm, spod Sejmu znikną, choć już zostały przez policję odbezpieczone, rozmontowane. Ta procedura powinna za chwilę ruszyć" - poinformował.

Pytany przez dziennikarzy o projekty dotyczące liberalizacji prawa aborcyjnego, których złożenie zapowiedziała Lewica, marszałek Sejmu odpowiedział, że będą mogły być procedowane "w momencie, w którym ukonstytuują się komisje sejmowe".

"Nie da się procedować projektów ustaw bez komisji. Mam nadzieję, że szybko będziemy w stanie wyłonić sejmowe komisje i wtedy bez zwłoki, z odpowiednią procedurą, po odpowiednich sprawdzeniach wszystkie projekty, które będą spełniały warunki legislacyjne, będą procedowane" - podsumował.

Marszałek Hołownia: Prezydium Sejmu powinno być zwiększone o jednego marszałka, żeby każdy klub miał swojego przedstawiciela

Prezydium Sejmu powinno być zwiększone o jednego marszałka tak, żeby każdy klub w Sejmie miał możliwość wprowadzenia tam swojego przedstawiciela - powiedział Hołownia.

W czasie briefingu w Sejmie po wyborze na marszałka Sejmu, Szymon Hołownia został zapytany, czy poprze kandydaturę Elżbiety Witek (PiS) na wicemarszałka oraz czy Konfederacja będzie miała swojego wicemarszałka.

"Uważam, że Prezydium Sejmu powinno być zwiększone o jednego marszałka tak, żeby każdy klub w Sejmie miał możliwość wprowadzenia tam swojego przedstawiciela" - podkreślił Hołownia, przypominając, że w tej kwestii już wielokrotnie się wypowiadał.

Zastrzegł, że jeśli PiS zgłosi kandydaturę na wicemarszałka Sejmu Elżbietę Witek, to on "swoje wątpliwości wyrazi z całą pewnością w taki sposób, w jaki wypada to zrobić nowemu marszałkowi Sejmu".

Jak zaznaczył, "jeśli chodzi o głosowanie całej koalicji demokratycznej, to bardzo proszę, żebyście dali nam czas na dokonanie ostatnich uzgodnień, dlatego że sytuacja jest dynamiczna".

Przypomniał, że "zdarzały się przypadki w historii Sejmu, kiedy stanowisko w prezydium Sejmu pozostawało nieobsadzone nawet przez kilka posiedzeń".

Podkreślił jednak, że "Prawo i Sprawiedliwości ma absolutne prawo do swojego przedstawiciela w prezydium Sejmu". "Nikt tego prawa kwestionować nie zamierza i nie będzie, z tego, co się orientuję" - oświadczył Hołownia.

Zastrzegł, że "jeżeli pojawią się wątpliwości, co do konkretnych osób, mających zajmować to stanowisko, z tego czy innego ugrupowania, posłowie mają prawo i obowiązek dać temu wyraz w głosowaniu". 

"W tym tygodniu ukonstytuują się może dwie, trzy komisje sejmowe"

W tym tygodniu nie ma szans na procedowanie ustaw; ukonstytuują się może dwie, trzy komisje sejmowe – powiedział Hołownia.

Hołownia, zapytany o poparcie Trzeciej Drogi dla projektów ustaw Lewicy ws. liberalizacji prawa aborcyjnego, podkreślił, że obecnie występuje w roli marszałka Sejmu, a zapytania w sprawie poparcia dla projektów powinny być kierowane do kierownictwa klubu.

„Wszystkie projekty, które będą spełniały warunki legislacyjne, będą procedowane zgodnie ze swoją kolejnością. Natomiast żeby się to stało, muszą ukonstytuować się komisje sejmowe. Jak są komisje sejmowe, wtedy można procedować ustawy. Będziemy się starali zrobić wszystko, żeby szybko się ukonstytuowały” – powiedział Hołownia.

Pytany o terminy procedowania projektów ustaw marszałek Sejmu zaznaczył, że jego zdaniem najprawdopodobniej nie wydarzy się to w tym tygodniu.

„W tym tygodniu, moim zdaniem, nie ma szans. W tym tygodniu ukonstytuują się może dwie, trzy komisje. Natomiast zrobimy kontynuację tego posiedzenia w przyszłym tygodniu, ale pozwólcie proszę porozmawiać mi o tym najpierw z prezydium Sejmu, które dzisiaj zostanie wyłonione, bo to będzie nasza wspólna kompetencja” – dodał. 

Szymon Hołownia wybrany marszałkiem Sejmu

Szymon Hołownia (Polska 2050) został wybrany na marszałka Sejmu X kadencji. Poparło go 265 posłów.

Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie. Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica). (PAP)

Autorzy: Aneta Oksiuta, Magdalena Gronek, Daria Porycka, Sławomir Radtke

jos/