Jak zaznaczył resort, Wojciech Wrochna jest doktorem prawa, studiował w Katowicach, Strasburgu i Luksemburgu, specjalizuje się w prawie energetycznym oraz europejskim prawie gospodarczym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień konkurencji i regulacji, w tym pomocy publicznej i kwestii regulacyjnych, a także inwestycji i transakcji pomiędzy podmiotami działającymi na rynkach regulowanych. Wielokrotnie reprezentował polski rząd przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu i Komisją Europejską w sprawach dotyczących naruszenia przez Polskę zobowiązań wynikających z prawa UE. Prowadził postępowania przed KE w zakresie notyfikacji projektów pomocy publicznej, w tym projektów współfinansowanych w ramach funduszy UE.
Premier @donaldtusk powołał na stanowisko Pełnomocnika Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej - Wojciecha Wrochnę. Akt nominacji wręczył 12 listopada br., szef @KPRM_CIR Minister @JanGrabiec. 1/2 pic.twitter.com/AAN62HD8cG
— Ministerstwo Przemysłu (@MPgovpl) November 12, 2024
Ministerstwo Przemysłu podkreśliło, że nowy pełnomocnik był zaangażowany w większość dużych polskich projektów energetycznych takich jak energetyka jądrowa, terminal LNG, Baltic Pipe, Harmony Link, wprowadzenie rynku mocy czy w postępowanie sądowe w sprawie Gazpromu i gazociągu OPAL.
Ostatnio Wrochna był wskazanym przez Orlen wiceprezesem spółki Orlen Synthos Green Energy, planującej budowę reaktorów SMR. Wcześniej pracował jako doradca spółek PGE EJ1 oraz PSE.
Zgodnie z tegoroczną nowelizacją ustawy o działach administracji 1 lipca br. Ministerstwo Przemysłu przejęło od resortu klimatu kompetencje w zakresie gazu, atomu i ropy naftowej (wraz z urzędnikami). Ponadto m.in. 1 listopada do resortu przemysłu trafiło z Ministerstwa Klimatu i Środowiska biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Poprzedni pełnomocnik Maciej Bando nie został powołany na wiceministra przemysłu.
Zgodnie z ustawą pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej nadzoruje operatorów przesyłowych: PSE, Gaz-System oraz PERN i wykonuje uprawnienia z akcji należących do Skarbu Państwa. Operatorzy należą w 100 proc. do Skarbu Państwa. Podlega mu również spółka Polskie Elektrownie Jądrowe - inwestor i przyszły operator pierwszej elektrowni jądrowej.
W Ministerstwie Przemysłu dotąd nie powołano innych wiceministrów. W resorcie funkcjonują dotąd departamenty: komunikacji, budżetu i finansów, cyfryzacji i bezpieczeństwa, energii jądrowej, funduszy europejskich i spraw zagranicznych, górnictwa i hutnictwa, prawny oraz ropy, gazu i gospodarki wodorowej, a także biura ministra oraz dyrektora generalnego i administracji.(PAP)
wkr/ mtb/ aop/ ał/