"Wierzę, że atom to przyszłość". Prezydent Duda na szczycie klimatycznym [WIDEO]

2024-11-12 14:20 aktualizacja: 2024-11-12, 16:06
Prezydent Andrzej Duda mówił podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu, że "atom to przyszłość". W jego ocenie tylko energia nuklearna pomoże państwom osiągnąć ich cele klimatyczne, a także zagwarantuje czystą, bezpieczną i stabilną energię.

Andrzej Duda, który wystąpił w bloku przemówień narodowych, podkreślił, że podczas swojej prezydentury starał się, aby program polityki klimatycznej znajdował się wysoko na liście priorytetów Polski. Wyraził zadowolenie z faktu, że mógł ratyfikować porozumienie paryskie w 2016 r.

"Ogromną satysfakcję odczuwam także w związku z organizacją COP24 w Katowicach (w 2018 r. - PAP). W mojej opinii było to wydarzenie przełomowe pod wieloma względami" - przypomniał Duda. "To właśnie w Katowicach przyjęliśmy tzw. Księgę Zasad Katowickich, czyli przewodnik wdrażania założeń porozumienia paryskiego. Tam też narodziła się idea Deklaracji o Solidarności i Sprawiedliwej Transformacji. Dziś stanowi ona punkt odniesienia dla transformacji energetycznej i gospodarczej na całym świecie" - zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że od tego czasu konsekwentnie powtarza, że sprawiedliwa transformacja nie może nastąpić wbrew społeczeństwu i ze szkodą dla obecnych warunków życia.

"Podczas ubiegłorocznej COP28 w Dubaju podkreślałem, że wciąż zbyt mało uwagi przywiązujemy do wymiaru ludzkiego. A jednak sprawiedliwą transformację należy przeprowadzić w sposób rozsądny - tak, aby przede wszystkim przynosiła korzyści ludziom" - ocenił prezydent.

Przypomniał, że podczas COP24 w Katowicach przyjęto także deklarację ministerialną "Lasy dla klimatu", w której zaakcentowano potrzebę wykorzystania lasów w polityce klimatycznej jako naturalnych pochłaniaczy i zbiorników gazów cieplarnianych. "Polska ceni tę rolę lasów i dba o nie, ponieważ są one także domem i siedliskiem dla wielu gatunków roślin, zwierząt i grzybów żyjących w Polsce" - oznajmił Duda.

Jak zauważył, różnorodność biologiczna jest warunkiem istnienia życia na Ziemi.

Prezydent ocenił, że w czasach wyzwań i zagrożeń klimatycznych kluczowym wnioskiem powinno być wzmocnienie synergii między konwencjami: UNFCCC w sprawie klimatu, UNCBD w sprawie różnorodności biologicznej oraz UCCD - w sprawie zwalczania pustynnienia. "Ważne jest także podjęcie wspólnych działań w zakresie łagodzenia skutków, (...) zwalczania degradacji gleby i osiągnięcia neutralności klimatycznej" - podkreślił.

"Pamiętajmy również, że nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska są podważane przez wojny toczące się na świecie. Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała nam, że konflikty zbrojne powodują również poważne szkody i zanieczyszczenie środowiska. Dlatego nasze działania muszą być kompleksowe, bo ochrona środowiska to także zapobieganie konfliktom" - oświadczył Duda.

Zobowiązania Polski wobec transformacji energetycznej

Ocenił, że mimo wyzwań Polska wywiązuje się ze wszystkich swoich zobowiązań i konsekwentnie podąża drogą zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwej transformacji.

"W Polsce sektor energetyki wiatrowej stale się rozwija, mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby instalacji fotowoltaicznych przydomowych i wielkopowierzchniowych. Jednocześnie wiercimy kolejne odwierty pod rozwój energetyki geotermalnej"- zauważył.

"Rok temu przedstawiłem także ambicje Polski dotyczące budowy stabilnej energetyki jądrowej. Cieszę się, że w Dubaju mogłem wziąć udział w wydarzeniu towarzyszącym przyjęciu deklaracji w sprawie potrojenia mocy elektrowni jądrowych. Podpisałem ją z pełnym przekonaniem, bo wierzę, że atom to przyszłość. I tylko energia nuklearna pomoże nam osiągnąć nasze cele klimatyczne i zagwarantuje czystą, bezpieczną i stabilną energię" - zaznaczył prezydent.

W ocenie Dudy Polska to przykład kraju, który od lat potrafi zapewnić zarówno stały wzrost PKB, jak i spadek intensywności emisji dwutlenku węgla w gospodarce. Według prezydenta to "najlepsze potwierdzenie, że nasze działania są słuszne, a Polska podąża drogą zrównoważonego rozwoju wyznaczoną przez ONZ".

Prezydent zaznaczył, że polskie rozwiązania są doceniane na świecie. Wyraził zadowolenie z faktu, że wiele polskich pomysłów jest wdrażanych w innych krajach. "Współpracujmy i inspirujmy się, aby wspólnie tworzyć nowe proklimatyczne rozwiązania korzystne dla człowieka, środowiska i klimatu" - zaapelował Duda. (PAP)

wni/ szm/ amac/ ał/