O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Jest data deportacji przestępców. "To kryminaliści, którzy w Polsce znaleźli sposób na życie poprzez łamanie prawa"

W pierwszym tygodniu marca nastąpią pierwsze deportacje zatrzymanych w Polsce obcokrajowców - kryminalistów do krajów ich pochodzenia, m.in. do Gruzji - zapowiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier w TVN24 powiedział, że deportacje wymagają oczywiście porozumienia z krajami, do których mają trafić zatrzymani u nas cudzoziemcy - "kryminaliści, którzy w Polsce znaleźli sposób na życie poprzez łamanie prawa".

"Te pierwsze deportacje, m.in. do Gruzji - bo mówiliśmy o tych gruzińskich gangach, które są bardzo aktywne - one staną się faktem w pierwszym tygodniu marca" - poinformował szef rządu.

Podkreślił, że zatrzymania i kontrole są na bardzo dużą skalę, o czym rząd wcześniej informował.

Premier we wtorek napisał na portalu X, że otrzymał od szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka informacje o działaniach służb wobec zagranicznych gangów. Podkreślił, że dokonano licznych zatrzymań, a teraz czas na deportacje. "Otrzymałem szczegółowe informacje od szefa MSWiA o zdecydowanych działaniach służb wobec zagranicznych gangów. Dokonano licznych zatrzymań. Czas na deportację" - napisał wówczas.

Więcej

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Piotr Nowak

Otwarcie ośrodka dla migrantów w Eisenhuettenstadt. Szef MSWiA zabrał głos

Siemoniak informował wcześniej, że według statystyk z 2024 r. obcokrajowcy podejrzewani są o popełnienie 5 proc. wszystkich przestępstw w Polsce. Minister podał, że od początku 2025 r. zarzuty popełnienia przestępstw w Polsce usłyszało 2 tys. 616 obcokrajowców. 13 i 14 lutego w akcji policji i straży granicznej zatrzymano niemal 1 tys. 474 poszukiwanych osób - Polaków i obcokrajowców. Procedurę wydalenia z Polski wszczęto wobec 398 cudzoziemców.

W ubiegłym roku wydalonych z kraju zostało blisko 8 tys. osób - przypomniał.

Szef MSWiA podkreślił wtedy, że ci, którzy przestrzegają prawa, legalnie pracują i płacą podatki są w Polsce mile widziani. "Przestępcy popełniający przestępstwa absolutnie nie" – dodał.(PAP)

ago/ lm/ ał/

Zobacz także

  • Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, fot. PAP/Leszek Szymański

    Gangi cudzoziemców w Polsce. Szef MSWiA o zarzutach wobec obcokrajowców

  • Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak i prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Jaki procent podejrzanych o popełnienie przestępstwa to obcokrajowcy? Szef MSWiA podaje dane

  • Akcja policji w centrum Krakowa. Fot. PAP/Art Service

    Strzały i obława w centrum Krakowa. Dwóch obcokrajowców zatrzymanych

  • Wypadek drogowy w Danii Fot. PAP/EPA/Bo Amstrup

    Co czwarty pirat drogowy w Danii to cudzoziemiec. Polacy największą grupą

Serwisy ogólnodostępne PAP