Według duńskich służb meteorologicznych DMI w czwartkowe popołudnie i wieczór siła wiatru może przekroczyć 32 m/s. Sztorm najpierw uderzy w północno-zachodnią część Półwyspu Jutlandzkiego, a następnie przesunie się na południowy zachód kraju.
Na lotniskach w Danii oraz Norwegii już odwołano regionalne loty. Zarządca położonego na wyspie w cieśninie Sund międzynarodowego lotniska Kastrup pod Kopenhagą ogłosił, że wieczorem można spodziewać się zakłóceń oraz opóźnień. Przewoźnik promowy DFDS wstrzymał rejsy między duńskim Frederikshavn a Oslo w Norwegii.
Windy spell of weather into Thursday...
— BBC Weather (@bbcweather) December 20, 2023
Storm Pia, named by the Danish Meteorological Institute will pass to the north of the UK but could bring gusts up to 80mph for some northern and eastern areas.
⚠️Travel disruption possiblehttps://t.co/oDfXmduRjF | Simon pic.twitter.com/0bj5fXBTfD
w Holandii odwołania dotyczą zarówno samolotów przylatujących, jak i odlatujących. „Spodziewamy się prędkości wiatru w porywach do 90 kilometrów na godzinę, dlatego starty i lądowania na pasie startowym Buitenveldert będą mogły odbywać się dopiero od godzin popołudniowych” – podano w komunikacie władz lotniska Schiphol.
Kierownictwo stołecznego portu ostrzega również, że prognozowany silny wiatr może mieć konsekwencje dla obsługi samolotów na ziemi. „Może to również spowodować opóźnienia” – czytamy w komunikacie. Schiphol zaleca podróżnym uważne śledzenie informacji dotyczących lotów.
Duńskie oraz szwedzkie koleje zapowiedziały odwołanie dziś po południu wielu połączeń. W przypadku Szwecji dotyczy to regionalnych pociągów w Skanii.
Zamknięty dla ruchu lub ograniczony może zostać most nad Sundem, między Kopenhagą a szwedzkim Malmoe, oraz przeprawa nad Wielkim Bełtem, łącząca wyspy Fionia z Zelandią.
Skandynawia szykuje się na uderzenie orkanu Pia. Trwa budowa tam przeciwpowodziowych i ewakuacja mieszkańców
W Danii w Kopenhadze podjęto decyzję o ewakuacji 280 mieszkańców kilku wysokich bloków w dzielnicy Bellahoj. Z powodu wady konstrukcyjnej budynki nie są bezpieczne. W niektórych miejscach na wybrzeżu budowane są zapory, mające chronić przed sztormem i powodziami. W piątek poziom morza w cieśninie Sund może wzrosnąć o 150 cm.
W południowej Norwegii, gdzie pada również marznący śnieg oraz deszcz, już odnotowano wiele wypadków na drogach. Szwedzkie służby meteorologiczne SMHI wezwały do przygotowania alternatywnych planów podróży przedświątecznych.
Jak podaje KNMI w czwartek spodziewane są duże opady deszczu oraz silne porywy wiatru w całej Holandii. Z tego powodu wprowadzony został żółty kod dla całego kraju. (PAP)
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk;
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek
mmi/