O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Olimpijska odyseja Gwatemalki: od wolontariuszki do mistrzyni olimpijskiej w trapie

Podczas igrzysk w Rio de Janiero Gwatemalka Adriana Ruano Oliva była... wolontariuszką. Osiem lat później w Paryżu została mistrzynią w strzeleckiej konkurencji trap i zdobyła pierwsze w historii złoto dla swojego kraju.

Adriana Ruano Oliva Fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV
Adriana Ruano Oliva Fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV

29-letnia Ruano Oliva pobiła przy okazji rekord olimpijski - strąciła 45 z 50 celów, o dwa więcej od najlepszej dotychczas Słowaczki Zuzany Rehak Stefecekovej, która przed trzema laty w Tokio trafiła 43. Zawodniczka z Gwatemali zajęła wtedy... 26. miejsce.

Ruano Oliva mogłaby nigdy nie trafić na strzelnicę, gdyby w 2011 roku nie doznała urazu kręgosłupa, bowiem przygodę ze sportem zaczynała od gimnastyki i w 2010 roku wystąpiła nawet w mistrzostwach panamerykańskich. Kontuzja jednak zmusiła ją do rezygnacji z tej dyscypliny.

Więcej

Yukun Liu Fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV

Bartnik siódmy w konkurencji karabin trzy postawy, triumf Chińczyka Liu

Dochodziła do siebie przez rok, a lekarz zasugerował jej, żeby zamiast gimnastyki spróbowała sił w strzelectwie. Pierwsze strzały do rzutków oddała w 2013 roku. Trzy lata później wybrała się do Rio de Janeiro, by z bliska zobaczyć igrzyska jako wolontariuszka, bo nigdy nie przypuszczała, że kiedyś sama w nich wystąpi.

Zadebiutowała w 2021 roku w Tokio, a w Paryżu przeszła do historii krajowego i światowego sportu.

"Kiedy byłam młodsza, marzyłam o występie olimpijskim w gimnastyce. Nigdy nie sądziłam, że zamiast tego osiągnę sukces w... strzelectwie. Dopiero, gdy zaczęłam oglądać zawody i spróbowałam swoich sił pomyślałam, że może w tym sporcie uda mi się pojechać na igrzyska" - przyznała po zdobyciu złotego medalu.

"A gdy już się zakwalifikowałam, to zaczęłam myśleć o złocie" - dodała.

To były niesamowite dla Gwatemali 24 godziny na olimpijskiej strzelnicy w Chateauroux , gdyż we wtorek Jean Pierre Brol zdobył w trapie brąz. Wcześniej sportowcy tego kraju wywalczyli tylko... jeden medal w historii startów w igrzyskach - Erick Barrondo w 2012 roku w Londynie zajął drugie miejsce w chodzie na 20 km.

"Ciągle nie dociera do mnie, że mam złoto. Nie mogę w to uwierzyć. Jestem taka szczęśliwa..." - powiedziała fanka hiszpańskiego tenisisty Rafaela Nadala.

Ruano Oliva wyraziła nadzieję, że po sukcesach jej i Brola więcej młodzieży zacznie uprawiać strzelectwo.

"Problemem może być jednak fakt, że mamy tylko... jedną strzelnicę" - podsumowała pierwsza w historii mistrzyni olimpijska z Gwatemali.(PAP)

kno/

Zobacz także

  • Renata Mauer-Różańska. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Mistrzyni olimpijska w strzelectwie: igrzyska w Polsce to śmiała idea

  • Marek Dobrowolski. Fot. Polski Związek Strzelectwa Sportowego/Facebook

    Paralimpiada. Brązowy medal strzelca Dobrowolskiego, Partyka w finale

  • Yusuf Dikec. Fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV

    Uwielbiany przez internautów "wyluzowany" olimpijczyk: wydawałem się spokojny, ale gotowało się we mnie

  • Sevval Ilayda Tarhan i Yusuf Dikec Fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV

    Turek Dikec z niewzruszoną miną i ręką w kieszeni podbija internet

Serwisy ogólnodostępne PAP