Osoby o pochodzeniu migracyjnym spoza Europy ponad trzykrotnie częściej popełniają przestępstwa. Badania Holendrów

2023-09-29 15:33 aktualizacja: 2023-09-29, 18:37
Funkcjonariusze holenderskiej policji Fot. SEM VAN DER WAL/PAP/EPA
Funkcjonariusze holenderskiej policji Fot. SEM VAN DER WAL/PAP/EPA
Z danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) wynika, że w 2021 roku 2,4 procent Holendrów pochodzących z krajów migracyjnych spoza Europy było podejrzanych o popełnienie przestępstwa, wśród rodowitych Holendrów współczynnik ten był ponad trzykrotnie niższy (0,7 proc.).

CBS jednocześnie zauważa, że w Niderlandach najczęściej popełniają przestępstwa mężczyźni pochodzenia holendersko-marokańskiego w drugim pokoleniu (8 proc). W przeszłości ten współczynnik był jeszcze wyższy i w 2015 r. wynosił dla mężczyzn pochodzenia marokańskiego w wieku 18-24 lat, aż 15,3 proc.

„Analizując poziom przestępczości w różnych grupach pochodzenia okazuje się, że osoby o pochodzeniu migracyjnym spoza Zachodu są nadreprezentowane w statystykach dotyczących przestępczości” – zauważa dr Edwin Kruisbergen, specjalista ds. przestępczości w ministerstwie sprawiedliwości i bezpieczeństwa. Wskazuje on jednocześnie, iż nie tylko częściej popełniają one przestępstwa, ale także częściej padają ich ofiarami niż rdzenni Holendrzy.

Jak wynika z raportu CBS w 2021 r., dane za 2022 r. nie są jeszcze opublikowane, 17 procent Holendrów wskazało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy padło ofiarą tradycyjnej przestępczości. Dotyczy to przestępstw z użyciem przemocy, przestępstw przeciwko mieniu lub wandalizmu. Osoby pochodzenia holenderskiego rzadziej padają ofiarami przestępstw (16 proc.) niż migranci (21 proc.).

Jednocześnie, aż 44 proc. ubiegających się o azyl w Holandii Algierczyków jest podejrzanych o popełnienie w ubiegłym roku przestępstwa - wynika z opublikowanego w czerwcu br. raportu instytutu badawczego ministerstwa sprawiedliwości i bezpieczeństwa (WODC). W ubiegłym roku o 38 proc. wzrosła liczba incydentów i przestępstw popełnionych przez osoby przebywające w ośrodkach dla azylantów prowadzonych przez Centralną Agencję ds. Przyjmowania Osób Ubiegających się o Azyl (COA).

Okazuje się, że stopień zaangażowania w działalność przestępczą znacząco różni się między ubiegającymi się o prawo pobytu w Niderlandach narodowościami. Największe kłopoty sprawiają młodzi mężczyźni z Afryki Północnej, którzy mają niewielkie szanse na otrzymanie prawa pobytu w Niderlandach. Na czele zestawienia znajdują się osoby narodowości algierskiej. Z informacji WODC wynika, iż prawie co druga (44 proc.) z nich jest podejrzewana o popełnienie przestępstwa. Ten problem dotyczy również jednej trzeciej przebywających w schroniskach dla uchodźców Marokańczyków oraz 31 proc. Tunezyjczyków.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

mar/