W opublikowanym w środę w Watykanie przesłaniu papież zapewnił: „Od dawna o was myślę i modlę się za was każdego dnia. Ale teraz, w przededniu tej Wielkanocy, która dla was ma tak wiele wspólnego z Męką, a wciąż niewiele ze Zmartwychwstaniem, odczuwam potrzebę napisania do was, żeby wam powiedzieć, że noszę was w sercu”.
Podkreślił: "Jestem blisko was wszystkich, w waszych różnych obrządkach, drodzy wierni katolicy, rozproszeni po całej Ziemi Świętej: zwłaszcza tych, którzy w tym czasie najboleśniej cierpią z powodu absurdalnej tragedii wojny, dzieci, którym odmawia się przyszłości, tych, którzy płaczą i cierpią, tych, którzy doświadczają udręki i zagubienia”.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) March 27, 202
Franciszek wyraził nadzieję, że katolicy będą mogli pozostać na ziemi Jezusa.
Podziękował im za świadectwo wiary i za to, że potrafią „żywić nadzieję wbrew wszelkiej nadziei”.
„Pragnę, aby każdy z was odczuł moje uczucia ojca, który zna wasze cierpienia i trudy, szczególnie te z ostatnich miesięcy” – wyznał papież.
Przywołał słowa papieża Pawła VI sprzed 50 lat: „Utrzymywanie się stanu napięcia na Bliskim Wschodzie, bez podjęcia jakichkolwiek rozstrzygających kroków w kierunku pokoju stanowi poważne i stałe niebezpieczeństwo, które zagraża nie tylko spokojowi i bezpieczeństwu tych narodów – i pokojowi całego świata – ale także pewnym wartościom niezwykle drogim, z różnych powodów, wielkiej części ludzkości”.
Franciszek dodał, że w obecnych „mrocznych czasach, kiedy wydaje się, że ciemność Wielkiego Piątku ogarnia” Ziemię Świętą i „zbyt wiele części świata oszpeconych bezużytecznym szaleństwem wojny, która zawsze i dla wszystkich jest krwawą porażką”, katolicy z Bliskiego Wschodu są „ziarnami dobra w ziemi rozdartej konfliktami”.
Papież zapewnił: „Nie zostawimy was samych, ale pozostaniemy solidarni z wami poprzez modlitwę i czynną miłość, mając nadzieję, że wkrótce będziemy mogli powrócić do was jako pielgrzymi”.
Zaapelował do wszystkich chrześcijan na świecie o konkretne wsparcie i o modlitwę o pokój w Ziemi Świętej. (PAP)
kno/