Papież Franciszek: przerwijcie ogień, zatrzymajcie się. Wojna jest zawsze porażką

2023-10-29 10:49 aktualizacja: 2023-10-30, 07:10
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na Placu Św. Piotra, fot. PAP/EPA/	GIUSEPPE LAMI
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na Placu Św. Piotra, fot. PAP/EPA/ GIUSEPPE LAMI
Przerwijcie ogień, zatrzymajcie się, bracia i siostry, ponieważ wojna jest zawsze porażką - zawsze, zawsze - mówił papież Franciszek w niedzielę podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. Ponownie zaapelował o uwolnienie zakładników porwanych w Izraelu i zagwarantowanie dostarczenia pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.

Zwracając się do tysięcy osób, przybyłych w południe na plac Świętego Piotra, papież podziękował wszystkim, którzy przyłączyli się do ogłoszonego przez niego w piątek dnia postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie.

"Módlmy się dalej za Ukrainę, a także w związku z ciężką sytuacją w Palestynie, w Izraelu i za inne regiony, gdzie trwa wojna" - zaapelował Franciszek.

Odnosząc się do konfliktu na Bliskim Wschodzie, mówił: "Zwłaszcza w Gazie niech powstanie przestrzeń, by zagwarantować pomoc humanitarną, i niech natychmiast zostaną uwolnieni zakładnicy. Niech nikt nie porzuca możliwości zatrzymania broni".

"Niech zostanie przerwany ogień" - wezwał papież.

"Przerwijcie ogień, zatrzymajcie się, bracia i siostry. Wojna jest zawsze porażką - zawsze, zawsze" - podkreślił. Jego słowa zostały nagrodzone przez wiernych brawami.

Franciszek wyraził też bliskość z mieszkańcami miasta Acapulco w Meksyku, zniszczonego w wyniku huraganu. Zapewnił o modlitwie za ofiary tego kataklizmu, ich rodziny oraz osoby, które poniosły straty materialne.

"miłować Boga i bliźniego: to jest serce wszystkiego". Papiez Franciszek podczas Syndów Biskupów

W sobotę wieczorem zakończyła się pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Druga sesja została zaplanowana na październik 2024 roku.

Synod odbywał się pod hasłem "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja".

Podczas mszy św. w bazylice Świętego Piotra papież mówił uczestnikom synodu: "Bracia kardynałowie, współbracia biskupi i kapłani, zakonnice i zakonnicy, siostry i bracia, na końcu tego odcinka drogi, który przebyliśmy, ważne jest, żeby spojrzeć na zasadę i fundament, od którego wszystko się zaczyna i zaczyna na nowo: miłować Boga całym swoim życiem i miłować bliźniego jak siebie samego".

"Nie nasze strategie, nie ludzkie kalkulacje, nie mody tego świata, ale miłować Boga i bliźniego: to jest serce wszystkiego" - wyjaśnił Franciszek. Jako słowa- klucze takiej postawy wskazał czasowniki: "adorować" i "służyć".

Dodał: "Zawsze musimy walczyć z bałwochwalstwami. Tymi światowymi, które często wynikają z osobistej próżności, takimi jak żądza sukcesu, autoafirmacja za wszelką cenę, żądza pieniędzy, zafascynowanie robieniem kariery". Istnieje jednak także, jak zauważył, bałwochwalstwo "pod przykrywką duchowości".

"Bądźmy czujni, abyśmy nie postawili w centrum samych siebie zamiast Boga" - apelował.

Mówił też, że nie ma autentycznego doświadczenia religijnego, które byłoby "głuche na wołanie świata". "Nie ma miłości Boga bez zaangażowania w troskę o bliźniego, w przeciwnym razie grozi nam faryzeizm" - ostrzegał.

Papież położył nacisk na groźbę obłudy, która doprowadza do tego, że "zaślepieni jesteśmy w swym egoizmie, ale umysł mamy pełen pięknych idei dotyczących reformowania Kościoła".

"Być może mamy naprawdę wiele pięknych pomysłów na reformę Kościoła, ale pamiętajmy: adorowanie Boga i miłowanie braci Jego miłością to wielka i odwieczna reforma" - tłumaczył.

Franciszek przedstawił obraz Kościoła, który "służy, obmywa stopy zranionej ludzkości, towarzyszy drodze kruchych, słabych i odrzuconych, z czułością wychodzi na spotkanie najuboższym". Przekonywał, że miłością trzeba obdarzać tych, którzy są uciskani i wykorzystywani.

"Myślę o tych, którzy są ofiarami okrucieństw wojny; o cierpieniach migrantów, o ukrytym bólu tych, którzy są samotni i w ubóstwie; o tych, którzy są przygnieceni ciężarami życia; o tych, którzy nie mają już łez; o tych, którzy nie mają głosu" - oświadczył papież.

"I myślę o tym, jak wiele razy, za pięknymi słowami i przekonującymi obietnicami zachęca się do form wyzysku lub nic się nie robi, aby im zapobiec. To ciężki grzech wykorzystywać najsłabszych. Ciężki grzech, który podkopuje braterstwo i pustoszy społeczeństwo" - dodał.

Franciszek powiedział: "Jesteśmy wezwani do marzenia o takim Kościele: Kościele będącym sługą wszystkich, sługą najmniejszych. O Kościele, który nigdy nie domaga się dobrego sprawowania, ale przyjmuje, służy, miłuje. O Kościele otwartych drzwi, będącym portem miłosierdzia".

Podsumowując synod powiedział: "Słuchaliśmy siebie nawzajem, a przede wszystkim, w różnorodności naszych historii i wrażliwości, słuchaliśmy Ducha Świętego".

"Dziś nie widzimy jeszcze pełnych owoców tego procesu, ale z dalekowzrocznością możemy spojrzeć na horyzont, który otwiera się przed nami: Pan będzie nas prowadził i pomagał nam być Kościołem bardziej synodalnym i misyjnym, który wielbi Boga, a także służy kobietom i mężczyznom naszych czasów - wychodząc, aby nieść wszystkim pocieszającą radość Ewangelii" - podkreślił Franciszek.

"Dziękuję za wspólną drogę, za słuchanie i za dialog" - dodał.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

nl/