O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Paweł Kowal o konflikcie izraelsko-palestyńskim: Polska jest za rozwiązaniem dwupaństwowym

Polska jest za rozwiązaniem dwupaństwowym, które zakłada istnienie Izraela i Palestyny - podkreślił we wtorek szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (KO). Zastrzegł jednocześnie, że Izrael jest strategicznym sojusznikiem Polski.

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal. Fot. PAP/	Leszek Szymański
Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal. Fot. PAP/ Leszek Szymański

Kowal podczas debaty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odniósł się do piątkowego głosowania Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które uchwaliło rezolucję popierającą przyznanie statusu stałego członka Palestynie. Wśród 143 państw głosujących za rezolucją była Polska. Przeciw rezolucji było dziewięć państw, a 25 się wstrzymało od głosu. Krytycznie na polskie stanowisko zareagował ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne.

"My jesteśmy za dwoma państwami. Polska jest za rozwiązaniem dwupaństwowym. I nasi partnerzy w Izraelu muszą to wyraźnie słyszeć" – powiedział szef sejmowej komisji SZ dodając, że polski głos w ONZ jest wyrazem tej polityki. "To jest nasza polityka od dawna, zresztą to jest polityka ponadpartyjnego konsensusu" – stwierdził.

Więcej

Sala, w której odbywają się posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w siedzibie w Nowym Jorki. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/JASON SZENES

Analityczka z UW: coraz większa presja może wpłynąć na postawę USA w sprawie Palestyny

Jednocześnie podkreślił: "My mamy historyczne, głębokie, na każdym poziomie, jako Polska, więzi z Izraelem. Izrael jest naszym strategicznym sojusznikiem". "My nie popieramy wszystkiego, co robi rząd (premiera Izraela Benjamina) Netanjahu, ale strategicznie my jesteśmy z Izraelem, czy to się komuś podoba czy nie. Jeżeli ktoś jest Polakiem i czuje tradycję to wie, jak bardzo my jesteśmy – jak to mówią Brytyjczycy - jak ręka i rękawiczka" – stwierdził.

Kowal podczas briefingu poprzedzającego debatę przypomniał, że jest przewodniczącym Rady ds. Współpracy z Ukrainą, która odpowiada za budowanie relacji polsko-ukraińskich na poziomie uniwersytetów, ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych i kościołów. Do jej najważniejszych zadań zaliczył przygotowanie polskich firm i instytucji do udziału w przetargach organizowanych przez międzynarodowe instytucje w związku z odbudową Ukrainy.

"Chciałbym, żeby w ciągu najbliższych trzech miesięcy - i to się uda - każda polska firma, która chce współpracować przy odbudowie, każdy polski NGO, organizacja pozarządowa, instytucja, uniwersytet, a także samorządy wiedziały, gdzie te środki będą, kiedy mniej więcej - przynajmniej, jeśli to nie będzie szczegółowo wiadome - będą rozdzielane i w jaki sposób mogą uczestniczyć w przetargach" – powiedział Kowal.

"Myślę, że ta sprawa przygotowania polskich instytucji do poważnych przetargów w kilku międzynarodowych instytucjach, w tym szczególnie ONZ-owskich przetargów jest naszym zadaniem" – powiedział polityk. Wskazał także na wagę polskiego eksportu na Ukrainę. "Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żeby eksport polskich firm był jak największy" – zaznaczył Kowal.

5 kwietnia br. premier Donald Tusk wydał zarządzenie w sprawie utworzenia Rady ds. Współpracy z Ukrainą, do której zadań należy zapewnienie uspójnienia informacji o działaniach podejmowanych na rzecz odbudowy Ukrainy, w tym m.in. analizowanie propozycji kierunków działań dotyczących wsparcia Ukrainy w procesie jej odbudowy, proponowanie rozwiązań służących wspieraniu współpracy polsko-ukraińskiej, monitorowanie działań podejmowanych w ramach struktur UE dotyczących pomocy Ukrainie i wymiana doświadczeń z przedstawicielami Ukrainy i innych państw.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

gn/

Zobacz także

  • Paweł Kowal. Fot. PAP/	Leszek Szymański

    Paweł Kowal o rozmowach w Dżuddzie: Ukraina wraca do normalnych relacji z USA, pokój musi być z udziałem Ameryki

  • Paweł Kowal. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Kowal: zainteresowanie odbudową Ukrainy jest mniejsze niż się spodziewałem

  • Poseł KO Paweł Kowal, fot. PAP/Leszek Szymański

    Kowal: nie ma żadnych gróźb wycofania wojsk amerykańskich z Europy

  • Paweł Kowal. Fot. PAP/ Łukasz Gągulski

    Kowal: Europa i Polska powinny mieć wpływ na kształt porozumienia ws. Ukrainy [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP