O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Pawłowicz: sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie otrzymali uposażeń za luty

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie otrzymali wynagrodzeń za luty - przekazała PAP zasiadająca w TK Krystyna Pawłowicz. Według Pawłowicz to pierwsza taka sytuacja, wynagrodzenia za styczeń zostały wypłacone.

Krystyna Pawłowicz. Fot. PAP/	Roman Zawistowski
Krystyna Pawłowicz. Fot. PAP/ Roman Zawistowski

W ustawie budżetowej na 2025 rok zmniejszono środki dla Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa; cięcia objęły wypłaty dla pracowników TK oraz KRS. Jeszcze w ub. roku szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek - mówiąc o projekcie budżetu - przekonywał, że finansowanie podmiotów, których legalność została podważona orzecznictwem międzynarodowych trybunałów, nie ma uzasadnienia.

"Nie dostajemy uposażenia" - powiedziała PAP Pawłowicz. Dopytywana, od kiedy sędziom nie jest wypłacane uposażenie, odpowiedziała, że po raz pierwszy nie otrzymali go w lutym.

Więcej

Prezydent Duda powołał sędziego Sochańskiego na stanowisko wiceprezesa TK. Fot. Przemysław Keler/KPRP

Bartłomiej Sochański został wiceprezesem TK

Portal wPolityce.pl, który również wystąpił do Trybunału z pytaniami w tej sprawie uzyskał odpowiedź, że "zaległość Skarbu Państwa wobec sędziów TK wynosi aktualnie wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia (wynagrodzenia sędziów TK za miesiąc luty)". "Część sędziów Trybunału Konstytucyjnego zwróciła się już do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego o wypłatę zaległego wynagrodzenia w drodze przedsądowego wezwania do zapłaty" - podał portal.

Pawłowicz powiedziała PAP, że prezes TK podejmuje działania w tej sprawie. "Natomiast to jest tak szokujący atak na Polskę, na polskie instytucje i organy konstytucyjne, na niezależny Trybunał i niezawisłych sędziów przez polskie władze, że brak jest słów" - oceniła Pawłowicz.

Podkreśliła, że konstytucja gwarantuje, że sędziom Trybunału Konstytucyjnego "zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie". W jej ocenie "to jest otwarte złamanie konstytucji i przemoc państwowa". "Za to jest odpowiedzialność karna" - stwierdziła.

"Ta władza utożsamia Trybunał Konstytucyjny z opozycją, mimo że byliśmy legalnie wybrani przez Sejm" - powiedziała.

17 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową, ale część jej przepisów skierował do TK w trybie kontroli następczej. Minister w KPRP Małgorzata Paprocka tłumaczyła wówczas, że - zdaniem prezydenta - tak poważne zmiany w budżetach KRS i TK powinny podlegać ocenie przez TK.

Trybunał Konstytucyjny w obecnym kształcie jest krytykowany przez obecne władze i część prawników, którzy powołując się na orzeczenia m.in. ETPC i TSUE oceniają, że jest instytucją upolitycznioną. W związku z tym 6 marca ub.r. Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023, w której stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Sejm uznał też m.in., że obecnie orzekający w TK Jarosław Wyrembak i Justyn Piskorski nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego.

Od podjęcia tej uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw. (PAP)

Michał Torz (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

mt/ sdd/ js/gn/

Zobacz także

  • Prezydent Andrzej Duda Fot. PAP/Paweł Supernak

    Ustawa o mowie nienawiści. Jest decyzja prezydenta

  • Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski. Fot. PAP/Rafał Guz

    Prezes TK po konferencji NIK rozważy zawiadomienie w sprawie kierowania fałszywych oskarżeń. Chodzi o system Hermes

  • Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski, fot. PAP/Rafał Guz

    Sprawa zawiadomienia o podejrzeniu zamachu stanu. Prezes TK został przesłuchany

  • Prokurator Krajowy oraz I zastępca Prokuratora Generalnego Dariusz Korneluk, fot. PAP/Paweł Supernak

    Prok. Korneluk o postępowaniu ws. Pegasusa: w niedługim czasie będziemy mogli mówić o przełomie

Serwisy ogólnodostępne PAP