Polsko-litewski most energetyczny z dodatkową ochroną. Dlaczego?
Litwa wzmacnia ochronę obiektów polsko-litewskiego mostu energetycznego LitPol Link w Olicie – zdecydował w środę rząd w Wilnie. Premier Gintautas Paluckas oświadczył, że są próby zakłócania procesu odłączania się od rosyjskiej sieci energetycznej i połączenia z kontynentalną siecią europejską.

"Widzimy bardzo wyraźne i jednoznaczne próby zakłócenia tego procesu przez przeciwników. Dlatego podejmujemy kroki w celu ochrony naszej infrastruktury" - oświadczył w komunikacie Paluckas.
Szef rządu podkreślił, że zaplanowane na 8 lutego odłączenie się od rosyjskiego systemu energetycznego BRELL i "synchronizacja krajów bałtyckich z sieciami elektroenergetycznymi Europy kontynentalnej jest istotną kwestią nie tylko w dziedzinie energetyki, ale także w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego".
Wiceminister energetyki Arnoldas Pikzirnis poinformował, że - pomimo zakłóceń - odłączenie od rosyjskiego systemu BRELL "jest nieodwołalne i zostanie przeprowadzone na początku lutego".
"Obecnie wzmocniono ochronę fizyczną wszystkich głównych obiektów energetycznych w kraju, a techniczne i inżynieryjne środki ochrony są poddawane przeglądowi i ulepszane do wyższego poziomu odporności. Aktywnie współpracujemy również z ministerstwem obrony w zakresie ochrony systemów informatycznych" - powiedział Pikzirnis.
W komunikacie litewskiego rządu poinformowano też, że "na Bałtyku zostały wdrożone lub są wdrażane systemy antydronowe i ochrona obiektów podwodnych, monitorowanie kabla elektrycznego NordBalt między Litwą a Szwecją".
Ochrona infrastruktury energetycznej wzmacniana jest po tym jak w Boże Narodzenie w Zatoce Fińskiej doszło do uszkodzenia połączenia elektroenergetycznego EstLink 2, jak również czterech kabli telekomunikacyjnych. Władze Finlandii i Estonii wezwały NATO do zwiększenia obecności i wsparcie w regionie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ap/ amac/ mar/