"Ze względu na rosnący poziom zanieczyszczeń wszystkie szkoły podstawowe w Nowym Delhi przenoszą swoje zajęcia w tryb zdalny do odwołania" – poinformował w mediach społecznościowych przedstawiciel lokalnych władz.
Nowe Delhi i jego obszar metropolitalny, w którym mieszka ponad 30 mln ludzi, regularnie zajmuje czołowe miejsca w światowych rankingach pod względem zanieczyszczenia powietrza zimą. Tamtejsze szkoły są często zamykane w najgorszych tygodniach corocznego kryzysu smogowego, który wywoływany jest spalinami z silników Diesla niskiej jakości, dymem powstającym podczas sezonowego wypalania pół uprawnych i zimowego ogrzewania.
W zeszłym miesiącu Sąd Najwyższy Indii dodał czyste powietrze do listy podstawowych praw człowieka i nakazał rządowi podjęcie działań w tym kierunku.
Z badania opublikowanego w czerwcu br. wynika, że zanieczyszczenie powietrza było odpowiedzialne za 11,5 proc. śmiertelności w Nowym Delhi, czyli 12 000 zgonów rocznie.
Toksyczny smog zasłonił Tadź Mahal i opóźnił loty
Toksyczny smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. W czwartek Delhi znalazło się na drugim miejscu w światowym rankingu miast o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza – wskaźnik AQI przekroczył tam 580, według danych firmy IQAir.
Widoczność na międzynarodowym lotnisku w Delhi spadła do 300 m - poinformowali stołeczni urzędnicy. W środę niektóre loty odbywały się przy niemal zerowej widoczności. Według danych z Flightradar24 aż 88 proc. odlotów i 54 proc. przylotów było opóźnionych.
Smog drastycznie ograniczył widoczność w Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal i powodując opóźnienia lotów.https://t.co/AOQ7McXOPz
— TVN Meteo (@tvnmeteo) November 14, 2024
Przyczyną toksycznej mgły są zanieczyszczenie powietrza, wysoka wilgotność, słabe wiatry i spadek temperatury. Powietrze jest tak gęste, że ledwo widoczne są nawet popularne atrakcje turystyczne, takie jak XVII-wieczny Tadź Mahal w Agrze czy Złota Świątynia – główne sanktuarium sikhizmu – w Amritsarze.
Lekarze alarmują o wzroście liczby pacjentów, w tym dzieci, cierpiących na kaszel, przeziębienie i ostre ataki astmy. Indyjskie ministerstwo nauk o Ziemi odnotowało wzrost liczby pożarów spowodowanych wypalaniem pól z 1,2 tys. w poniedziałek do 2,3 tys. w środę.
Najbardziej zanieczyszczonym miastem świata w czwartek, było liczące 14 mln mieszkańców Lahore we wschodnim Pakistanie - podała szwajcarska firma IQAir, która zbiera i publikuje dane o zanieczyszczeniu powietrza na świecie. W Lahore wskaźnik zanieczyszczenia wyniósł ponad 1,1 tys. WHO uznaje poziom powyżej 180 za niebezpieczny dla zdrowia.
Gęsty smog na pograniczu Indii i Pakistanu jest widoczny na zdjęciach satelitarnych, które NASA opublikowała w poniedziałek. Najwyższy wskaźnik jakości powietrza odnotowano 9 listopada br. w pakistańskim mieście Multan, gdzie wyniósł 2 316 - podał indyjski dziennik "Hindustan Time".
Duże zanieczyszczenie powietrza w czwartek odnotowano także w Kalkucie, Hanoi, Dhace i Dżakarcie. W Warszawie wskaźnik AQI wyniósł blisko 78.
Wartość AQI na poziomie 0–50 jest uznawana za dobrą, natomiast poziom 400–500 stanowi zagrożenie dla zdrowia, nawet dla osób zdrowych. Wartości powyżej 800 są klasyfikowane jako śmiertelnie niebezpieczne. (PAP)
(PAP)
zm/ kar/gn/